Představujeme
Volkswagen Transporter - Pátá generace omládla
Ondřej Horský 30.11.2009 00:32
Jasnou hvězdou s nekonečnou slávou je v celosvětovém historickém měřítku Volkswagen Transporter, jehož úspěch je srovnatelný i s osobními ikonami řady „Brouk“ a Golf. Je vlastně nejstarším vyráběným lehkým užitkovým vozidlem, jehož kořeny najdeme již v padesátých letech.M
iliontý kus páté generace ve verzi 1.9 TDI/62 kW a červené barvě sjel na jaře z linky v Hannoveru. Jen loni prodala automobilka 178 000 transporterů a kromě Německa patří k nejvýznamnějším trhům Velká Británie, Nizozemsko a Rakousko. Úspěšná historie poslední generace začala 3. 3. 2003 startem montáže na linkách v Hannoveru a Poznani. Jubilejní exemplář se stal výzvou k překonání rekordních 1,7 milionu kusů čtvrté generace.
Dnes je k dispozici ve variantách Transporter, Caravelle, Multivan a California. Ať již pro řemeslníky, početnější rodiny, aktivní sportovce, obchodníky či cestovatele se tato vozidla stala symbolem mobility a naprosto mimořádné všestranné využitelnosti na všech kontinentech.Poměrně rozsáhlá inovace páté generace vstoupila na světové trhy krátce po premiéře modelů Multivan a California na autosalonu IAA ve Frankfurtu nad Mohanem. Modernizované typy přinášejí menší spotřebu paliva a hladinu emisí, ale také elegantnější, pohodlnější, důmyslněji uspořádané a bezpečnější karoserie.
Decentní šarm bestseleru
Dominantní novum tvoří výtečně vyvážený vnější design, který bezprostředně navazuje na jednotnou vzhledovou linii značky. Nová přední partie vtiskuje karoserii elegantnější rysy bez nemístných extravagancí. Mírný nádech konzervativnosti je současně zárukou toho, že výtvarnému řešení, stejně jako u předchůdců, nehrozí rychlá ztráta zajímavosti a obliby.Střídmé, čisté, sympaticky aerodynamicky zaoblené tvary konvenují s horizontálně orientovanými liniemi. Žebrování masky chladiče je u typů Transporter, Caravelle Trendline černé (California Beach matné); varianty Caravelle Comfortline, Multivan a California Comfortline zdobí lišty chromované. Výrazně rozšířená horní chromovaná příčka je nyní protažena až k světlometům nového vzhledu i konstrukce. Zadní mlhové svítilny slouží jako obrysové u stojícího vozidla. Zádě typů Caravelle, Multivan a Transporteru se od předchozí generace liší novým řešení sdružených zadních svítilen, které také korespondují s designovou unifikací VW.
Moderna pod kapotou
Nové vznětové motory TDI s vysokotlakým vstřikováním paliva systémem Common Rail jsou hospodárnější a výjimečně tiché. Spotřeba paliva se snížila až o 1,9 l/100 km a úroveň emisí CO2 dokonce až o 52 g/km. Všechny také s rezervou splňují limity normy Euro 5. Jako první vozidlo této třídy je T5 nabízen i se sedmistupňovou samočinnou dvouspojkovou převodovku DSG, hned při uvedení na trh však nechybí ani nabídka velmi žádané technicky vyspělé varianty s pohonem všech kol (s obchodním označením 4Motion) využívající spojky Haldex čtvrté generace. Všechny typy jsou sériově vybaveny stabilizačním systémem ESP, asistentem pro rozjezd do stoupání, samočinnou aktivací přerušované funkce brzdových svítilen při nouzovém brzdění a dalšími prvky doplňkového vybavení.Hnací agregáty s tradičním označením TDI, přeplňované vznětové kapalinou chlazené dvoulitrové čtyřválce, jsou k dispozici ve výkonových variantách 62, 75, 103 a 132 kW. Typ o výkonu 103 kW využívá turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek, verze 132 kW dvoustupňového přeplňování „biturbo“. Pro některé osobní verze je k dispozici také zážehový motor 2.0 FSI/85 kW Euro 5.
Posun hospodárnosti
Pozoruhodným efektem modernizace hnacích řetězců je jejich hospodárnost. U vrcholné verze motoru spotřeba paliva s převodovkou DSG klesá až o 1,9 l/100 km ve srovnání s dosavadní šestistupňovou samočinnou s hydrodynamickým měničem točivého momentu.Ve srovnání s předchozí generací konstruktéři redukovali emise CO2 a spotřebu paliva o 10 % v celé řadě. Ve verzích s převodovkou přímým řazením a pohonem kol přední nápravy činí emise CO2 a spotřeba paliva 7,2 l/190 g/km, u 2.0 TDI/84 kW a 7,5 l/190 g/km u 2.0 TDI/132 kW.
Vznětové agregáty nyní vynikají mimořádně rychlou reakcí na pokyn pedálu plynu. I základní provedení 62 kW zaujme točivým momentem 220 Nm již od 1250 min-1. Verze 75 kW disponuje 250 Nm od 1500 min-1, typ 103 kW dosahuje 340 Nm od 1750 min-1 a vrcholné provedení 400 Nm od 1500 min-1. Všechny motory jsou vybaveny odlučovačem pevných částic (DPF).
V závislosti na výbavě je řada T5 dodávána i na paprskových kolech z lehké slitiny o průměru 17 nebo 18 palců, vnějšími zpětnými zrcátky s lepší aerodynamikou, do kterých byl poprvé instalován anténní systém;, k dispozici je také Side Assist, který stejně jako v řadě Touareg užívá LED diod ve zpětných zrcátkách upozorňujících na vozidlo v mrtvém úhlu. V nabídce je i kontrola tlaku v pneumatikách se zobrazením údajů na přístrojovém panelu.Cennými standardními prvky jsou naopak inteligentní ESP samočinně měnící charakteristiku funkce v závislosti na míře zatížení vozidla či hill holder usnadňující rozjezd do stoupání.
Interiér spíše osobní
Modernizace interiéru přináší inovované přístrojové panely, tříramenné volanty, navigační systémy a dekorační prvky. Sdružený přístroj je podsvícen bíle a má chromované rámečky a zobrazuje také doporučený převodový stupeň. Aktualizován je výběr radiopřijímačů a navigací. Vrchol tvoří systém RNS 510 s dotykovým displejem a 30 GB harddiskem. Nové jsou také ovladače ventilace a klimatizace. Užitkový typ Transporter lze objednat také s dvoumístnou lavicí pro spolujezdce, jejíž součástí je objemný odkládací prostor pod sklopným sedákem.
Standard přináší pohodu
Jestliže z vnějšku zapůsobí inovace řady T5 velmi příjemně, pak usednutí za volant posouvá zážitek o stupeň výše, a pozitivní dojmy umocní spuštění motoru i rozjezd. Nejprve zaujme nepřehlédnutelný posun odhlučnění hnacího řetězce, vozidlo je nepřehlédnutelně tišší. Uspořádání, vybavení, dílenské zpracování, ergonomie i estetičnost pracoviště řidiče volkswagenů T5 předchozí generace patřily mezi jejich nesporná pozitiva, ale modernizace ještě zvýraznila v duchu soudobého trendu posun k prostředí charakteru osobních vozidel, včetně bohatosti výbavy i relativního luxusu. Ocenění zaslouží formát a variabilita nastavení sedadla řidiče, jeho tvarování, tuhost čalounění i potahové materiály. Základní skříňový Transporter ve standardním vybavení s motorem 103 kW a šestistupňovou převodovkou s přímým řazením, který jsme zvolili k prověrce na silnicích severně od Říma okolo jezera Lago di Bracciano, zaujal při částečném zatížení především velmi dobrou dynamikou, poslušností dobře vyladěného podvozku a nadprůměrnou účinností brzdové soustavy. Motoru jsme dali jedničku s hvězdičkou za příkladnou pružnost, když suverénně „táhl“ i ve strmých stoupáních a optimálně fungoval v rozsahu 1500 až 4500/min-1, ale nechal si líbit i záměrné týrání akceleracemi již na 1000/min-1. Výsledná spotřeba paliva 8,6 l/100 km byla rozhodně hodna potlesku.
Sportovec pro náklad
Přestože pro cestu z přímořského lázeňského městyse Santa Marinella na letiště Fiumicino (s odbočkou přes vrchovinu Monti Sabatini) jsme sáhli po nejužitkovějším typu s dlouhým rozvorem (3400 mm) a vysokou střechou skříňové karoserie (objem nákladového prostoru 9,3 m3), jednalo se potom o zážitek doslova sportovní. Kombinace 132 kW a sedmistupňové dvojspojkové převodovky DSG totiž vtiskuje vozidlu doslova dramatický charakter. Řídicí elektronika hnacího řetězce umožňuje i zatíženému vozidlu (užitečná hmotnost 1293 kg, celková 3200 kg) zrychlovat z 0 na 100 km/h za senzačních 10,2 sekundy a uhánět největší rychlostí až 191 km/h.Patřičně jsme si „rallyových“ parametrů užívali i s nákladem 500 kg balastu vzorně upoutaného k vázacím okům. Zdařilá konstrukce skeletu karoserie pak přidala ještě až nečekaně zlepšenou odolnost celku vůči rezonancím a dunění. Výsledná spotřeba paliva 8,7 l/100 km se zdála být těžko uvěřitelnou, protože jsme jeli rozhodně úplně jinak než se snahou o dosažení co nejmenší spotřeby paliva...
Zdroj: Trucker 11/09
Autor: Ondřej Horský