Představujeme
Škoda Superb: spuštění výroby – Výroba zahájena
Jiří Duchoň 30.04.2024 02:21
Foto: Jiří Duchoň
Prvního prosince loňského roku odstartovala v bratislavské továrně Volkswagen Slovakia sériová výroba nové generace Superbu, vlajkové lodi značky Škoda Auto. Byli jsme u toho.
Sedanům a kombi vyšší střední třídy se spalovacími motory v Evropě doba nepřeje. Je znát odklon zákazníků k vozům SUV, a ruku na srdce, automobily pro pohodlné, rychlé a bezpečné cestování na dlouhé vzdálenosti nejsou dnes při fanatickém protežování elektromobility pro výrobce zrovna „sexy“. V posledních měsících tak z trhů nadobro zmizela taková jména jako Ford Mondeo či Opel Insignia (pokračovatel tradice Vectry), a řekněme to na rovinu, následník třetí generace typu Škoda Superb to měl také nahnuté. Nakonec se však podařilo, byť s řadou kompromisů. Nejprve dobré zprávy. Vývoj čtvrté novodobé generace Superbu (ale též nákup všech dílů projektu Beta+) byl nakonec přidělen do Mladé Boleslavi, souběžně s Volkswagenem Passat. Jako kombi. Škodovákům se navíc podařilo prosadit, že Superb bude vyráběn, na rozdíl od Passatu, také jako liftback. Zadání však bylo nemilosrdné: oba vozy musí být s ohledem na rentabilitu prakticky identické (90 %), takže se po „kovové stránce“ liší prakticky jen tvarem blatníků, kapot a bočních dílů.
Foto: Jiří Duchoň
A tím se dostáváme ke zprávám horším. Stávající Superb na linkách továrny v Kvasinách skončí variantou kombi v prvním čtvrtletí letošního roku a ten nový již bude vznikat výhradně v Bratislavě. Ale nový Superb vznikl (viz AR 8/’23). Ostatně jaké to asi muselo být pro německé odboráře, když jim oznámili, že nový Passat (s nepřerušenou půlstoletou tradicí, viz AR 8/’23) bude vyvíjen v České republice a vyráběn nikoli v Emdenu, ale na Slovensku…? Z výše uvedeného je zřejmé, že vzhled nového Superbu již nemohl být tak svérázný jako je ve stávající generaci, protože aby vůbec mohl vzniknout, musel se v podstatě přiblížit konzervativnímu vkusu zákazníků Passatu. Jak nám v předvečer události připomněla Jana Eliášová z produktového marketingu, stále ještě aktuální třetí Superb (viz AR 4 a 6/’15) se ve výrobě udržel zatím nejdéle, po devět let, a dosud vznikl v počtu přesahujícím 850 tisíc.
Jedním z důležitých bodů vzniku každého automobilu je tzv. SoP (Start of Production), tedy zahájení výroby. Závod Volkswagen Slovakia funguje již tři dekády a jde vlastně o tři továrny v jedné, v nichž se vyrábí osm typů čtyř značek včetně trojčat VW Touareg/Audi Q7/Porsche Cayenne. Jde o největšího privátního zaměstnavatele, největšího vývozce a jednoho z největších přispěvatelů do státního rozpočtu na Slovensku. Aktuálně má 11 tisíc zaměstnanců, z nichž třetina tam pracuje déle než 20 let (!), a vzniklo v ní již na 7 milionů automobilů. Produkce moderních automobilů klade vysoké požadavky na odbornost pracovníků a jen v roce 2022 do jejího zvyšování továrna investovala 3 miliony eur.
Foto: Jiří Duchoň
Projekt Beta+, tedy nový Superb a Passat, nám v závodu Volkswagen Slovakia osobně představil Wolfram Kirchert, předseda představenstva a člen představenstva pro oblast techniky. Uvedl, že bylo třeba postavit zcela novou karosárnu, v níž slouží nejnovější generace robotického a dalšího vybavení. Rozkládá se na ploše 71 750 m2, má 562 robotů a za den vyrobí až 687 karoserií (v současnosti jsou na 10 % kapacity). Karoserie sedanu má 506 a kombi 535 součástí a váží 429, resp. 436 kg. Jak nám prozradil náš průvodce Marian Karkus, vedoucí výroby karoserie Beta+, pracují s přesností 0,7 až 1,0 mm a v každém Superbu je na 80 metrů lepených spojů. Některé se podílejí na strukturální tuhosti, jiné třeba omezují vibrace. Plechy se stříhají v továrně Audi v maďarském Győru.
Rekonstrukce se dotkla rovněž samotné montážní linky H3, postavené původně pro výrobu minivozů VW Up!/Škoda Citigo. Jednotlivé pozice byly na lince rozděleny 110 mm širokými prvky, čímž se tam Superb vejde, ale počet montážních pozic musel být omezen ze 150 na 131. Linka se rozkládá na ploše 21 fotbalových hřišť a denní kapacita počítá s 1150 vozy. Výroba nového Superbu startuje verzí kombi, liftback naběhne do tří měsíců. Kromě Passatu jsme na lince zhlédli také montáž vozů Škoda Karoq (z Kvasin chodily lakované karoserie). Jejich expedice tam shodou okolností právě končila, aby uvolnila prostor k produkci vozů programu Beta+. A ještě jedna zajímavost: Volkswagen Slovakia byl první z továren, kde jsme se směli prakticky volně pohybovat (pohybujících se vozíků je tam minimum) a fotografovat dle libosti.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)