Představujeme
Scania – Scania XT na vlastní kůži
-red- 30.07.2018 05:04
České zastoupení společnosti Scania pozvalo odbornou veřejnost a zákazníky na akci XT Test and Drive.
Akce byla rozdělena na dvě lokality. Jedna se konala u Brna v Líšni, druhá u Berouna v lomu Kosov. S ohledem na vzdálenost a riziko jízdy po dálnici D 1 (nikdy nevíte kdy, kam a zda vůbec dojedete), logicky jsme se zúčastnili akce v lomu Kosov kousek od Berouna. Dnes již vytěžený a tudíž prázdný lom nabídnul ideální podmínky pro zkušební jízdy s plně naloženými sklápěči nové stavební řady Scania XT. Celá akce byla zaměřena na prezentaci novinek a technické inovace u nové stavební řady XT. A tak mnoho potenciálních zákazníků s sebou přivedlo také své řidiče, aby si Scanii vyzkoušeli v praxi, a také ji řádně okomentovali. Než se ale řidič dostal za volant, absolvoval krátkou technicky zaměřenou prezentaci k nové Scanii.
Zavěšení a podvozek
Podvozek stavebních vozidel musí zvládat jízdu v náročném a různorodém terénu. Jedním z řady vylepšení řady XT je například nový stabilizátor, který pomáhá držet auto na vozovce, konkrétně pro vozidla s dvojitými předními nápravami. Přispívá ke stabilitě jak na veřejných komunikacích, tak v terénu (zejména při vysokém těžišti) a obzvlášť při vyklápění na nerovném povrchu. Pokud jde o řešení náprav a podvozků, Scania představuje hned několik nových prvků, které souvisí zejména s aplikacemi v oblasti stavebních prací. Nový je tvar ozubení planetových převodovek v redukcích nábojů kol, což přispívá, jak ke snížení hladiny hluku, tak ke zvýšení životnosti.
Nová řada kabin
Zatímco řadu G je možné si nově přizpůsobit speciálně pro stavební operace, zcela nové možnosti pak nabízí řada P. Ta je ideální pro ty, kteří chtějí dostatek vnitřního prostoru, nižší hmotnost (více nákladu) a nižší nástupní schody. „P“ kabiny společnosti Scania jsou moderní klasikou pro využití ve stavebním i dopravním sektoru. Scania nyní také poprvé představila elektronickou parkovací brzdu. Její umístění zůstává stejné, mírně napravo od panelu před řidičem, ale ovládání více připomíná to, které je k dispozici v moderních osobních automobilech. Ovládání je citlivé na tlak, což znamená, že je možné ho aplikovat postupně. Má také bezpečnostní funkce. Aktivuje se automaticky (při nízké rychlosti) při otevření dveří řidiče nebo při uvolnění bezpečnostního pásu.
Úpravy pro delší provozuschopnost
Scania nyní představuje řadu dalších nových komponentů a řešení jako jsou například vysoko umístěné přívody vzduchu, které jsou určeny pro jízdu v prašném a náročném prostředí a pomáhají zajistit vysokou provozuschopnost bez ovlivnění spotřeby paliva. Verze HD má dva vzduchové filtry a dokáže zvládnout téměř 40 kilo prachu předtím, než je vyžadován servis, čímž je ve srovnání s dřívějšími verzemi čtyřnásobně prodloužena provozní doba. K dispozici je také řešení s vertikálním vývodem výfuku. Novinkou je, že může být za kabinou umístěn ve dvou různých pozicích, což usnadňuje některé práce na karoserii. U stavebních vozidel je zavěšení kabiny zvlášť důležité. Varianta pro těžký provoz umožňuje větší pohyb kabiny k redukci nárazů během jízdy v opravdu těžkém terénu. Všichni řidiči byli upozorněni také na nový ocelový nárazník, který jednak poskytuje vynikající ochranu přední části vozidla a zároveň ukrývá tažné zařízení s homologací 40 tun, které umožňuje jak vyproštění zapadlého vozidla bez nebezpečí poškození rámu či nápravy, tak i čelní manipulaci např. s plně naloženým přívěsem. Zatímco o kvalitě a výkonech motorů Scania nikdo z přítomných nepochyboval, mnoho dotazů mířilo k automatizované převodovce Opticruise a její schopnosti zvládnout i jízdu v terénu a pak k novému systému sání vzduchu, určenému do velmi prašného prostředí. Konec konců, v lomu v den akce bylo naprosté sucho, zato větrno a tak se vozidla po vytyčených zkušebních trasách pohybovala v oblacích prachu.
Ke zkušebním jízdám bylo připraveno šest sklápěčů s konfigurací 6x4 a 8x4 s motory o výkonu 450 a 500 k. Na sólo vozidlo výkon až zbytečně veliký, ale stačil jeden pohled na konec robustního rámu vozidla, kde bylo u všech sklápěčů upevněno závěsné zařízení a bylo jasné, že instalovaný výkon počítá v jízdě v soupravě. Dvě vozidla měla kabinu P, ostatní kabinu G. Mimo „jezdící flotilu“ byla vystavena i Scania P 410 8x4 s domíchávačem betonu. Je to jedna z nejčastěji využívaných konfigurací pro „mix“ v Česku. Zajímavým detailem bylo upevnění pomocného rámu pro nástavbu domíchávače. Zatím co v zadní polovině byl rám „natvrdo“ spojen s rámem vozidla, v přední polovině byl upevněn pomocí šroubů s pružinami. Ty tak vyrovnávají při jízdě v terénu, tedy např. na staveništi, sice velmi malé, ale přece jenom měřitelné kroucení rámu a zvyšují tak jeho životnost. Zajímavou zkušeností byly dotazy řidičů. Že jsou kabiny nové Scanie XT velmi dobře dílensky zpracované, brali všichni jako samozřejmost. Stejně tak použité materiály v interiéru, klimatizace či ergonomie. Dotazy mířily na příplatkovou výbavu, jako jsou retardéry, motorové brzdy, dálkové ovládání sklápění a také na životnost prachových filtrů apod. Vydařená akce přilákala značný počet zákazníků a řidičů, kteří si na několika zkušebních trasách vytýčených v lomu vyzkoušeli základní nabízené konfigurace stavebních podvozků Scania v novém designu.
Převzato z časopisu