Představujeme
Národní technické muzeum Praha – Pozvánka na Letnou
Tom Hyan 02.06.2015 05:02
Národní technické muzeum v Praze na Letné prošlo rekonstrukcí, nabízí unikátní sbírky, z nichž nás nejvíce zajímají dopravní prostředky...
Nevím, kolikrát jsem byl v Národním technickém muzeu v Praze. Bydleli jsme totiž jen o dva bloky dále na Letenském náměstí číslo 77, a můj děda František Tvrdý, předválečný dovozce motorů Deutz Diesel a dalších strojů do tehdejšího Československa, mě tam brával už v předškolním věku. Především díky němu se ve mně probudil zájem o všechna motorová vozidla, ale nejen o ně; sám děda ovšem už pracovat nesměl, komunisti mu všechno sebrali. Nikdy nezapomenu na to, jak mi kreslil automobily a letadla, prováděl muzeem a vyprávěl o svých milovaných strojích. Když zemřel, tak jsme se odstěhovali do jiné pražské čtvrti. Se školou jsme do muzea dále chodili, pro mě to byl nadále obrovský zážitek...
Samozřejmě exponáty se průběžně měnily, nicméně na Letné zůstávají unikátní stálice, k nimž patří zejména první český osobní vůz NW Präsident (1897) z kopřivnické továrny (později Tatra) a jeho závodní verze pro barona Theodora von Liebiga (1902); nejstarší dochovaný automobil Bugatti na světě (typ 13 z roku 1910); první vůz dovezený na naše území (Benz Victoria 1893, rovněž po baronu von Liebigovi); autodrožka Velox 10 HP, které v prvním desetiletí dvacátého století vyráběla pražská firma sídlící pod oblouky Negrelliho viaduktu; aerodynamické vozy Tatra 77a (1937) a Tatra 87 (1947) s osmiválcovými vzduchem chlazenými motory uloženými v zádi; dvanáctiválcová Tatra 80 pro našeho nejlepšího prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka; z dalších domácích produktů pak mnohé typy Laurin & Klement, Škoda, Praga, Aero, Jawa, Wikov a Walter. Velkou pozornost budí monopost Mercedes-Benz W154, originál závodního stroje pro Velké ceny podle třílitrové formule (1938 – 1939), americký parní automobil White 10 HP (1904), či další parostroj, tentokrát francouzské značky Gardner-Serpollet. Vyjmenovat všechny exponáty nelze, to se prostě musí vidět, muzeum na Letné s unikátními sbírkami je také častým cílem zahraničních návštěvníků.
Podle oficiálních podkladů NTM Praha lze k jeho předchůdcům zařadit sběratelské aktivity Stavovské inženýrské školy, založené roku 1717, na ně navazující aktivity Polytechnického ústavu (1806) a do třetice otevření prvního českého průmyslového muzea, založeného Vojtěchem Náprstkem v roce 1862 (část jeho sbírek byla v minulém století předána do dnešního NTM). Technické muzeum Království českého bylo založeno 5. července 1908 na ustavující schůzi, přičemž jeho zrození souviselo rovněž s Průmyslovou výstavou 1908. Část exponátů spolu se sbírkami Jednoty pro povzbuzení průmyslu se staly základem nových sbírek, směřujících k dnešnímu NTM Praha. První expozice byla otevřena ve Schwarzenberském paláci v Praze na Hradčanech dne 28. září 1910. Programem se tehdy logicky stala dokumentace vývojových směrů technického a průmyslového rozvoje českých zemí ve vztahu k zahraničí. Ostatně první veřejné muzeum Vojtěcha Náprstka ukazovalo hlavně nové stroje, dovezené převážně z Velké Británie a USA, jako inspirace domácím výrobcům.
Nová moderní budova muzea byla plánována už od dvacátých let minulého století, nicméně podle vítězného návrhu Ing. arch. Milana Babušky postavena na Letné v Praze 7 až v letech 1938 – 1942, ovšem původnímu účelu sloužila až od konce války (po dokončení zabrána okupační správou pro ministerstvo pošt). Současně se musely sbírky Technického muzea, přejmenovaného roku 1939 na České technické muzeum, ze Schwarzenberského paláce odsunout do pražské Invalidovny v Karlíně, kde byla za války činnost utlumena. Po roce 1945 sice byla nová budova na Letné obtížně získána zpět, v roce 1948 otevřeny první expozice (cyklistika, film, rozhlas), nicméně nejméně jedna třetina budovy sloužila až do roku 1990 jiným státním institucím. V roce 1951 bylo zestátněno rovněž muzeum, vytvořené původně s podporou průmyslníků a jiných významných osobností, a přejmenováno na Národní technické muzeum (NTM). Připomeňme mladé generaci, že soukromé vlastnictví větších celků bylo komunisty potíráno, všeho se postupně zmocnili. NTM ovšem pokračovalo pod státní správou, podařilo se vytvořit nové sekce dopravy zahrnující letectví, dále expozice hutnictví a hornictví (včetně uhelného a rudného dolu, byl jsem tam kdysi s dědou), strojírenství, astronomie, geodézie, elektrotechniky (s tátou Ing. Jaroslavem Tomášem Hyanem, pozdějším specialistou na elektroniku, který nám už v roce 1956 doma vyrobil první televizor, jsem byl často i tam; pamatuji jeho kritiku tehdy preferovaného systému barevné televize SECAM; nahrazení systémem PAL mu dalo za pravdu), měření času, fotografické a filmové techniky, tiskařství a jiných.
Teprve v roce 1990 byla rozhodnutím vlády celá budova na Letné předána NTM pro muzejní sbírky. Postupně byla rekonstruována do podoby podle původního návrhu. V roce 2011 byla uzavřena druhá etapa rekonstrukčních prací a NTM znovu otevřeno. Čtrnáct stálých expozic čas od času tradičně doplňují neobyčejně zajímavé výstavy, byť některé se skromným počtem exponátů. Vzpomeňme jen vybrané. Na podzim 1983 si mohli náštěvníci NTM prohlédnout přesnou repliku legendární parní lokomo-tivy The Rocket, původně dílo Roberta Stephensona z roku 1829, jejíž originál je v londýnském Science Museum. Plně funkční replika o hmotnosti 8,1 tuny (včetně tendru) objela celý svět, prvně byla předvedena v londýnském Hyde Parku 1979, pak v britském Rainhillu, kde originál vyhrál o 150 let dříve tučnou cenu 500 liber, v Cannes, Melbourne, Osace, Sacramentu, Praze a dalších místech. V roce 1981 předcházelo vystavení monopostu McLaren M29 Ford V8 formule 1; při té příležitosti se v Praze objevili závodníci Keke Rosberg (1982 se stal mistrem světa F1 na Williamsu) a Bruno Giacomelli; za volantem zapózovala zpěvačka Lenka Filipová. Změna společenských poměrů po roce 1989 znamenala další vítaný rozvoj bez limitujících restrikcí totalitního režimu, byly navázány kontakty se zahraničními partnery.
Pozoruhodná výstava Automobily Bugatti v českých zemích proběhla roku 2002 na Letné ve spolupráci s Národním automobilovým muzeem ve francouzských Mylhúzách, které zapůjčilo šest z deseti vystavených vozů. Slavné Musée Na-tional de l’Automobile (Collection Schlumpf) naopak v Mylhúzách (Mulhouse) uspořádalo výstavu La -Bohême en Voiture, která předvedla automobily českých značek (včetně zapomenuté KAN) i umělecká díla, spojená s našimi vozy, a to i obrazy Václava Zapadlíka. Téhož roku jsme na Letné viděli Československé motocykly (také vzácné prototypy Jawa). Výstavy samozřejmě pokračují nadále, předloni to byly Automobily Praga, uvedené nedlouho po soustředění motocyklů další československé značky Ogar, či loni 100 let Maserati (včetně sady originálních zapalovacích svíček této značky). A letos? Výstavu Automobily Jawa ještě můžete stihnout, ale už 19. dubna končí. Další překvapení nejsou vyloučena, nicméně prosvětlená dopravní hala nabízí mnoho atraktivních exponátů nejen na hlavní ploše, ale také na obvodových ochozech, kde můžete obdivovat např. motocykly, jízdní kola, letecké motory, či modely letadel. Skutečná letadla; klasická, vrtulníky, balony i kluzáky, jsou zavěšena pod stropem haly. Návštěva rozhodně vždy přinese mnoho zajímavých zážitků.
Převzato z časopisu