Představujeme
Těžká technika – UDS T 815-7 na poprvé
Milan Olšanský 22.01.2016 05:52
Původní modelová řada standardizovaných vojenských speciálů s typovým označením T 815-7 má již hezkou řádku let celou řadu civilních aplikací. Jako při navlékání perliček na šňůru přidávají v Kopřivnici další a další modely.
První civilní aplikací „sedmičkové“ řady byl cisternový vůz určený pro hasičský sbor. Jednou, z prozatím posledních nových kreací je univerzální dokončovací stroj UDS 214.41 vydodaný ve dvou kusech Záchrannému útvaru HZS ČR v Hlučíně za cenu 10 224 500 Kč za kus.
S originálním motorem
Poprvé v historii výroby kopřivnické Tatry osadila slovenská společnost CSM (Cestné a stavebné mechanizmy) Tisovec, a.s. svoji standardní nástavbu univerzálního dokončovacího stroje na klasický podvozek tatrovácké koncepce automobilu Tatra 815-721R32/415 6x6.1. Díky tomu je UDS velmi nízký – pouhých 3940 mm (celková délka stroje: 9400 mm a celková šířka stroje: 2550 mm). Plněpohonný třínápravový podvozek (pohon přední nápravy je připojitelný) s rozvorem 4150 mm má světlou výšku 360 mm. Stroj je schopen při klidné vodě brodit hloubku až 1200 mm. Redukce v nábojích kol a výše uvedené rozměrové parametry včetně schopnosti brodit vysoký sloupec vody je dokonalou odpovědí na otázku, proč a v čem je původní vojenský speciál v civilním provedení pro zákazníka, jímž je Záchranný útvar HZS ČR, zajímavý.
Důležitý je rovněž fakt, že vozidlo je osazeno původním, originálním, standardním, vzduchem přímo chlazeným osmiválcovým motorem Tatra T 3D-928 v emisní specifikaci Euro V (325 kW/442 k při 1800 min-1 a 2100 N.m při 1100 až 1200 min-1), jehož silnou stránkou je použití jediného elektronického systému řídícího vstřikování činidla AdBlue v rámci SCR. Jednoduchost, blbuvzdornost a koneckonců koncepce V8, která se již mezi výrobci těžkých nákladní vozidel také téměř nevidí (vyjímkou je Scania a Kamaz), je rovněž dnes velmi zajímavá.
Vyjímka a F-34
Možná se někdo podiví nad skutečností, že automobilka Tatra Trucks a.s. prodává a zákazníkům v Česku, resp. Evropské unii, dodává těžká nákladní vozidla s motory emisní specifikace Euro V i v roce 2015. Důvodem je udělená vyjímka. V rámci požadavku, aby byla vozidla hasičského sboru schopna provozu na jednotné palivo JP/F-34 udělilo příslušné ministerstvo automobilce Tatra Trucks vyjímku tzv. zvláštního režimu provozu, která umožňuje prodávat vozidla pro potřeby hasičského záchranného sboru ČR (AČR též) s motory v emisní specifikaci Euro V. Stejnou vyjímku má v ČR také Scania. O podobnou možnost se zajímal též MAN, ale jeho experti nakonec zjistili, že přestavba moderního motoru pro užití jednotného paliva JP/F-34 (moc nemaže, neboť jde prakticky o letecký benzín) je příliš složitá na to, aby se vyplatila. Na Slovensku je ve smyslu uvedené vyjímky dokonce zákon.
Stroj s tradicí
Strojní nástavba UDS 214.41 je vybavena hydraulickým systémem obsluhy podvozkové části vozu z kabiny strojníka. Obsluha nástavby tak může využívat mikropojezdu celého vozu, natáčení kol a manipulaci se stabilizačními podpěrami bez nutnosti startovat motor podvozku vozidla. Speciální úprava nástavby zvyšuje její ochranu před krátkodobým působením sálavého tepla a vysokým teplotám. Pro pohon nástavby slouží kapalinou chlazený vznětový čtyřválec John Deere 4045 HF 285 o maximálním výkonu 94 kW/128 k při 2200 min-1 a maximálním točivém momentu 540 N.m. Za hodinu je rypadlo schopno přemístit až 115 metrů kubických zeminy. Rameno je schopno pracovat se zatížením 7 t, ve vysunutém stavu dokáže manipulovat se zatížením 2,6 t. Nástavba je otočná o 360 stupňů rychlostí osm otáček za minutu, stejně tak i samotný nástroj, a to rychlostí dvacet otáček za minutu.
Zdrojem tlaku pro hydraulický systém Bosch-Rexroth je dvojitý hydrogenerátor A8 VO 107 s výkonovou regulací, hydrogenerátor A 10 VO 45 s výkonovou regulací a zubový hydrogenerátor 1 PF 2G2-016 bez regulace. Výložník je se zasunutým vnitřním ramenem dlouhý 6300 mm, s vysunutým potom 10 500 mm. Pětizubá pracovní lopata má objem 0,63 m3. Výškový dosah stroje je při zasunutém rameni 5000 mm, při vysunutém 8600 mm. V kabině strojníka je LCD displej zobrazjící stavové informace podvozku a nástavby. Společnost CSM Tisovec vychází při konstrukci svých nástaveb z mohaleté zkušenosti. Speciálně u strojní nástavby UDS jde o tradici využití firmami především ve státech východní části Evropy a v Asii, kde prošly „ohněm“ při stavbách a opravách tisíců kilometrů různých potrubí produktovodů. Do segmentu vozidel vhodných pro ZHS vstupují stroje UDS poprvé.
Převzato z časopisu