Představujeme
Tatra – Automobily Tatra a stavebnictví
Jan Neuman 15.03.2016 05:08
Úvodem krátce k výročí registrace ochranné známky Tatra, neboť v září roku 2015 uběhlo od zmíněné registrace 80 let.
Název Tatra pro kopřivnická vozidla (později i pro firmu) vznikl sice již v roce 1919, ale k registraci slovní podoby ochranné známky Tatra došlo až v roce 1934 a v grafickém provedení (nápis TATRA v kruhu) ještě o rok později. Dnes toto logo nesou kopřivnické automobily všech modelových řad, včetně nejnovější řady Tatra T 158 Phoenix, která nachází uplatnění především v civilním sektoru, tedy i ve stavebnictví. Díky použití osvědčeného tatrováckého podvozku s uzávěrkami všech osových i mezinápravového diferenciálu, jsou vozy určeny hlavně do nejtěžších terénních podmínek. Automobily T 158 mají připojitelný pohon předních náprav, lze je tedy využít i jako plněpohonné vozidlo. Hnací jednotkou jsou moderní a výkonné motory Paccar MX. Jejich provedení se řídí podle legislativních požadavků zákazníka, mohou tedy splňovat emisní limity Euro 3, Euro 5 a Euro 6.
Vozidla dostávají manuální převodovky ZF EcoSplit (16 stupňů), jednodušší alternativou je automatizovaná převodovka ZF AsTronic (opět 16 stupňů), vhodná do všech provozů. V nabídce jsou ale také automatické převodovky Allison, které mohou mít 6 nebo 7 jízdních stupňů. Všechny řiditelné nápravy (přední i zadní) lze zatížit až na 10 tun, neřízené nápravy pak na 16 tun. Na podvozky T 158 se montuje celá řada nástaveb, včetně těch využitelných ve stavebnictví. V prvé řadě to jsou logicky sklápěcí nástavby S1, S2 i S3, na šasi 4x4, 6x6 a 8x8. Dále se jedná o jeřáby, příkladně autojeřáb T 158 6x6 AD 20.2 (ČKD Mobilní jeřáby Slaný) s max. nosností 20 tun. Nosiče kontejnerů s natahovacím systémem jsou také ve stavebnictví jako doma, tyto nástavby tak nechybí ani na T 158. Protože i při stavební činnosti někdy dochází k zanesení a ucpání kanalizačních systémů, jsou k dispozici nástavby s technologií na odstranění uvedeného. To se děje pomocí vysokého tlaku vody a bývá k dispozici i možnost uvolněné kaly odsát. Příkladem takové nástavby je Feko Kombi 17 (KOBIT) na T 158 8x8. I když je modelová řada Tatra T 815-7 stavěná primárně pro potřeby různých armád, našla si tato vozidla díky svým jízdním i rozměrovým vlastnostem cestu také do civilního sektoru.
Podvozky (4x4, 6x6, 8x8, 10x10) T 815-7 mají použitím nízké kabiny řidiče také nízkou celkovou výšku, což je výhodné např. k montáži jeřábových nástaveb. Tím jsme se dostali ke konkrétnímu autojeřábu T 815-7 6x6 s jeřábovou nástavbou AD 30 ze Slaného. Jak i označení napovídá, má AD 30 maximální nosnost 30 tun. Také další kopřivnická modelová řada Tatra T 810 vznikla především pro potřeby tuzemské armády, jako náhrada za dosluhující vozy Praga V3S. V letech 2010 – 2012 byla nabízena i v civilní verzi, v současné době je ale nabízena pouze pro ozbrojené síly. Nelze ovšem pominout i starší modely vozů Tatra, kupříkladu modernizovaná T 815 Facelift je také stále provozovaná jako nosič celé řady civilních nástaveb v různých provedeních a variantách. Je nutné se zmínit i o dodatečných změnách a úpravách stávajících automobilů Tatra, dle nových potřeb uživatelů. Většinou se to provádí v rámci generálních oprav vozidla a tak se kupříkladu z původního tahače návěsů zrodí krátký sklápěcí automobil 4x4 apod. Jinou změnou je doplnění sklápěcí nástavby hydraulickou rukou, kdy vzniká univerzální vozidlo s možností přepravy nejen sypkých materiálů, ale také komodit manipulovatelných zmíněnou hydraulickou rukou.
Převzato z časopisu