Představujeme
SCANIA URBAN RANGE – VLASTNÍ CESTA
Branko Remek 01.02.2019 11:45
Technika
Přestože renomovaná švédská značka Scania dnes patří do silného německého koncernu Volkswagen, zachovává si svoji exkluzivitu a kreativitu.
Technici z vlastního vývoje Research and Development neustále pracují na aktualizaci stávajících typových řad a přípravě řad zcela nových. Výrobní portfolio představují nejžádanější řady silničních tahačů a sklápěčů pro těžký staveništní a těžební provoz. Od počátku tohoto století, v souvislosti s rozvojem obchodu a městských aglomerací, nabyl na významu třetí segment vozidel pro městský a příměstský provoz, ať již komunálních či rozvážkových. Posledními novinkami Scanie byla proto nejen vozidla staveništní a pro těžký provoz řady XT (2017), ale i vozidla souhrnně označená Urban Range (2018).
Nová řada strojů pro městský a příměstský provoz byla představena na továrním zkušebním polygonu a veřejných komunikacích v okolí hlavního výrobního závodu v Soedertaelje. Odborní novináři se zde ve dvou dnech mohli seznámit teoreticky i prakticky se všemi novinkami. Modulární koncepce vozidel umožňuje takřka neomezeně kombinovat podvozky, tedy rámy s nápravami a ústrojím pohonu, a budky i nástavby, jak ty v provozu vyzkoušené a osvědčené, tak i nově vyvinuté. Nové vozy využívají různé typy budek L, P, G a R, včetně dvojitých pro pracovní čety, a vznětové řadové pětiválce o objemu 9 l a šestiválce o objemu 7 a 13 l, a to i v nové verzi 13 NG na zemní plyn. Velmi zajímavý je nový sedmilitrový šestiválec DC 07 Euro 6, který se nabízí ve výkonových variantách 162, 184 a 206 kW (220, 250 a 280 k) při 1900 min-1 s točivým momentem 1000, 1100 nebo 1200 N.m při 1100 – 1400 min-1. Oproti stávajícím pětiválcům DC 09 jsou nové motory úspornější až o 10 %, z čehož vyplývá i produkce CO2 o 10 % nižší. Nový motor je k dispozici rovněž v provedení na biopalivo, hydrogenovaný rostlinný olej HVO (Hydrotreated Vegetable Oil), kde je snížení obsahu CO2 ještě daleko významnější. V této souvislosti je nutné zdůraznit, že oxid uhličitý CO2 není přímou škodlivinou: kdyby nebyl v sodovce nebo pivu, tak bychom asi spokojeni nebyli.
Motory DC 07 jsou určeny především pro vozy s budkami řad L a P do celkové hmotnosti 26 t a podvozky s konfigurací pohonu 4x2 a 6x2. Inovované pětiválce DC 09 (ø 130 x 140 mm) jsou nyní vyráběny ve výkonových verzích 206 a 250 kW (280 a 340 k) při 1900 min-1, resp. 1350 a 1600 N.m od 1100 do 1400 min-1. Vrcholem nabídky pro vozidla řady Urban Range je inovovaný šestiválec DC 13 (ø 130 x 160 mm), určený především pro vozy s budkami řady G a R. Nejvýkonnějším je motor DC 13 302 kW (410 k)/1900 min-1 a 2000 N.m/1100 – 1400 min-1 v provedení na naftu. Jako zážehový v provedení na stlačený nebo zkapalněný zemní plyn (CNG, LNG) má obdobné parametry.
Zajímavá je jeho další verze na bioetanol se stejným výkonem, ale vyšším točivým momentem (2150 N.m). Tento motor pracuje jako vznětový se zapalováním plynu vstřikem malé dávky nafty. Plynové motory se vyznačují velmi tichým během (72 dB) a servisním intervalem pro výměnu motorového oleje a zapalovacích svíček 45 000 km. Pro naftové motory je plovoucí servisní interval 100 000 km.
K motorům se používají vlastní převodovky devíti- (2x4 +1) a dvanáctistupňové (2x3x2), manuální nebo automatizované Opticruise a pro zvláštní účely i plně samočinné pěti- nebo šestistupňové planetové převodovky Allison s komplexním kapalinovým měničem momentu. Ústrojí pohonu doplňují standardní tuhé poháněné nápravy. Pro třínápravové vozy s celkovou hmotností 26 t v konfiguraci podvozku 6x2 byla vyvinuta elektrohydraulicky řiditelná vlečená tuhá zadní náprava. Tyto vozy jsou určeny především pro komunální nástavby pro svoz odpadu nebo manipulaci s kontejnery. Vozy s první a poslední nápravou řiditelnou jsou v důsledku velmi malého stopového i obrysového poloměru otáčení mimořádně obratné v městském provozu.
Z novinek mezi budkami řad L, P a G se základní, případně sníženou nebo zvýšenou střechou u nás vzbudila nejvíce pozornosti nízko uložená a předsunutá budka řady L s výškou podlahy nad vozovkou jen 80 cm. Pro pohodlné nastupování tak stačí jen jeden široký schůdek (80 cm). Pokud je vůz vybaven vzduchovým odpružením, může se strana nástupu ještě snížit, podobně jako u městských autobusů, takže nastupování je ještě pohodlnější. Ve dveřích na straně spolujezdce může být jak u standardních, tak i u snížených budek velmi praktické dolní okénko zlepšující výhled řidiče na pravou stranu.
Scania je již dlouhá léta významným hráčem v náročném segmentu požárních vozidel, kde se uplatňuje i nová dvojitá budka pro pracovní čety (až 9 osob). Základem je nejmenší budka řady L s nízkou střechou.
Sečteno a podtrženo: Scania dnes nabízí nejširší nabídku úsporných motorů Euro 6 na alternativní paliva, komplexní řešení ekonomiky a provozu a pohodlí u rozvážkových a komunálních vozidel i velmi sofistikovaná požární vozidla. Mezi těmi několika málo zbývajícími evropskými výrobci středních a těžkých užitkových automobilů s celkovou hmotností nad 16 t je dvojice MAN-Scania (VW) na druhém místě za vedoucím Daimlerem. Třetí je dvojice Volvo-Renault a výčet nejúspěšnějších uzavírají DAF (PacCar) a IVECO.
Převzato z časopisu