Představujeme
Volkswagen Transporter – záchranářský speciál
-red- 09.11.2011 13:59
Test
Nároky na parametry vozidel rychlé zdravotní pomoci rostou a vedou tak ke stavbě speciálů odvozených od kategorie lehkých užitkových vozidel.
Vozovému parku sanitních vozidel v České republice dominuje značka Volkswagen s modelem Transporter T5, a to jak se sériovým pohonem pouze jedné nápravy, tak zvláště s pohonem všech kol 4Motion. Jako základ pro záchranářský speciál je použit podvozek s kabinou Volkswagen Transporter T5 s dlouhým rozvorem a pohonem všech kol 4Motion, vybavený vznětovým přeplňovaným motorem 2.0 BiTDI (132 kW) a šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Skříňovou nástavbu i sanitní vestavbu provedla renomovaná karosárna FD servis Praha. V sériové výbavě sanitky nechybí elektronické systémy ABS/EDS/ASR/ESP, kotoučové brzdy na všech kolech a airbagy řidiče a spolujezdce. Pracoviště řidiče je zcela standardní, pouze střední část palubní desky je doplněna spínači k výstražnému zvukovému a světelnému zařízení a k přídavnému osvětlení prostoru pro pacienty, resp. radiostanici. V rámci příplatkové výbavy - tj. dle požadavků zákazníka - byla namontována i klimatizace, autorádio a radiostanice.
Samozřejmostí je elektrické ovládání bočních oken, seřizování vnějších zpětných zrcátek či jejich vyhřívání. U vozidel pro speciální účely jsou navíc velmi žádané i některé další prvky, výrazně zvyšující využitelnost i životnost vozidla. Konkrétně jde např. o zesílené odpružení i tlumiče na přední a zadní nápravě, spodní kryt motoru, zvýšenou světlou výšku vozidla (1800 mm), výkonnější alternátor, druhý akumulátor, možnost dobíjení přes síť 220V, předehřívač vodního okruhu motoru vozidla, mechanická uzávěrka zadního diferenciálu a užitečná hmotnost zvýšená o 200 kg.
Sanitní nástavba je svébytným prvkem celku nejen konstrukčně, ale především funkčně. Tvoří ji samostatní skříň o vlastní hmotnosti cca 305 kg z produkce specializované německé nástavbářské firmy System Strobl s nosnou strukturou z tažených profilů z lehké slitiny a sendvičových panelů o tloušťce 30 mm. Jsou složeny ze dvou plechů z lehké slitiny, mezi nimiž je vlepena vrstva polyuretanové pěny. Vyniká mimořádnou tuhostí při nízké hmotnosti. V tuhosti a nárazové odolnosti splňuje s rezervou limity evropské bezpečnostní normy EN 1789 +A1 i s instalovanou výbavou. Novým mezinárodním standardům odpovídá i vnější barevné řešení a aplikace reflexních fólií podle unifikačních vzorů EU. Vedle hmotnosti je dalším velkým pozitivem nástavby velká prostornost. Rozměry ambulantního prostoru jsou 2980 x 1901 x 1971 mm, přičemž max. výška vozidla, tj. včetně předepsané výbavy (výstražná světla) je 2520 mm. Zdravotničtí záchranáři na palubě tedy mohou pohodlně pracovat a pohybovat se přitom vzpřímeně, aniž by vozidlo svými rozměry mělo sníženou manévrovatelnost jak ve městech, tak zvláště na užších venkovských silnicích či v horských oblastech.
Tuhost struktury umožnila rozmístění soustavy zdravotnického vybavení jak na podlaze, tak i na stěnách a stropě. Přístup do interiéru je buď zadními křídlovými dveřmi s aretací, nebo bočními dveřmi na pravé straně. Mimo to jsou zvenčí přístupné i prostory na pravé a levé zadní straně pro uložení tlakových lahví 2x 10 l a 2x 2 l. Součástí základní výbavy jsou pevně zabudovaná dvě sedadla, a samozřejmě i nosítka s podvozkem Kartsana Jupiter RIT1800 s možností polohování. Nechybí nezávislé topení Webasto Airtop 3500 s výkonem 3,5 kW.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)