Představujeme
Scania uvádí novou řadu vozidel
-red- 05.03.2018 05:34
Scania nyní vstupuje do třetí fáze uvádění nové generace nákladních vozidel na evropské trhy.
Důraz je kladen na městské využití pro distribuční a transportní činnosti uvnitř, kolem a mezi městy, stejně jako pro svoz odpadu a komunální a záchranné vozy. Mobilita je zásadní pro to, aby moderní města mohla efektivně fungovat a byla atraktivní a udržitelná. Třetí fáze uvedení nové generace nákladních vozidel Scania se soustředí na aplikace, které fungují hlavně ve městech a příměstských oblastech. Nové motory a kabiny umožňují společnosti Scania upevnit si vedoucí postavení na poli udržitelných řešení. Městská dopravní řešení zahrnují vše od distribuce potravin a svozu odpadu po pokročilé logistické systémy se zaměřením na udržitelnost a efektivitu. Velká města s mnoha obyvateli na malé ploše nabízí z hlediska provozu velkou výzvu: mnoho řidičů musí sdílet jednu komunikaci, aniž by se dostali do vzájemné kolize. Scania nadále razí cestu pomocí řešení, která jsou udržitelná ze všech úhlů pohledu. Přitom splňují typické problémy, se kterými se městská doprava musí vyrovnávat, jako jsou profitabilita, hluk, dopad na životní prostředí a zácpy. Zavedení nové řady nákladních vozidel Scania tak výrazně rozšiřuje nabídku řešení pro městský provoz.
Scania představuje nejnovější plynový motor určený pro dálkovou přepravu
Uvedení motorů s označením OC13 je prvním krokem společnosti Scania v představení pohonných jednotek na alternativní paliva. OC13 je založen na osvědčeném 13litrovém motoru Scania. Pracuje v Ottově cyklu se zapalovacími svíčkami a úplným spalováním. Rostoucí zájem o provozování vozidel na bioplyn nebo zemní plyn v zemích jako je Itálie a Francie je výsledkem lepší dostupnosti, infrastruktury a dobrých hospodářských výsledků přepravních společností. Ale důležité je také hledisko udržitelné přepravy – dokonce i zemní plyn poskytuje snížení emisí CO2 o přibližně 15 procent.
Plynové motory Scania jsou založeny na stechiometrickém spalování, tj. úplném spalování paliva i kyslíku. Stejně jako u benziínového motoru je spalování iniciováno pomocí zapalovacích svíček. K míchání paliva a vzduchu dochází při vstupu do válců. Nový 13litrový plynový motor je k dispozici výhradně s převodovkami Scania Opticruise. To samozřejmě znamená, že rychlost řazení a jízdní komfort je na té nejvyšší úrovni. To, jak jsou nádrže řešené, je důležitým aspektem provozu plynového vozidla. Obě nádrže na LNG (zkapalněný zemní plyn) a CNG (stlačený zemní plyn) lze objednat přímo od společnosti Scania. LNG poskytuje větší dojezd, protože ho lze do vozidla natankovat mnohem více. Ve spalování neexistuje žádný rozdíl mezi LNG a CNG, ale jsou zde výrazné rozdíly v dojezdu. U LNG je to až 1100 kilometrů. CNG pak obvykle umožňuje bez natankování ujet 500 kilometrů. I to je ale pro mnoho zákazníků dostatečný rozsah. Například pro regionální přepravu s návratem na základnu a doplňováním paliva každý den. Počet kilometrů, které lze ujet na jedno natankování samozřejmě závisí také na stylu jízdy a profilu trasy.
Konstruktéři společnosti Scania otočili kvůli dalšímu zvýšení bezpečnosti ventily nádrže proti směru jízdy. Jedná se o zdánlivě jednoduchý, ale přitom důležitý detail, který snižuje riziko poškození těchto ventilů, pokud jsou například zasaženy kameny nebo jinými předměty. Plynové motory, které pracují v Ottově cyklu (s předmícháním paliva a zapalovacími svíčkami), mají většinou kratší servisní intervaly než dieselové jednotky. Scania však dosáhla výrazně delšího servisního intervalu při současném zachování životnosti zapalovacích svíček. Plynové motory jsou obecně tišší než dieselové motory a proto jsou vhodné pro městské prostředí. Nový plynový motor Euro 6 značky Scania splňuje požadavky standardu PIEK pro omezení hluku, který stanoví hladinu hluku nejvýše 72 dB (A) v oblastech s přísnými omezeními hluku. Zákazníci v České republice a na Slovensku již mohou začít objednávat nákladní vozidla s pohonem na LNG/CNG.
Převzato z časopisu