Představujeme
Tatra trucks – „Nejsou lidi“ říkají v Tatře
Jiří Krenar 29.09.2015 07:18
Kopřivnická Tatra od roku 1989 průběžně propouštěla zaměstnance, protože ubývalo práce.
Prosperující podnik zamířil svižným tempem „ke dnu“, jednak na základě chybných politických rozhodnutí a pak za podpory amerických poradců či majitelů (o jejich „pohádkových prebendách“ se dodnes v kopřivnických hospodách vyprávějí až neuvěřitelné zkazky, stejně tak jako že jejich jediné zadání znělo: „zlikvidovat Tatru a prodat areál za babku“). Před třemi lety, tedy v roce 2012 byla Tatra v podstatě na odpis. Chyběli zaměstnanci, chyběly zakázky a konec konců i provozní kapitál a banky již nechtěly půjčovat. Dnes s novým českým majitelem a novým managementem se podařilo kopřivnickou Tatru nejen konsolidovat, ale nastartovat i její růst. Akciová společnost Tatra Trucks vlastní kopřivnickou automobilku od března 2013, kdy získala podnik v dražbě kvůli nesplácení dluhů bývalým vlastníkem TATRA, a. s. Novým vlastníkům (čeští podnikatelé Jaroslav Strnad a René Matera) a jejich manažerům se podařilo v první polovině roku 2013 obnovit výrobu a získat zpět důvěru bank, subdodavatelů i zákazníků. Nyní podnik pod českými majiteli prochází úspěšnou restrukturalizací. Kopřivnická automobilka Tatra Trucks letos očekává další postupné zvýšení výroby, která by měla překonat loňský výsledek. I v této situaci nejen dodržuje výrobní lhůty, ale pracuje na jejich výrazném zkrácení. „Tatra do konce roku očekává uzavření zakázek na významné množství vozidel a výroba je na to připravena,“ uvádí předseda představenstva Tatra Trucks, Petr Rusek. Výrobní lhůta u standardních provedení modelových řad Tatra Phoenix (T 158) a Tatra TERRA (T 815) je v současnosti 12 týdnů, pracuje se na jejím zkrácení do konce roku na 10 týdnů.
U speciálních vozidel konstruovaných dle individuálních požadavků uživatelů, na které se Tatra Trucks také zaměřuje, je dodací lhůta sjednávána individuálně. I v tomto případě trvá standardní výroba 12 týdnů, dle náročnosti speciálního provedení se může výroba prodloužit o přípravu konstrukčního řešení nebo o čas potřebný k provedení zkoušek speciálního vozidla. Tento princip je u nesériových vozidel běžnou praxí nejen v Kopřivnici, ale u všech výrobních firem zabývajících se zakázkovou výrobou s vysokou mírou tzv. kustomizace, tedy unikátní úpravy dle potřeb zákazníka. K 31. 12. 2014 zaměstnávala Tatra Trucks 845 kmenových zaměstnanců v mateřské společnosti a necelých 500 ve dvou dceřiných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství. V roce 2014 dosáhly tržby 3,7 miliardy Kč a společnost prodala 850 a vyrobila 821 vozidel. Produktivita práce z přidané hodnoty stoupla meziročně o 66 procent. Na konci roku 2014 byl zahájen prodej nové generace vozů Phoenix Euro 6. Automobilka zachovala dosavadní tradiční sortiment, ale současně jej zásadně modernizovala a podstatně rozšířila, stejně jako sféry uplatnění ve světě. Do konce roku připravuje uzavření zakázek na významné množství vozidel a výroba je na to připravena.
Až na jednu, nikoliv nepodstatnou „maličkost“. V Severomoravském regionu, ve statistikách vykazující mj. nikoliv malou nezaměstnanost, „horko těžko“ Tatra shání kvalifikovaných 60 až 80 „fachmanů“ do výroby, tedy hlavně obráběčů a další technické profese. Výrobní program Tatry tvoří jednak tzv. civilní výroba, tedy vozidla určená převážně pro nasazení v náročných terénních podmínkách na stavbách, v těžebním průmyslu ale také v zemědělství či v komunální sféře a druhou, a pro Tatru tradiční, „vojenský program“. Díky dostatečně široké nabídce se jak v civilním sektoru, tak i v tom vojenském Tatra úspěšně dostává na dosud netradiční trhy na všech kontinentech. Mezi významná obchodní teritoria společnosti patří již tradičně země bývalého Sovětského svazu (ovšem např. do Ruska poznamenané embargem), Izrael, Indie (zdá se, že korupční kauza bývalého vedení Tatry ve spojitosti s významným činitelem indické vlády byla úspěšně vyřešena a montáž vozidel se zase rozjede), Střední východ, nově Jižní a Střední Amerika (nedávná nikoliv nevýznamná zakázka pro složky civilní obrany v Mexiku je velmi zajímavá s výhledem do budoucna), Austrálie (tady Tatra „boduje“ hlavně v těžebním sektoru, což jsme na stránkách Dopravy a silnice již několikrát prezentovali) a samozřejmě v Evropě.
Na domácím trhu mezi zákazníky dominuje česká armáda (průběžně řešící různé korupční aféry při nákupu nejen vozidel a navíc je trvale pod tlakem konkurenčních výrobců trucků), hasičské sbory, slovenská armáda, lesnické a stavební společnosti, v poslední době také zemědělská společenství (o vozidlech v úpravě „agro“ jsme také na našich stránkách opakovaně psali). Dobré je, že se daří prodávat vozidla s komplikovanými specifikacemi, která více odpovídají konkrétním potřebám zákazníků, tj. s větší přidanou hodnotou. A na všech kontinentech. Z nejzajímavějších položek současného sortimentu, připomeňme např. vrtnou soupravu pro geologický průzkum v Austrálii, která je ustavena na podvozku se znakem náprav 12x4*8.
Vojenský program
S vojenskými speciály jsme měli možnost se setkat většinou pouze na specializovaných výstavách/salonech, jako je třeba brněnský IDET. Kopřivnická Tatra Trucks ovšem tentokrát udělala doslova zásadní krok ke spolupráci nejen se sdělovacími prostředky, když v květnu připravila pro odbornou veřejnost na svém polygonu dynamickou prezentaci vojenské techniky, kterou krátce předtím vystavovala právě na IDETu 2015 v Brně. Netvrdím, že jsme dostali vyčerpávající technické informace o speciálních nástavbách, ale pokud jde o podvozky Tatra, měli jsme možnost absolvovat i krátké zkušební jízdy s technikem. A k vidění toho bylo opravdu dost. Ačkoliv největší pozornost poutala na sebe obrněná vozidla, dovolím si začít u tradiční kolové techniky, prezentované několika vozidly se speciální nástavbou.
Tatra T 810 4x4 Vedle i v Česku či na Slovensku již velmi dobře známých hasičských speciálů postavených na základě Tatry T 815-7 (prezentována byla verze T 815-731R32 26 325 6x6.1 s motorem Tatra a nebojím se říct, že jde v podstatě o sériově vyráběná vozidla), byl poprvé prezentován lehký dvounápravový vůz Tatra T 810 v provedení T 8910-1ROR46 13 177 4x4.1R. Jde o variantu lehkého logistického vozidla řady Tatra T 810, které ve verzi 6x6 používá nejen česká armáda. Mimochodem kdysi jsme měli možnost se právě na kopřivnickém polygonu seznámit i s civilní verzí tohoto vozidla. Tatra T 810 4x4 tak doplní nabídku v tomto „lehkém“ segmentu. Jde o převzatou konstrukci v Tatře výrazně upravenou (spíše nově zkonstruovanou), s žebřinovým rámovým podvozkem a portálovými nápravami vlastní konstrukce Tatra Rigid. Vozidlo má motor Renault DXi7 s výkonem 177 kW/920 Nm a užitečná hmotnost je až 5500 kg.
Tatra T 815-7 Vojenská verze „osmsetpatnáctky“ Tatra Force se na první pohled liší od té civilní výrazně hranatou budkou, umožňující mj. následnou montáž pancéřování úrovně 2/2bSTANAG 4569. Prezentována byla ve dvou variantách. Pod označením T 815-7ZOR9T 44 440 8x8.1R se skrývalo vyprošťovací vozidlo poháněné kapalinou chlazeným přeplňovaným vznětovým vidlicovým osmiválcem Deutz TCD 2015 VOB s elektronicky řízeným přímým vstřikováním paliva o zdvihovém objemu 15 900 cm3 a největším výkonu 440 kW. Zajímavostí je jeřábové rameno HIAB 44tm s dálkovým ovládáním, ustavené za budkou řidiče, umožňující manipulaci i s vozidly o velké hmotnosti, včetně bojových vozidel pěchoty Pandur. Neméně zajímavé je, že na výrobě nástavby se podílela polská společnost. Druhou nástavbou byl hákový nakladač na stejném podvozku s označením T 815-790R99 38 300 8x8.1R s rychle umístitelným mostním systémem REBS (Rapidly Emplaced Bridge System) z produkce společnosti General Dynamics European Land Systems). Vystavené vozidlo mělo motor o výkonu 300 kW resp. s největším točivým momentem 2100 Nm. Rozložený most má délku 13 800 mm.
Nechyběla ale ani „lehčí“ verze T 815-780R59 19 270 4x4.1R s motorem Tatra s výkonem 270 kW/1850 Nm s pancéřováním dle předpisů Stanag 4569 s kabinou dle návrhu firmy Plasan. Obrněná vozidla Většina pozornosti novinářů se ovšem soustředila na obrněné speciály z nabídky společnosti Excalibur Army. Vedle již skoro notoricky známého Panduru II zde byl i pásový ASCOD a hlavně čerstvá novinka ověnčená medailí z brněnského IDETU. Obrněný kolový transportér TITUS, který postavila francouzská zbrojovka NEXTER Systém na podvozku Tatra 6x6. A v době, kdy jsme si mohli na polygonu „omakat“ a prolézt TITUS, v kuloárech již kolovaly informace, že další „kousek“ je ve zkouškách u arabských zákazníků. Tatra TITUS má rozměry 7720 x 2550 x 2730 mm o celkové hmotnosti 27 000 kg (provozní 17 000 kg). Na třínápravovém, nepříliš vídaném podvozku tradiční koncepce se znakem náprav 6x6*4, nosnou rourou a výkyvnými polonápravami je uložena pancéřovaná nástavba, která – dle zvolené varianty – pojme osádku ve složení 3+10 ve vnitřním prostoru o objemu 14,4 m3.
Nástavba ve své podstatě je velmi modulární stavebnice umožňující volit různé verze zbraňových systémů, či velikost posádky. Ačkoliv technici nebyli příliš sdílní, pokud šlo o hnací ústrojí, podařilo se nám s kolegou posléze zjistit, že vozidlo je vybavené kapalinou chlazeným přeplňovaným vznětovým motorem Cummins o největším výkonu buď 327 kW, nebo 368 kW a šestistupňovou samočinnou planetovou převodovkou Allison s hydrodynamickým měničem točivého momentu a dvoustupňovým sestupným převodem. Pozoruhodná je největší rychlost 110 km/h (na zpevněné komunikaci), stoupavost 60 %, brodivost bez úpravy 1200 mm, světlá výška 300 až 500 mm, tabulkový dojezd 700 km. V nabídce výrobce jsou tři úrovně ochrany (rozuměj pancéřování), od standardní, přes bojové až na bojové doplněné o speciální úpravy. Jak jsme se mohli při zkušebních jízdách přesvědčit, vozidlo má díky řiditelné první a třetí nápravě výborné manévrovací schopnosti, neuvěřitelnou rychlost a tatrovácká koncepce podvozku dala do vínku tomuto obrněnci i vynikající průchodnost terénem. Mimochodem, odborníci dobře ví, že na podvozku Tatra byly postaveny i další obrněné transportéry, jako např. Vega od přeloučské společnosti SVOS či slovenský Tatrapan apod.
Součástí malé statické expozice byly i integrované kontejnery, které nejen české armádě, ale i dalším armádám NATO dodává česká společnost KARBOX z Hořic. Stavěla mnohoúčelové nástavby již na podvozky Praga V3S, takže má dlouholeté bohaté zkušenosti z oboru. V současnosti nejčastěji dodává např. kompletní vojenské tábory nebo zdravotnické kontejnery na stavbu polní nemocnice, nebo skládací či roztahovací kontejnery včetně chladicích, nebo kontejnerové a skříňové nástavby dle přání zákazníka ať už pro velitelská stanoviště, či komunikační pracoviště apod. Na polygonu se KARBOX prezentoval sestavou kontejnerů určených pro potřeby policie (nikoliv kanceláře, ale vězení), která je může např. přesouvat od stadionu ke stadionu, v závislosti na agresivitě konkrétních fotbalových gangů.
Převzato z časopisu