Představujeme
Tip na výlet – Muzeum seker
Ing. Bohumil Olšanský 10.08.2015 05:50
Trochu stranou současných hlavních dopravních tras, 26 km západně od Olomouce, v turisticky zajímavé krajině severního výběžku Drahanské vrchoviny, v údolí říčky Romže, leží nevelké město Konice.
Jeho okolní zvlněný terén láká k nenáročným procházkám; v létě do lesů oplývajících malinami, ostružinami i houbami; v zimě si zase jistě přijdou na své hlavně běžkaři; zatáčkovitou silnici na Březském vrchu pak určitě znají motoristé nejen z blízkého okolí.
Dominantou města je barokní zámek, pěkný na pohled zvenčí i uvnitř a navíc zajímavý rozmanitostí sbírek, které ukrývá. Správce zámku, pan Pavel Šín se s úsměvem chlubí, že mají i čerta a dokonce čertici. Ano, opravdu jsou k vidění, ale jsou to vyorávače brambor; ten první pro koňský zápřah, druhý tahaly krávy. Patří k expozici zemědělských strojů, která je součástí místního muzea řemesel.
Zvláštností muzea je sbírka seker, která dnes čítá už více jak 700 kusů nejrůznějšího provedení, stáří i použití. Většina seker je „uskladněna“ ve stísněném prostoru uvnitř zámku, ta největší, navržená, zkonstruovaná a za pomoci skupiny „spřízněných duší“ vyrobená panem Šínem, slouží jako venkovní poutač před zámkem. Je to skutečně pořádná sekera o celkové hmotnosti 610 kg s šestimetrovým jasanovým „topůrkem“, a proto její tvůrce má ambice nechat ji zapsat do knihy rekordů jak republikových, tak snad i světových.
Poznámka na okraj
Zcela jinou zvláštností konického zámku je Foucaultovo kyvadlo, zavěšené v klenbě schodiště na 15 metrů dlouhém lanku. Jeho kulové, dvacetikilogramové závaží s hrotem zanechávajícím stopu v pískovém loži i v současné době názorně potvrzuje fakt, že naše Země se kolem své osy skutečně otáčí, což svým pokusem v pařížském Pantheónu roku 1851 dokázal právě fyzik J. B. Léon Foucault.
Převzato z časopisu