Představujeme
TEAMBUILDING – DEN KONSTRUKTÉRŮ – POTŘETÍ!
Milan Olšanský 15.03.2019 05:06
Třetí ročník praktického „výcviku“ osazenstva Technického úseku společnosti TATRA TRUCKS a.s. proběhl začátkem září v prostoru štěrkovny v katastru slovenské obce Podunajské Biskupice.
Cílem výjezdu do terénu bylo opět jednou umožnit konstruktérům a pracovníkům Technického úseku vyzkoušet vozidla TATRA v praxi. Na rozdíl od předcházejícího ročníku, kdy měli zaměstnanci možnost prověřit výrobky, které sami konstruují či se na konstrukci a výrobě podílejí, v píscích populární slovenské Sahary v okolí města Senice, letos přišel na řadu poněkud jiný terén. Štěrkovna v prostoru zvaném Ketelec poskytla dostatek terénu k ověření jízdních vlastností jak sériových, tak některých prototypových vozidel TATRA.
Ve štěrkovně „na Maďaroch“
Den konstruktérů 2018 byl rozdělen do dvou na sebe navazujících částí. Dopoledne patřilo testovacím jízdám s vozidly obchodních řad PHOENIX Euro 6 a FORCE, doplněnými o pečlivě renovovaný dakarský speciál T 815 VE 6x6 „Ostrý-II“. Ten byl ovšem určen jen pro jízdu s instruktorem. V rámci jeho vysoké hodnoty pro zachování tradic a historie naší společnosti se za jeho volantem střídali pouze Petr Gilar a Ing. Radomír Smolka. Odpoledne pak proběhlo ve znamení prezentačních jízd se současnými dakarskými speciály TATRA 815 „Fat Boy“ a TATRA
PHOENIX G2 soutěžního týmu TATRA Buggyra Racing s tovární podporou.
Jízdy s více méně standardními vozidly TATRA, ale s různými zajímavými konstrukčními řešeními, jako například s druhou zadní zvedací nápravou, poskytly konstruktérům a technikům rozšířenou paletu zkušeností. Je totiž velmi důležité, aby pracovníci měli možnost ocenit svoji vlastní práci alespoň v simulovaném provozu.
Štěrkopísky jsou na první pohled terénem, který by neměl klást extrémní nároky na provoz takových vozidel, jako jsou Tatry. Ale to platí opravdu jen na první pohled. Míra tzv. „abrazivosti“, chování nahrnutého materiálu pod koly, jízda hlubokým a sypkým štěrkem či naopak překonávání zdánlivě „měkkých“ překážek má svá pravidla. Zkušenosti přímo z terénu jsou tedy neoddiskutovatelně důležité. Až v praxi si člověk uvědomí, kolik „ran“ musí Tatra schytat než splní svůj dopravní úkol, na který konkurenční výrobky mnohdy nestačí. Přesto, že je vystavována opakovanému obrovskému namáhání, v drtivé většině případů naplní svoje dopravní poslání.
Možnost svést se na sedadle spolujezdce v dakarských speciálech týmu TATRA Buggyra Racing byla pověstnou třešinkou na Keteleckém dortu. A protože za volanty speciálů „Fat Boy“ a PHOENIX G2 seděli ostřílení dakarští jezdci, Marek Spáčil a především Martin Kolomý, bylo o zajímavé zážitky postaráno.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Zvláštním bonusem celého dne bylo představení servisu soutěžních speciálů přímo v terénu. I když nešlo zrovna o plánované zákroky, i tak obě dvě vetší akce ukázaly jednak na připravenost servismanů týmu a jednak na skutečnost, že i mimo servisní zázemí je možno si poradit s poměrně složitými operacemi. Jen je třeba být připraven – a to jak známo je mantra všech soutěžáků, neřkuli těch dakarských.
Nejprve došlo na rychlou výměnu roztrženého turbodmychadla u speciálu „Fat Boy“. Popravdě, pohled na oběžné kolečko turbínky dmychadla koukající z konce výfukového potrubí má také něco do sebe...
Druhý servisní zákrok byl o něco složitější a snad i závažnější, i když to zpočátku tak nevypadalo. Zrádnost štěrkopískového podloží se ukázala v celé nahotě, když přivodila promáčknutí vany motoru u druhého speciálu. Přesto, anebo právě proto, že motor je u tatrovácké koncepce podvozku vozidla „schován“ nad nosnou rourou, došlo k nahrnutí štěrku s valouny právě do tohoto prostoru, a to zřejmě při zdolávání příkrých výjezdů a sjezdů štěrkových muld, kdy se vůz podvozkem vždy zabořil do materiálu. „Neprostupnost hmoty“ zajistila promáčknutí vany. Následná oprava přímo na vozidle demonstrovala rčení: „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.
Při rychlé opravě promáčknuté vany přímo na motoru došlo ke vznícení par čistícího prostředku, kterého servisman použil více než bylo vhodné. Následný drobný, lokalizovaný „výbuch“ vymetl z pod vozu několik drobností včetně deformovaného víka ventilů. Vzhledem k tomu, že jsou při podobných akcích vždy dodržovány obecně platné bezpečnostní předpisy, byla celá záležitost jen dokladem toho, že servisní zákroky vždy kladou na všechny kolem vozu vysoké nároky a vyžadují přesné a nezkreslené uvažování.
Příjemný a poučný den
Díky společnosti TATRA TRUCKS a.s. jsem měl možnost prožít příjemný den s vozidly TATRA a s lidmi, kteří mají přímou souvislost s jejich konstrukcí a vývojem. Zážitky ze sedačky spolujezdce v obou speciálech, které jsou určeny především pro soutěže dakarského typu, jsou rovněž zcela k nezaplacení. Třetí ročník akce Den konstruktérů 2018 přispěl k rozšíření pohledu a vnímání společné práce zaměstnanců společnosti TATRA TRUCKS a.s. Poděkování si zasloužila nejen kopřivnická automobilka jako celek, ale též všichni, kteří se na organizaci akce podíleli, a nebylo jich málo.
Převzato z časopisu