Představujeme
Volkswagen – Volkswagen eT!
Ondřej Horský 10.04.2012 07:55
Volkswageny působí v lehké distribuci úspěšně již více než 60 let a navíc doslova v celém světě.
Nyní jejich výrobce ve spolupráci s gigantem Deutsche Post AG, jedním z největších uživatelů této techniky, připravil progresivní koncept s typovým označením „eT!“ a představil jej odborné veřejnosti. Východiskem koncepce byla podrobná analýza forem a specifik provozu těchto vozidel, respektování konkrétních potřeb uživatelů, současně však předpokládaný trend budoucího vývoje v rozvážkových a kurýrních službách působících v obytných aglomeracích. V této souvislosti bylo jedním z hlavních úkolů dosažení nulových, anebo zásadně redukovaných emisí škodlivin i hluku.
Kromě toho však také uplatnění rozsáhlé míry samočinnosti provozu vozidla, integrace informačních technologií a v neposlední řadě také jeho vzhledové přitažlivosti, detailní racionalizace uspořádání jak nákladového prostoru, tak interiéru s pracovištěm obsluhy. To vše v přímé návaznosti na současnou techniku a technologii. Projekt eT! kompletovalo designové středisko koncernu VW v Postupimi jako revolučního hybatele současného světa lehkých užitkových vozidel, ale i zaměření výzkumu a vývoje v tomto oboru. Na designu vnějším i vnitřním se významně podílela i umělecká fakulta University v Braunschweigu a její posluchači také zvolili typové označení související s „tváří“ vozidla připomínající populárního filmového mimozemšťana. Pozoruhodná je kompaktnost a důsledná funkčnost celku navazujícího na filozofii stavby nesmrtelného typu Transporter. Nápadný je již šedý matový nátěr s bílou střechou, dlouhý rozvor (2780 mm) a karoserie s minimálními převisy (622 mm vpředu a 688 mm vzadu), markantní jsou také osmnáctipalcová pětipaprsková kola z opracované lehké slitiny. Zajímavým prvkem jsou dvoudílné elektricky posuvné dveře na pravé straně.
První stupeň otevření odkrývá přístup do kabiny a posuv trvá 3 sekundy, druhý stupeň pak i do nákladového prostoru o objemu 3,6 m3. Na této straně je B sloupek posunut do středu šířky vozidla a nese také jednoduchou příčku za sedadlem řidiče. Odsunuté dveře vystupují z obrysu karoserie méně než zpětné zrcátko. Zadní klasické křídlové dveře jsou neprosklené a při jejich otevření stlačením loga VW se ze střechy samočinně vysouvá stříška kryjící a osvětlující prostor za vozidlem. Prostor v kabině na straně chodníku je snížen na pouhých 315 mm nad zemí a velmi usnadňuje přístup. Z tohoto místa obsluha může vozidlo řídit prostřednictvím systému Drive stick. Vlevo od sedadla posunutého vzad je soustava tlačítek pro přestavení zpětných zrcátek, ovládání všech dveří, aktivaci i uvolnění elektrické parkovací brzdy, spuštění/vypnutí motorů. Klíčovým detailem je páka vpravo od sedadla ve funkci ovladače integrovaných funkcí při pojezdu rychlostí do 6 km/h, přičemž dveře nemusí být zavřené.
Při zatlačení vpřed vozidlo akceleruje, zatlačením vzad brzdí a při pohybu do stran má roli volantu. Samočinně se vrací do „nulové“ polohy, čímž vozidlo zastaví. Vozidlo je navrženo v klasickém formátu LUV – jeho celková hmotnost činí 2500 kg, rozměry karoserie 4090 x 1850 x 1980 mm, velký rejd nepoháněných předních kol zavěšených na vzpěrách MacPherson poskytuje vynikající obrysový poloměr otáčení 4250 mm. S vírou v budoucnost „čisté“ elektrické energie tvůrci zvolili elektrický pohon poskytující nulové emise. Poháněna jsou zadní kola s integrovanými motory v nábojích. To poskytlo značnou úsporu hmotnosti (každý váží jen 34 kg), ale při relativně velkém trvalém výkonu 70 kW a špičkovém 96 kW. Točivý moment každého motoru činí trvale 500 Nm, nárazově až 1050 Nm. Pod podlahou je uložena soustava lithium iontových akumulátorů (33 kusů) s kapacitou 32,1 kWh snadno vyjímatelných jako blok a vyměnitelných za dobité. Elektronický měnič napětí převádí jejich vysoké napětí na 12 V sítě vozidla. Hmotnost akumulátorů činí 480 kg, dobití z nuly na plnou kapacitu trvá 240 minut. Dojezd činní přibližně 100 km v závislosti na profilu tratě a technice jízdy, největší rychlost 110 km/h, zrychlení z 0 na 50 km/h 9,2 s, z 0 na 100 km/h 14,7 s. Každé vozidlo je vybaveno iPhonem, který má vedle spojení s centrálou více funkcí.
Lze jím otevírat dveře při pouhém přiblížení k nim, vysouvat/zasouvat stříšku nad zádí, displej zobrazuje stejně jako navigace trasu jízdy, ale s vyznačenými zastávkami podle adres momentálně naložené pošty. Významné novum přináší modus Follow me, který umožňuje samočinný pojezd vozidla bez posádky. Vozidlo pak následuje obsluhu a umí se vyhnout překážkám, objet parkující vozidlo nebo odpadkové kontejnery vyčnívající do vozovky a podobně. Samočinně zastaví 5 m před křižovatkou. Podobná je funkce Come to me – obsluha po opuštění vozidla jej může přivolat na místo, kam došla pěšky. V nákladovém prostoru je instalována soustava plastových košíkových kontejnerů obsahujících poštu uspořádanou systematicky podle rozvážkové trasy, k jejich zavěšení na stěny slouží soustava lehkých a bezpečných háčků z lehké slitiny. Pro balíky o hmotnosti 20 a více kg má obsluha k dispozici lehký vozík, obdobu nákupní tašky s kolečky. Čidlo na iPodu je schopno číst poštovní čárové kódy a ověřovat adresy. Zobrazí současně další informace, jako například nejkratší pěší trasu ke vchodovým dveřím, či nestandardně umístěné poštovní schránce, doporučí použití vozíku, ale upozorní také na nebezpečí – třeba v podobě příslovečného „Pozor zlý pes“ a další.
Progresivní a perspektivní studie Volkswagen eT! nyní v podobě několika prototypů nastoupí do služby u Deutsche Post a ve zkušebním provozu bude pozorně sledována výrobcem i uživatelem. A mimochodem, není to poprvé, co si německé pošty objednaly u VW speciál pro distribuci zásilek ve městě. Na bázi Transporteru T1 byly k vidění pojízdné minipošty ale hlavně mezi roky 1964 až 1974 VW vyráběl v karosárně Karmann poštovní speciál Typ 147 Kleinliferwagen, známější pod přezdívkou Fridolín. Vozidlo mělo motor vzadu, dvoumístnou skříňovou karoserii typu van, motor disponoval výkonem 25 kW/34 k.
Převzato z časopisu