Představujeme
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4M R-Line – Na vrcholu nabídky
Lukáš Dittrich 24.09.2024 11:11
Foto: Volkswagen
Třetí generace typu Tiguan je k dispozici v řadě verzí pokrývajících široké cenové spektrum. Jestliže nejlevnější model lze pořídit těsně pod hranicí 800 tisíc korun, ten nejdražší může stát téměř dvojnásobek. A právě takový Tiguan jsme vyzkoušeli.
Foto: Volkswagen
Nejnovější generace typu Volkswagen Tiguan (viz AR 3/’24) se už několik měsíců prodává také na našem trhu. Pro automobilku znamenala generační obměna tohoto SUV velkou událost, protože aktuálně jde o nejprodávanější vůz koncernu Volkswagen. Z technického pohledu se ale nakonec zas až tak velká revoluce neudála, protože i nový Tiguan stojí na platformě MQB, respektive na její novější verzi označené jako MQB evo. Také po stránce vnějších rozměrů zůstalo vše při starém, takže Tiguan i nadále bude hrát roli kompaktnější alternativy ke Škodě Kodiaq, u nás tolik oblíbené.
Příbuznost druhé a třetí generace byste ale na první pohled asi netipovali, protože díky novému designu vůz působí jako mnohem větší, než jaký skutečně je. Vnější vzhled samozřejmě ovlivňuje volba konkrétního modelu. Testovaná specifikace reprezentuje sportovně střiženou variantu R-Line, pro niž jsou typické sportovnější nárazníky, standardně dodávaná 19palcová kola, sem tam se objevující loga „R“, a protože jde o vrcholnou úroveň, tak je součástí rovněž mnoho prvků další výbavy. Za zmínku stojí především adaptivní podvozek DCC Pro. Testovaný exemplář navíc dostal také paket Black Style, jenž přidává černou verzi nárazníků, černé střešní ližiny, černé lišty kolem oken a černá litá kola. Za tento paket se připlácí 4463 Kč a dostupný je pouze pro výbavu R-Line.
Připlatit lze také za 20palcová kola, která testovaný vůz rovněž měl. U příplatků pak stojí za zmínku také adaptivní světlomety IQ.LIGHT Matrix, pracující celkově s počtem 38 400 mikrodiod. V praxi fungují velmi podobně jako projektorové světlomety s miniaturními zrcátky, jaké najdeme u vozů Audi nebo Mercedes-Benz. Také velmi přesně odstíní okolní dopravu a umějí rovněž promítat na silnici například tzv. světelný koberec.
Foto: Volkswagen
Mezigeneračně se kromě vnějšího designu významně změnilo i provedení interiéru, zejména u vrcholných výbav. Po otevření dveří vás uvítají krásně vypadající sedadla, pěkné materiály a celkově hodnotně působící a kvalitně zpracovaný interiér. Typ Tiguan se stejně jako další typy koncernu Volkswagen už nenabízí s manuální převodovkou. Volič samočinné převodovky se tudíž přestěhoval pod volant a prostor mezi sedadly zabraly odkládací přihrádky a multifunkční otočný ovladač, u něhož lze měnit funkce. Jde o obdobu toho, co už delší dobu nabízejí vozy Jaguar a Land Rover a co nedávno začala pod označením Smart Dials využívat také Škoda. Bohužel u VW lze tímto voličem měnit pouze jízdní režimy, nebo ho používat pro nastavení hlasitosti. Možná by mohl mít i více funkcí.
Velkou novinkou je příchod modernějšího multimediálního systému MIB, jenž kromě jiného nabízí také hlasové ovládání IDA využívající umělou inteligenci. Automobil tak dokáže s řidičem komunikovat celkem přirozeně i v češtině a hlasově je možné ovládat také spoustu různých funkcí vozu (například lze měnit i jízdní režimy). K dispozici jsou dvě verze středového dotykového displeje, testovaný vůz měl tu větší patnáctipalcovou, dodávanou opět za příplatek. V praxi je takový displej už velký snad až příliš. Obrovská plocha v podstatě žádný praktický přínos nemá.
Foto: Volkswagen
Vzhledem k mezigeneračně téměř nezměněným vnějším rozměrům asi nepřekvapí, že i vnitřní prostor zůstal víceméně stejný. Úspěch typu Tiguan druhé generace ostatně spočíval také v tom, že to nebyl vyloženě velký automobil, ale uvnitř pořád nabízel dostatek místa i pro větší rodiny. Tuhle vlastnost si generace třetí ponechává. Mnoho prostoru je ve všech směrech. V úrovni loktů vpředu jsme naměřili 151 cm, ve druhé řadě to je 150 cm, pro hlavu nabízí aktuální Tiguan vpředu více než metr a 99 cm vzadu. Od základní úrovně výbavy má vůz také podélně posuvná zadní sedadla. Podle našeho měření jsou posuvná v rozsahu 14 cm. Pokud jsou sedadla odsunutá do zadní polohy, je ve druhé řadě vskutku dostatečný prostor také pro nohy zde sedících pasažérů. Pro kontext, podle údajů z našeho archivu nabízela druhá generace po stránce vnitřní šířky o 3 cm více vpředu a o 1 cm více vzadu, v ostatních směrech se nic nezměnilo.
Základní objem zavazadlového prostoru činí v případě čistě spalovacích modelů 652 litrů. Bavíme se tak o mezigeneračním nárůstu o 37 litrů. Standardem pro všechny výbavy je variabilní podlaha umožňující zarovnání dna prostoru pro zavazadla se sklopenými opěradly. Šířka mezi podběhy 1006 mm odpovídá minulé generaci, stejně jako délka ložné plochy 852 mm. Výška nakládací hrany se podle našeho měření posunula o 5 cm výše. Každopádně prostorová nouze nebude panovat ani v případě zavazadel. V prostoru pro zavazadla může být také 230V zásuvka.
Nová generace typu Tiguan dorazila na trh samozřejmě s částečně elektrifikovanými pohony. Plug-in hybridy jsou k dispozici dva, základ naopak představuje klasický přeplňovaný čtyřválec o objemu 1,5 litru a v případě vznětových agregátů lze volit mezi dvojicí dvoulitrů. Ten slabší má 110 kW (150 k) a pohon předních kol, ten silnější nabízí 142 kW (193 k) a vždy je spojen s pohonem všech kol. Právě tato motorizace je předmětem tohoto testu a v kombinaci s výbavou R-Line představuje vůbec to nejlepší, co si zákazník může z ceníku typu Tiguan vybrat.
Foto: Volkswagen
Silnější vznětový agregát se v testu ukázal jako výborný motor zejména pro rychlejší dálniční přesuny. Celkově zaujme svým klidným a tichým během a na poměry vznětových motorů i lineárním projevem. Německému crossoveru navíc propůjčuje velmi slušnou dynamiku. Oficiálně by měl vůz zvládnout sprint na 100 km/h za 7,7 s, při našem měření jsme zjistili čas o desetinku horší. Se sportovním rozjezdem může jako už tradičně vypomoci systém Launch Control. Mimochodem, v našem archivu měřených vozů jsme našli i údaje z měření akcelerace předchozí generace v provedení 2.0 TDI 140 kW 4Motion z roku 2016. Při našem měření zvládla zrychlení z klidu na 100 km/h za 7,6 s, ačkoliv výrobce udával čas 7,9 s. V praxi se tak ani co do dynamiky toho moc nezměnilo. Nejsilnější vznětový Tiguan zkrátka jede velmi solidně.
Rozumná je rovněž spotřeba. Na naší tradiční trase dlouhé něco málo přes 140 km a zahrnující ze 40 % dálniční provoz jsme naměřili hodnotu 6,5 l/100 km. Dojezd na plnou nádrž se tak může blížit tisícovce kilometrů. Například o kategorii menší Seat Ateca 2.0 TDI 110 kW zvládl před pár lety stejnou trasu s průměrem 6,6 l/100 km.
Foto: Volkswagen
Hodně pozornosti s příchodem nové generace přitáhl také podvozek. Systém DCC Pro totiž nově umožňuje regulovat adaptivní tlumiče ve stlačení i v roztažení. Když se člověk podívá pod vůz, na první pohled je dobře vidět, že tyto tlumiče mají dva ventily místo obligátního jednoho. Výsledkem by měly být lepší jízdní vlastnosti a více komfortu. Nicméně u testovaného vozu měla velká kola v kombinaci se sportovním sníženým podvozkem na ostrých nerovnostech tendenci odskakovat, což omezovalo komfort a jistotu. Na kvalitním povrchu ale naopak vůz vykazoval výborné jízdní vlastnosti. V zatáčkách se téměř nenaklání, i při rychlých průjezdech je dlouhou dobu neutrální a s přehledem zvládá i vysoké dálniční tempo, což bude u této motorizace nakonec asi nejdůležitější. Hranicí je 200 km/h, následně dynamika citelně zvadne.
Volkswagen Tiguan se nakonec asi ze všeho nejvíce změnil po stránce designu a nabízené techniky. Podstata ale zůstala pořád stejná, a to je dobře. I třetí generace je tak akorát velká, tak akorát prostorná, má v nabídce i výkonný vznětový motor a stále to bude příjemný univerzální rodinný vůz pro všechno.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva; EU6EA; 1968 cm3 (ø 81,0 x 95,5 mm), 16,5:1, 142 kW (193 k)/3500 min-1 a 400 N.m/1750 min-1.
Převodné ústrojí
Dvouspojková sedmistupňová samočinná převodovka DSG. Pohon všech kol.
Foto: Volkswagen
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými adaptivními DCC Pro; příčné zkrutné stabilizátory; kapalinové kotoučové brzdy s posilovačem, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, ESC; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,7 m; pneumatiky Continental ContiSportContact 5, 255/40 R 20.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2676 mm, d/š/v 4539/1842/1660 mm, rozchod kol 1583/1574 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 652–1650 l, objem palivové nádrže 58 l; hmotnost pohotovostní/celková 1802/2330 kg, hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 2300/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 220 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 7,7 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,4–7,4 l/100 km; emise CO2 169–194 g/km.
Cena od 1 356 900 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost (km/h)
na VI. ... 220 km/h
na jedn. stupně při 4900 min-1 ... I./II./III./IV./V. ... 38/60/100/148/191 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 3,3
0 až 80 km/h ... 5,2
0 až 100 km/h ... 7,8
0 až 120 km/h ... 10,9
0 až 140 km/h ... 15,2
0 až 160 km/h ... 21,1
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 29,5 s (176,8 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 4,2/6,0/12,0 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 6,7/8,6/11,2 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 85,1 km/h naměřená/palubní počítač ... 6,5/6,4 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,6 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 59,3 ... 78,9 ... 97,9 ... 117,2 ... 135,7 ... 156,5
chyba (%) ... 1,17 ... 1,38 ... 2,10 ... 2,33 ... 3,07 ... 2,19
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,6
Vnitřní rozměry
Vnitřní rozměry (vpředu/vzadu)
Šířka ve výši loktů ... 1512/1497 mm
Šířka ve výši ramen ... 1452/1408 mm
Výška nad sedákem ... 981 až 1043/991 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu* ... 153 až 418 mm
Výška sedáku nad vozovkou ... 660 až 722/691 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 852 až 988/1484 mm
Šířka (min./max.) ... 1006/1390 mm
Výška (min./max.) ... 454/523 mm
Výška nakládací hrany ... 750 mm
Výška otevřeného víka ... 1901 mm
Výška otevřeného víka ... 1900 mm
*měřeno se zadním sedákem posunutým zcela vzad
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)