Představujeme
Scania – Stoletá tradice hasičských vozidel Scania
-red- 24.09.2013 07:00
Počínaje vozem DLa Special, které se v roce 1912 považovalo za průkopnický model, až po dnešní sérii P, píše Scania dlouholetou historii výroby spolehlivých vozů pro hasičské a záchranářské sbory.
Když Scania vyrobila své první hasičské vozidlo, většina tehdejších hasičských sborů pumpovala vodu k hašení z vozů tažených koňmi. V roce 1912 Scania-Vabis, která vznikla krátce předtím sloučením dvou samostatných podniků, vyrobila vůz s názvem DLa Special. První vozidlo tohoto typu koupil hasičský sbor v Norrköpingu. Vůz se jim tak osvědčil, že si za tři roky objednali další vozidlo, které již bylo vybaveno 24metrovým odnímatelným žebříkem. Scania-Vabis vyrobila v roce 1919 inovativní model T-1, který je považován za první hasičské vozidlo s pohonem čtyř kol na světě. Vozidlo modelu T-1 si koupil i hasičský sbor v Södertälje a používal ho během následujících 25 let.
V roce 1939 vyrobila Scania-Vabis model s označením 33516, který si kromě jiných zájemců opatřil i hasičský sbor ve městě Eskilstuna s cílem obnovit svůj vozový park vozidly se skládacím žebříkem. Jedno z vozidel s nástavbou vyrobenou společností Magirus z Ulmu a s 30metrovým žebříkem se používalo ještě v roce 1959. Dalším speciálním vozem byl model L64 vyroben v roce 1951. Jedno z těchto vozidel s benzinovým motorem a rychlým pohonem bylo dodáno železárnám Sandvik a městu Sandvik, které měly společný hasičský sbor. Vozidlo se rychle stalo populárním a objednaly si ho mnohé další hasičské sbory. Od roku 1968 díky změně názvu společnosti nesou tato nákladní vozidla název Scania. V roce 1980 Scania spustila výrobu modelu LB81. Toto nákladní vozidlo s nízkou nástavbou, automatickou převodovkou a se skládacím žebříkem Metz dodnes slouží v mnoha švédských městech. I po 100 letech od uvedení prvního hasičského vozidla na trh je Scania pro hasičské a záchranářské jednotky oblíbenou volbou. Díky ergonomickým vylepšením v kabině posádky se Scania za posledních 25 let stala pro své uživatele mnohem pohodlnějším pracovištěm. V mnoha zemích světa dosáhla Scania v tomto segmentu úspěchu. Díky širokému sortimentu součástek vyráběných v modulárním programu Scanie si mohou výrobci nástaveb, jakož i provozovatelé sestavit specifikaci vozidla přesně podle požadavků zákazníka.
Převzato z časopisu