Představujeme
Studie soupravy – Lyonská vize
Milan Olšanský 14.12.2012 06:50
Čas od času společnost Renault Trucks představí svoje myšlenky a vize dopravních prostředků budoucnosti. Také letos, jiných novinek silného kalibru pro prezentaci nemaje, dala k dobrému designovou studii silniční soupravy.
Společnost Renault Trucks představuje světu studii průmyslového designu postavenou na bázi silničního vozidla pro dálkovou přepravu a celkově koncipovanou pro snížení spotřeby paliva. Ušlechtilé materiály, výrazná aerodynamika a technologické inovace – to vše se snoubí ve vozidle, jehož účelem je dokumentovat dlouhodobý cíl výrobce v otázkách výzkumu snižování spotřeby paliva. ,,Práce na konceptu CX/03 je studií průmyslového designu, nikoli stylu,“ uvedl jasně Hervé Bertrand, ředitel designu společnosti Renault Trucks. Vozidlo plně zapadá do řady předchozích výzkumných projektů výrobce na dané téma, jako byl například projekt Optifuel Lab. ,,Cílem studie CX/03 je ukázat podstatu snahy společnosti Renault Trucks v otázkách snižování spotřeby paliva,“ pokračuje Hervé Bertrand, ,,a vytyčit směr jejího úsilí v budoucích výzkumech.“
Vše pro aerodynamiku
Proto má každý prvek vozidla svou jasnou funkci, která je vždy podřízena důrazu na aerodynamiku a efektivitu. Na prvním místě je maska chladiče. Díky své jedinečné trubicovité struktuře z uhlíkových vláken a hliníku budí dojem obnažené kostry kamionu a vzbuzuje současně dojem lehkosti a robustnosti. Při zvýšení rychlosti vozidla dojde k posunu pohyblivého čelního panelu dolů na střední část masky. Níže provede tentýž úkon spoiler za účelem snížení světlé výšky vozidla a tři aerodynamické lamely odvádějí proud vzduchu směrem na bočnice vozu. Zpětná zrcátka jsou zmenšena a uchycena jsou pomocí páru profilovaných trubek. Stejně jako všechny ostatní prvky mají jediný cíl: usnadňovat průchod vzduchem ve prospěch snížení spotřeby paliva. Schůdky do kabiny jakož i kola tahače jsou v tomtéž duchu zakryta. V úrovni kabiny činí sklon čelního skla v místě designéry nazývaném jako „Sloupek A“ 12°. Tato hodnota nabízí nejlepší aerodynamický kompromis. Na konci je sklo lehce vychýleno, aby bylo zdůrazněno dynamické vzezření kamionu. ,,Naším přáním je, aby již z prvního pohledu bylo zřejmé, že všechny prvky tohoto vozidla byly vyvinuty tak, aby byly co nejlehčí, efektivní a aerodynamické,“ upřesňuje Hervé Bertrand.
Tahač a návěs jedno jsou
Aerodynamika kamionu se však neomezuje pouze na tahač. Návěs hraje klíčovou roli. V rámci svých předchozích výzkumných projektů, jako byl Optifuel Lab, představila společnost Renault Trucks koncept návěsu s klenutou střechou, přibližující se svým tvarem kapce vody, a s bočními plentami zakrývajícími všechna kola a zadními deflektory. Dále bylo podrobně promyšleno propojení tahače a návěsu, neboť v prostoru mezi nimi vznikají významné turbulence. „Za účelem maximální redukce turbulencí jsme vyvinuli systém ovladatelných bočních plent,“ vysvětluje ředitel designu společnosti Renault Trucks. Jede-li vozidlo po dálnici, tvoří kabina jediný díl s návěsem. Naopak při nízkých rychlostech, kdy již nejsou potřeba, se plenty pro usnadnění manévrování s kamionem zatahují.“ Přestože se jedná o skutečný pracovní nástroj, který je synonymem efektivity, spolehlivosti a redukce spotřeby, není nutné pohlížet na CX/03 jako na chladný stroj. ,,Nechtěli jsme, aby vážnost vytlačila vášeň,“ vzpomíná Hervé Bertrand, ,,s cílem přinést trochu tepla jsme se rozhodli umístit na bok kabiny hliníkovou destičku s červeným odstínem. Červená je totiž přece barva vášně a současně je i barvou společnosti Renault Trucks.“
Převzato z časopisu