Představujeme
Tatra Trucks – Tisícovka Phoenixů
-red- 15.05.2017 05:47
Tisící Tatra Phoenix byla slavnostně předána novému majiteli. Pro civilní trh je už od roku 2011 vlajkovou lodí automobilky TATRA TRUCKS obchodní řada Tatra Phoenix.
Před pár dny kopřivnická automobilka dodala ve spolupráci s autorizovaným dealerem Parma Servis zákazníkovi tisící vyrobený kus řady Phoenix. Během několika let výroby se modelová řada Tatra Phoenix stala úspěšným obchodním artiklem kopřivnické automobilky, který dodala už do téměř třech desítek zemí. „Tatra Phoenix je na civilním trhu náš klíčový typ, má všechny výhody klasické odolné Tatry, a zároveň je vybaven moderními technologiemi tak, aby uspěl i na náročných trzích západní Evropy,“ řekl generální ředitel Tatra Trucks Radek Strouhal. Vizitkou Phoenixe je i titul „Nejlepší plněpohonné vozidlo roku 2012“ v prestižní anketě „International Truck of the Year“. Bylo to poprvé, kdy takového ocenění dosáhl vůz od výrobce z bývalého východního bloku. V polovině března tohoto roku si u autorizovaného dealera Parma Servis převzala společnost AB Kamenostavba – BN tisící vyrobený vůz řady Tatra Phoenix. Tisící Phoenix má konfiguraci podvozku 6x6 a jde o třístranný sklápěč vybavený motorem PACCAR MX-13. Zástavbu sklopné korby provedl autorizovaný dealer Parma Servis. U AB Kamenostavba – BN mají s tatrami dlouholeté zkušenosti, starší sklápěče typu Tatra T815 mají nahradit právě Phoenixy, které přinesou úspory na provozních nákladech. „Měli jsme možnost porovnat Phoenix s konkurencí přímo v praxi, a rozhodli jsme se pro něj kvůli ekonomice provozu, velmi dobrým jízdním vlastnostem nejen v terénu, ale i na silnici a také díky pohonu všech kol,“ přiblížil důvody výběru jednatel společnosti AB Kamenostavba – BN Richard Kyselka.
Z více než tisícovky vyrobených Phoenixů kopřivnická Tatra Trucks dodala nejvíce vozů s plněpohonným podvozkem v konfiguraci 6x6, těch je více než sedm stovek, v počtech přesahujících 350 kusů byly zákazníkům dodány vozy v konfiguraci 8x8 a na desítky se počítají zbylé konfigurace. Vozy obchodní řady Tatra Phoenix si našly cestu už do 28 zemí světa. Největší trh pro tato vozidla tradičně představuje Česko, více než sedm stovek jich jezdí u domácích uživatelů. Ke dvěma stovkám se blíží počet vozidel dodaných slovenským uživatelům, více než sto vozidel odebraly ruské společnosti, desítky vozů pak putovaly například do Německa, Polska, Maďarska, Norska, Nizozemí, Rakouska atd. Nejexotičtějšími teritorii, kam byly Phoenixy vyvezeny, jsou tichomořská Nová Kaledonie nebo africký Mauricius.
O vozidlech obchodní řady Tatra Phoenix
Tatra Phoenix může být vybavena nejrůznějšími konstrukčními skupinami a prvky, které jsou přizpůsobeny potřebám jednotlivých uživatelů. Podvozky jsou v provedeních 4x4, 6x6, 8x8, 10x8 či 10x10. „Během šesti let sériové výroby se Phoenixy prosadily u dopravců v oblasti stavebnictví, těžařství, lesnictví, zemědělství, ale i u komunálních služeb, záchranných sborů a speciálních uživatelů,“ sdělil Radomír Smolka, technický ředitel Tatra Trucks. Nejvíce vozidel se dostalo do služeb stavebních organizací, počet už přesáhl číslo 250 kusů. Druhá nejpočetnější skupina uživatelů se rekrutuje z oblasti lesnictví, následují zemědělské společnosti a dopravní organizace. Desítky Phoenixů byly dodány i těžařům nebo například technickým a komunálním službám. Co se týče nástaveb, nejvíce zákazníků objednalo sklápěčové provedení, druhé a třetí nejpočetnější jsou nástavby lesnické a zemědělské.
Tatra Euro 6 bude!
Třetí nejstarší automobilka na světě chce vyvinout vzduchem chlazený motor splňující emisní předpis Euro 6 a zároveň se posunout do kategorie high-tech podniků. K tomu by měla pomoci i dotace ve výši 65 milionů Kč z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK) na dobudování vývojového a zkušebního centra. Jedná se o dosud nejvyšší dotaci, o jakou společnost TATRA TRUCKS požádala. „Díky evropským dotacím pro podnikatele se společnost Tatra Trucks může posouvat z kategorie medium-tech podniků mezi podniky s high-tech projekty. Tato skutečnost navíc nahrává spolupráci se špičkovými českými odborníky, pro něž jsou vytvářena dobře placená pracovní místa,“ říká generální ředitel Tatry Radek Strouhal.
Tatra Trucks díky Operačnímu programu Podnikání a inovace (OPPI) v programu Potenciál získala na rozšíření vývojového a zkušebního centra už bezmála 18 milionů Kč, které byly mimo jiné využity na vybavení dynamické zkušebny, zkušebny vozidel či prototypové dílny. V současné době je realizován projekt v programu Potenciál v rámci Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), kde jsou investice rovněž směrovány do vývojového a zkušebního centra Tatra Trucks. Hlavními přínosy obou projektů jsou snížení nákladů a závislosti na externích dodavatelích, rozvoj spolupráce s vysokými školami i zvýšení kapacity rozvojového a vývojové centra, díky čemuž se mohou urychlit inovační procesy a rozšířit produktový sortiment. Nyní společnost podala žádost o dosud nejvyšší dotaci. Celková investice se bude pohybovat okolo 131 milionů Kč, dotace by pak měla tvořit 50 procent, tedy přes 65 miliónů Kč. Z těchto prostředků budou financovány moderní technologie pro zkušebnu motorů, která je jednou z klíčových součástí vývojového a zkušebního centra. V návaznosti na to bude možné dokončit vývoj originálního tatrováckého vzduchem chlazeného motoru, jenž bude splňovat nejnáročnější emisní normu Euro 6 a i nadále zvyšovat užitné a kvalitativní parametry stávajících motorů společnosti Tatra Trucks.
Světovým unikátem se stal již tatrovácký vzduchem chlazený motor, který splňoval emisní normu Euro 5. „Odborníci byli skeptičtí k tomu, zda dokáže tatrovácký vzduchem chlazený motor emisní normy Euro 4, resp. Euro 5 splnit. My jsme dokázali, že ano,“ uvádí technický ředitel Tatra Trucks Radomír Smolka. Vzduchem chlazený tatrovácký motor má nesporné výhody zejména pro užití v náročných terénních a klimatických podmínkách, a to konstrukční jednoduchost, spolehlivost a díky tomu méně nákladný provoz. To jsou charakteristiky, které oceňují především hasiči, záchranáři, vojáci a další specializovaní uživatelé, pro které je tento typ motoru určen v první řadě. Spřísněním emisních norem musí motor projít další evolucí, k čemuž má pomoci právě výše zmíněná dotace ve výši přes 65 milionů Kč. „Aktivity firmy Tatra Trucks jsou ideálním příkladem, jak by měly být evropské dotace v podnikatelském prostředí využívány. Pomohou rozvoji a dalšímu růstu nejen samotné firmy, ale díky propojení s dodavateli a dalšími partnery, jako jsou třeba vysoké školy, i celému průmyslovému oboru,“ uvádí Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace (API), která dotace z OPPIK administruje.
Převzato z časopisu