Představujeme
Stavební vozidla – Stavební vozy Scania
Milan Olšanský 04.09.2018 05:55
Od roku 2016 uvádí švédský výrobce na automobilové trhy zcela novou generaci svých těžkých nákladních vozidel. Nejprve přišly na řadu vlajkové lodě – silniční tahače, později stavební vozidla a ještě o něco později městská rozvážková.
V rámci prezentací vozidel Scania New Generation v jednotlivých evropských státech měli stávající i potencionální zákazníci možnost vyzkoušet švédská nákladní vozidla přímo na vlastní kůži za volantem. Jedno ze zastavení vozidel Scania v České republice nás zavedlo do vápencového lomu společnosti Kalcit, s.r.o. v brněnské části Líšeň. K dispozici bylo šest vozidel se třemi (6x4) či čtyřmi (8x4) nápravami ve dvou modelových řadách kabin G a P. Všechna vozidla byla osazena třináctilitrovými motory Scania DC 13 ve výkonových variantách 450 k a 500 k. Všechna vozidla byla osazena sklopnými stavebními nástavbami. Interiér nových kabin modelových řad G a P je zpracován s příznačnou lehkostí a švihem, který je přibližuje standardům známým z osobních vozidel VW či Audi. V rámci možnosti krátkého vyzkoušení vozidel přímo v lomu jsme se zaměřili na několik podstatných konstrukčních vylepšení.
Nově v nabídce
Díky rozsáhlému zavádění komponentů a řešení se zvláštním zaměřením na aplikace v oblasti stavebnictví společnost Scania představila řadu dalších, dychtivě očekávaných komponentů a řešení. Do určité míry jde samozřejmě o komponenty a konfigurace, které byly součástí nabídky Scania již dříve, ale mnohé z nich jsou zcela nové nebo jsou to ty, které byly dále rozvinuty a zdokonaleny. Druhá kategorie zahrnuje možnosti, jako jsou vysoké přívody vzduchu (kromě vpředu umístěného standardního přívodu vzduchu) ve dvou různých provedeních, z nichž jedno je speciálně navrženo pro opravdu náročné aplikace. Vysoké přívody vzduchu jsou určeny pro jízdu v prašném a náročném prostředí a pomáhají zajistit vysokou provozuschopnost bez ovlivnění spotřeby paliva v důsledku dlouhých přívodů a ucpaných filtrů. Verze HD má dva vzduchové filtry a dokáže zvládnout téměř 40 kilo prachu předtím, než je vyžadován servis, čímž je ve srovnání s dřívějšími verzemi čtyřnásobně prodloužena provozní doba. K dispozici je také řešení s vertikálním vývodem výfuku. Novinkou je, že může být za kabinou umístěn ve dvou různých pozicích, což usnadňuje některé práce na karoserii.
U stavebních vozidel je zavěšení kabiny zvlášť důležité, a to jak ve vztahu k pohodlí řidiče, tak i při balancování robustnosti. Scania nabízí mechanické čtyřbodové zavěšení ve dvou různých verzích. Varianta pro těžký provoz umožňuje větší pohyb kabiny k redukci nárazů během jízdy v opravdu těžkém terénu. Dalším prvkem, který stavební dopravci oceňují, je možnost přizpůsobení podběhů kol a blatníků, a možnost výběru zavěšení kol. Zvláštními případy jsou ti, kteří například potřebují dostatek prostoru pro neomezené řízení se sněhovými řetězy nebo s opravdu hrubými “single-mounted“ pneumatikami. Scania představila také nově vyvinuté, plně nastavitelné blatníky na druhou nápravu pro vozidla s dvojitými předními nápravami. Bez ohledu na volbu pneumatik a podvozku lze blatník snadno nastavit na správnou výšku.
Odpružení a podvozek
Stavební vozidla jsou velmi závislá na tom, aby podvozek zvládal jízdu v náročném a různorodém terénu. Volba ocelového nebo pneumatického zavěšení je řízena řadou parametrů; vůbec neobvyklá konfigurace je kombinací ocelového a pneumatického odpružení s předním parabolickým zavěšením a zadním vzduchovým odpružením. Scania disponuje další možností – 2x33 pro 9 t přední nápravy, progresivní parabolické zavěšení z oceli se dvěma 33 milimetrovými listy. Výsledkem je vyvážený kompromis mezi pohodlím, terénními předpoklady a dobrými vlastnostmi na stabilní vozovce. Nově vyvinutý stabilizátor pro druhou nápravu také pomáhá držet auto na vozovce, konkrétně vozidla se dvěma předními nápravami. Přispívá ke stabilitě jak na veřejných komunikacích, tak v terénu (zejména při vysokém těžišti) a obzvlášť při vyklápění v nerovném terénu.
Pokud jde o řešení náprav a podvozků, Scania představila několik nových prvků, které souvisí zejména s aplikacemi v oblasti stavebních prací. Nová generace například umožňuje kombinaci elektronického brzdového systému (EBS) s bubnovými brzdami na třínápravových vozidlech. Další specifické inovace spočívají v tom, že nyní je možné kombinovat kotoučové brzdy s 26 t podvozkem a RBP735 s redukcemi v nábojích kol. V průběhu let Scania vynaložila velké úsilí, aby dokázala zjednodušit a usnadnit přizpůsobování vozů pro zákazníky i konstruktéry, což je investice, která opravdu přináší ovoce. Mezi novinky v nové generaci nákladních automobilů patří například horní řada otvorů na rámu, které mohou konstruktéři volně využívat, zadní tlumiče nárazů a dvojité přední nápravy, které nevyčnívají přes rám. Elektricky řízená návěsová náprava představená na podzim 2016 zajistila, že již není nutné mít žádné objemné a odkryté hydraulické trubky. Scania nyní připravila také vedení a vývody pro elektriku i vzduch, což usnadňuje práci konstruktérům a improvizovaná řešení jsou tak zbytečná.
Převzato z časopisu