Představujeme
Trolejbusy – Současné trolejbusy značky Škoda – I.
Jan Neuman 20.01.2012 11:22
Představujeme
Historie výroby trolejbusů značky Škoda sahá až do roku 1936, kdy byl postaven prototyp vozu Škoda 1 Tr, následně provozovaný v Praze.
Jednalo se o třínápravové provedení s hmotností 10 365 kg, určené k přepravě 72 cestujících (28 sedících) max. rychlostí 46 km/h, kterou umožňoval trakční motor s výkonem 66,2 kW. Po tomto typu následovala výroba celé řady trolejbusů až do současnosti. Zpočátku se trolejbusy produkovaly v Plzni, i když ne vždy jako celek, např. pro již uvedený typ Škoda 1 Tr vyrobila karoserii Škoda Mladá Boleslav. Později se trolejbusová výroba převedla do známého podniku Škoda Ostrov nad Ohří, a dnes trolejbusy Škoda vznikají zase v Plzni. Trolejbusy se dlouhou dobu konstruovaly jako samostatný celek, s několika pokusy o unifikaci jejich karoserií s karoseriemi autobusovými. V tomto směru se výrobně nejdál dostal trolejbus Škoda 21 Tr s autobusem Škoda 21 Ab. V dnešní době je již taková unifikace samozřejmostí, neboť producenti trolejbusů používají u svých výrobků autobusové základy, což platí i pro vozy Škoda.
Prvním takovým trolejbusem vyráběným v Plzni je typ Škoda 24 Tr, jehož prototyp byl představen v roce 2003. Ten vznikl využitím karoserie z vozu Irisbus Citybus 12M, tedy z dvounápravového nízkopodlažního městského autobusu. Použitá karoserie konkrétně odpovídala karoseriím autobusů s plynovým pohonem (CNG), neboť ty měly s ohledem na umístění plynových nádrží zesílenou střešní partii, na které mají současné trolejbusy Škoda uloženou velkou část elektrovýzbroje vlastní výroby. K pohonu 24 Tr slouží asynchronní trakční motor Škoda o jmenovitém výkonu 210 kW, pro odběr napájecího napětí jsou určeny dva tyčové sběrače v provedení mechanickém, poloautomatickém nebo i automatickém. Na přání zákazníka se může trolejbus vybavit pomocným diesel-elektrickým agregátem s výkonem 80–100 kW, který umožňuje trolejbusu nejen manipulační jízdy při výlukách apod., ale mnohdy takový trolejbus zajíždí i na pravidelných linkách do míst bez trolejového vedení, aniž by docházelo k prodlužování jízdních dob. To je dané výkonem agregátu, který trolejbusu udává rychlost blízkou rychlosti při napájení z trolejového vedení (65 km/h). Škoda 24 Tr má délku 11 990 mm, šířku 2500 mm, výšku 3460 mm, celkovou hmotnost 11,5 t (bez dieselagregátu) nebo 12,35 t (s dieselagregátem). Celková obsaditelnost je 91 cestujících, 30 sedících a 61 stojících. Po ukončení výroby autobusů Citybus a náběhu modernizovaných Citelisů, používá Škoda karoserie Citelis i pro své trolejbusy, a to bez změny značení, je to tedy zase 24 Tr. V roce 2006 prošly trolejbusy Škoda 24 Tr modernizací, která přinesla novou škodováckou elektrovýzbroj s odlišným a oblejším střešním zakrytím. Dočasně měl tento trolejbus značení Škoda 26 Tr, ale to se v krátké době změnilo na Škoda 24 TrBT. Označení 26 Tr teď nese škodovácký trolejbus stavěný na bázi polského dvounápravového autobusu Solaris. Dvounápravové trolejbusy Škoda 24 TrBT s karoserií Irisbus-Citelis, jsou součástí i dnešní trolejbusové nabídky plzeňské škodovky.