Představujeme
Udržet brzdy v kondici nemusí být těžké, ani drahé
Miloš Hlaváček 17.06.2021 15:30
Obrázek převzat z euautodily.cz
Výkony moderních aut se neustále zvyšují, stejně jako jejich průměrná hmotnost. Je to důsledek stále větších nároků na jejich bezpečnost, velikost i komfort. Inženýři automobilek na to musí reagovat odpovídajícím naladěním brzdových systémů. Tato životně důležitá součást každého auta naštěstí bývá velmi spolehlivá i při zcela jednoduché údržbě.
Obecně jsou největší zátěži vystaveny brzdy sportovních modelů a oblíbených velkých SUV. Naopak nejméně namáhané jsou u elektromobilů a plug-in hybridů, které ke zpomalení ve velké míře používají elektromotor. Ten díky rekuperaci při brzdění získává elektrickou energii, prodlužuje dojezd a současně šetří klasické brzdy. I díky tomu si například Škoda Enyaq a další příbuzné modely koncernu Volkswagen na zadní nápravě vystačí s jednoduchými bubnovými brzdami s prakticky neomezenou životností.
U klasických vozů se spalovacími motory se životnost brzdového obložení/brzdových desek pohybuje v závislosti na jízdním stylu v rozmezí 40-60 000 kilometrů. Brzdové kotouče většinou vydrží dvě sady brzdových desek, samotné brzdové třmeny jsou pak při dodržovaní předepsaných servisních intervalů komponentem, který vydrží po celou dobu životnosti vozu.
Co zkontrolovat, abyste mohli jezdit bez obav
Přes extrémní teploty a velké namáhání tedy brzdy nevyžadují příliš pozornosti, je však dobré čas od času kontrolovat jejich technický stav. Důležité jsou hlavně gumové prachovky brzdových pístků. Ty jsou vystaveny vysokým teplotám a může dojít k jejich popraskání. To následně vede ke znečistění brzdového pístku a jeho nadměrnému opotřebení. V horších případech může přes mechanicky poškozené prachovky a pístky unikat brzdová kapalina.
Kromě prachovek se vyplatí při každé výměně brzdového obložení vyčistit dosedací plochy brzdových desek pro správnou funkci brzdového třmenu a jeho obložení. Brzdové desky mají sice minimální, ale drobné vůle, aby se mohly po uvolnění brzdového pedálu samovolně odtlačit od brzdového kotouče. Znečištěné dosedací plochy omezí nebo znemožní pohyb brzdové desky, ta je neustále v kontaktu s brzdovým kotoučem a dochází k jejich vzájemnému zahřívání a nadměrnému opotřebení.
Při kontrole brzdového systému nepodceňujte ani brzdové hadice. Ty jsou součástí kovového, nejčastěji měděného potrubí v oblasti zavěšení předních i zadních kol. Při jízdě a pohybu tlumičů i dalších podvozkových komponent jsou hadice nestále mechanicky namáhané, při samotném brzdění jsou vystaveny vysokému tlaku a teplotám. Jedná se přitom o velmi dostupné a snadno vyměnitelné díly – hlavně u starších vozů se vyplatí i jejich preventivní výměna.
Úplný základ je samozřejmě brzdová kapalina. Je nutné ji měnit pravidelně podle předepsaného servisního intervalu, nebo nejpozději každé dva roky. Brzdová kapalina degraduje zejména při dlouhodobých vysokých teplotách, například při dlouhém klesání nebo ostré sportovní jízdě. Zároveň postupně absorbuje vlhkost, čímž klesá její teplená odolnost neboli bod varu. Při výměně hlídejte správou hodnotu DOT a tepelnou odolnost předepsanou pro konkrétní model vozu.
Když se brzdy „přihlásí“, zbytečně nečekejte
I nepříliš zkušený motorista může poznat opotřebený brzdový systém podle typických příznaků. Potom se vyplatí jednat rychle, aby jedna poškozená část nezpůsobila zbytečné opotřebení jiné, která by jinak mohla ještě dlouho sloužit. Opotřebení brzdových desek a u moderních vozů i brzdových kotoučů zároveň indikuje varování na přístrojovém štítu nebo displeji infotainmentu. Většina aut je vybavena mechanickým čidlem, nebo je opotřebení přibližně vypočítáno palubním systémem na základě najetých kilometrů a jízdního stylu. Rozsvícená kontrolka opotřebení je ovšem krajní situace, které je dobré se vyvarovat. Obzvláště před dlouhou cestou nebo třeba návštěvou závodního okruhu.
Ideální je preventivní prohlídka v autorizovaném nebo odborném servisu. Opotřebené brzdové desky totiž hůře odolávají teplu, které následně přenášejí přes třmeny a pístky do brzdové kapaliny. Přehřátá kapalina ztrácí svoji účinnost, což poznáte „měkkým“ pedálem, který prošlápnete téměř na podlahu, aniž by došlo k potřebnému zpomalení. Brzdový systém, který není v kondici, dostane obzvláště zabrat při dlouhém nepřetržitém stání na pedálu, například při jízdě z kopce. V takové situaci je dobré podřadit, aby brzdám pomohl motor.
Náročná je také sportovní jízda. Opakovaným brzděním z vysokých rychlostí se všechny prvky výrazně zahřívají. V extrémních případech může dojít k přehřátí brzdových desek, které se následně spečou s materiálem kotoučů. Tím vzniknou rozdílné tvrdosti na ploše brzdového kotouče, který se následně nerovnoměrně opotřebovává. Výsledkem jsou vibrace ve volantu při brzdění. Přehřáté nebo výrazné opotřebené desky jsou také příčinou nepříjemného pískání a kovových zvuků při brzdění. Často je to signál rozpadlého materiálu desky, kdy o kotouč dře podkladový materiál zcela beze směsi. Opotřebované, tedy příliš tenké kotouče jsou náchylnější k deformaci a mohou dokonce i prasknout. Každý brzdový kotouč má předepsanou minimální tloušťku, pod jejímž limitem by se neměl používat.
Servisní intervaly na jednotlivé brzdové komponenty se samozřejmě budou výrazně lišit podle stylu používání. Například při využití plného potenciálu sportovních vozů na závodním okruhu nebo náročné silnici se přihlásí o výměnu mnohem dřív. Náhradní brzdové komponenty od mnoha výrobců jsou ale naštěstí dobře dostupné nejen pro současné, ale i starší automobily. Jelikož jde o spotřební, a tedy často žádané díly, je hojně rozšířená druhovýroba. Takové díly bývají cenově dostupné a v některých případech dokonce i kvalitnější než originál. K mání jsou i výkonné brzdové sady inspirované motorsportem.