Představujeme
Scania – Scania útočí na stavební segment
Jiří Krenar 08.12.2017 05:59
Scania pokračuje v uvádění své nové, uznávané generace nákladních vozidel – nyní nastal čas pro představení stavebních trucků.
Na začátek září pozvala švédská Scania do svého výrobního závodu v Södertälje odborné motoristické novináře z celé Evropy, aby jak staticky v „demo centru“, tak i při jízdách na zkušebních okruzích či v běžném silničním provozu představila nové trucky řady „construction“ pro práci v nejtěžších podmínkách. Naše skupina byla složena z novinářů z České republiky, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Portugalska a Španělska. Postupně jsme se sjeli v hotelu uprostřed nevelkého města Södertälje (je rozlohou o něco menší než průmyslová oblast, ve které mj. sídlí i hlavní výrobní závod Scanie) a v pozdním odpoledni jsme zaujali místa – hezky barevně visačkami odlišeni na malé studijní skupiny – v „demo centru“. Následoval krátký společný úvod „do problematiky“ a pak už jsme putovali po jednotlivých prezentačních sekcích. Organizačně vše klapalo, ale přesto bylo hodně pozdě večer, když jsme usedli k večeři. Stihli jsme i nějaké neformální rozhovory s technickými i řídicími pracovníky automobilky a už jsme spěchali do „pelíšku“, protože druhý den byl budíček naplánován na 06,30 a odjezd z hotelu na zkušební okruh už v 07,30! A v uších nám znělo varování šéfa testovacích vozidel:“ Všechna vozidla mají zámek spojený s alkohol testerem. Kdo nadýchá, nemůže řídit!“.
Scania XT
Scania zvolila pro svoji stavební řadu (to byl hlavní bod celé akce) označení XT (eXTrem). Do vínku dostala tato „off-road řada“ robustní design hlavně přední části vozidla. Dává tak jasně najevo, že hodlá uspokojit potřeby zejména těch zákazníků, kteří se musejí vypořádat s těmi nejtěžšími nároky z hlediska provozuschopnosti, produktivity a odolnosti. Uvádění nové generace nákladních vozidel Scania na trh začalo na podzim 2016 v podobě řešení jedenácti aplikací pro dálkovou dopravu. Díky zavedení řady Scania XT, kabin P, G a R v denní verzi, listovým pružinám a vlastnostem, jako jsou dvojnáprava, mají nyní stavební dopravci přístup ke všem očekávaným konfiguracím, potřebným pro zvládání různých výzev, kterým na denní bázi čelí. „Jsme si vědomi toho, že o novou generaci bude velký zájem,“ řekl Lampinen. „Byla dobře přijata a stavební zákazníci samozřejmě toužili po nových denních kabinách, vice variantách motorů a typických konfiguracích 6x4 nebo 8x4, které potřebují.“ Pojďme se nyní podívat na jednotlivé „stavební prvky“, ze kterých je Scania XT sestavena.
Nové kabiny pro všechny typy aplikací
Scania dokončila modernizaci také všech typů budek, které jsou nyní k dispozici pro celou novou generaci nákladních automobilů. Některé nové R, S a některé G budky již byly představeny dříve, nyní se k nim přidaly další varianty a P budky. Pro všechny budky, které Scania nabízí, lze navíc objednat několik různých verzí délky i výšek střechy. Měli jsme možnost si několik verzí prohlédnout a hlavně na názorném schématu porovnat rozměrové rozdíly jednotlivých typů ať už co do délky a výšky, tak hlavně kolik nabízejí prostoru v interiéru. Kromě toho Scania nyní zavádí prvky a řešení, které jsou specificky spojeny se stavebními aplikacemi, jako například robustní zavěšení listových pružin, vysoko umístěné přívody vzduchu a vertikální, za kabinou umístěné výfukové vývody (rozměry výfuku odpovídají komínu parníků na Vltavě). Nabídka tak nyní obsahuje od denních budek, jako jsou P14 nebo G14 s nízkou střechou, až po S20 Highline, což znamená, že zákazníci mohou mít nové vozidlo přesně přizpůsobené svým potřebám a požadavkům bez ohledu na aplikaci. Faktor, který umožňuje společnosti Scania vytvořit tak širokou nabídku, je modulární přístup, který Scania v rámci nové generace přivedla téměř k dokonalosti. S použitím omezeného počtu různých komponentů Scania dokáže postavit různé budky, které zvenčí i z hlediska jejich využití vypadají velmi odlišně a přesto mají většinu dílů společnou. Řada G (jejíž první varianty byly představeny v květnu) a řada P, která nyní přichází na trh, jsou přirozeně založeny na stejném typu přístupu a řešení, jako větší budky spací – ve skutečnosti jsou postaveny z komponentů s totožným původem. Pro mnoho stavebních dopravců má řada G vše, co potřebuje, aby se stala oblíbenou. Na jednu stranu je k dispozici několik variant, ze kterých si lze vybrat, na straně druhé, se zdá být v dobré rovnováze faktorů, jako je velikost či hmotnost. Bez zásahu do prostoru, potřebného pro nástavbu, nabízí řidiči dostatek místa a objemu. Budka G je k dispozici v pěti různých základních konfiguracích od CG14L s nízkou střechou, až po CG20H ve verzi Highline. U normální střechy je vnitřní výška stropu o celých 10 centimetrů vyšší, než dříve. Ve srovnání s odpovídající budkou R jsou nástupní schody poněkud níže, ale tunel motoru je o 16 centimetrů výše a nenabízí stejný potenciál pro pohyb v kabině. Zatímco řada G byla doplněna o další verze, řada P byla nyní představena poprvé. Je možná ještě o něco univerzálnější, než řada G a v budoucnu nabídne celkem osm možných konfigurací.
V první fázi bude k dispozici šest různých variant budky P od CP14L s nízkou střechou – vhodnou zejména jako výchozí bod pro vytvoření prostoru pro vysoce produktivní a pokročilou nástavbu, která přesahuje střechu kabiny – po CP20H pro ty, kteří chtějí pohodlné vnitřní prostory, nižší hmotnost a nižší nástupní schody. Budky P Scania jsou moderní klasikou pro využití ve stavebním i distribučním sektoru. Řada P je v Evropě převážně určena pro zákazníky, kteří v autě zřídka kdy zůstávají přes noc, ale často nastupují a vystupují. Příkladem je regionální nebo městská distribuční doprava a samozřejmě různé typy stavebních operací. V souvislosti s představením nových kabin Scania také poprvé prezentovala novou elektrickou parkovací brzdu. Její vlastní umístění zůstává stejné jako u klasického ventilu vzduchové brzdy, mírně napravo od přístrojů před řidičem, ale ovládání více připomíná to, které je k dispozici v moderních osobních automobilech. Vzhledem k tomu, že parkovací brzda je elektricky řízená, může být také vybavena novými funkcemi. Což jsme si hned ověřili při zkušebních jízdách na okruhu. Příkladem je automatická aktivace při nízké rychlosti, když řidič uvolní bezpečnostní pás nebo otevře dveře – inteligentní bezpečnostní funkce, která zajišťuje, aby řidiči např. nezažili hrůzu v podobě sledování toho, jak se jejich zaparkované auto začíná pohybovat. Funkce „hill holder“ byla také vylepšena. Když je aktivován autohold elektrické parkovací brzdy, neexistuje žádné omezení doby, po kterou bude vozidlo držet. Je zároveň automaticky reaktivována, když auto opět zastaví, například v dopravních zácpách. Pokud vozidlo stojí o něco déle, automaticky přepne z autohold (který používá servisní brzdy, když se zobrazí zelený symbol parkovací brzdy) na parkovací brzdu (která používá pružinové brzdy a zobrazuje červený symbol parkovací brzdy).
Další modulární prvky pro stavební aplikace
Pro segment stavebnictví Scania představila řadu dalších komponentů a praktických řešení. Do určité míry jde samozřejmě o komponenty a konfigurace, které byly součástí nabídky Scania již dříve, ale mnohé z nich jsou zcela nové nebo jsou to ty, které byly dále rozvinuty a zdokonaleny. Druhá kategorie zahrnuje možnosti, jako jsou vysoké přívody vzduchu k motoru (kromě vpředu umístěného standardního přívodu vzduchu) ve dvou různých provedeních, z nichž jedno je speciálně navrženo pro opravdu náročné aplikace. Vysoké přívody vzduchu jsou určeny pro jízdu ve velmi prašném a náročném prostředí a pomáhají zajistit vysokou provozuschopnost bez ovlivnění spotřeby paliva v důsledku ucpaných filtrů. Verze HD má dva vzduchové filtry a dokáže zvládnout téměř 40 kg prachu předtím, než je vyžadován servis, čímž je ve srovnání s dřívějšími verzemi čtyřnásobně prodloužena provozní doba. K dispozici je také řešení s vertikálním vývodem výfuku. Samozřejmě, to jsme si nevyzkoušeli, protože všechna vozidla přistavená k testům byla perfektně připravená, vyčištěná a možná i navoněná v interiéru (ale „stromeček“ jsem nikde neviděl).
Scania nyní nabízí mechanické čtyřbodové zavěšení budky ve dvou různých verzích. Varianta pro těžký provoz umožňuje větší pohyb budky k redukci nárazů během jízdy v opravdu těžkém terénu. Dalším prvkem, který stavební dopravci oceňují, je možnost přizpůsobení podběhů kol a blatníků výběru zavěšení a kol. Zvláštní případy jsou ti, kteří například potřebují dostatek prostoru pro neomezené řízení se sněhovými řetězy nebo s opravdu hrubými „single-mounted“ pneumatikami. Scania nyní představuje také nově vyvinuté, plně nastavitelné blatníky na druhou nápravu pro vozidla s dvojitými předními nápravami. Bez ohledu na volbu pneumatik a podvozku lze blatník snadno nastavit na správnou výšku. Na výběr je i odpružení vozidla. Volba listových per nebo pneumatického odpružení je řízena řadou parametrů; vůbec neobvyklá konfigurace je kombinace listových per a pneumatického odpružení s předním parabolickým zavěšením a zadním vzduchovým odpružením. Scania nyní představuje další možnost, pro 9 tunové přední nápravy progresivní parabolické zavěšení z oceli se dvěma 33milimetrovými listy. Výsledkem je vyvážený kompromis mezi pohodlím, terénními předpoklady a dobrými vlastnostmi na stabilní vozovce. Pokud jde o řešení náprav a podvozků, Scania představuje několik nových prvků, které souvisí zejména s aplikacemi v oblasti stavebních prací. Nová generace například umožňuje kombinaci elektronického brzdového systému (EBS) s bubnovými brzdami na třínápravových vozidlech. Další specifické inovace spočívají v tom, že nyní je možné kombinovat kotoučové brzdy s 26 tunovým podvozkem a RBP735 s redukcí náboje. Mezi příklady novinek v nové generaci nákladních automobilů patří například předpřipravená horní řadu otvorů na rámu pro upevnění volitelné nástavby.
Stavební řada Scania XT
Předchozí informace jsme měli možnost vstřebat jednak na prezentaci první den a podruhé jsme se k většině z nich dostali při jízdách. Jakmile instruktor zjistil, že umíte řídit, začal vás „krmit“ informacemi o technických novinkách na vozidle. Jediný kdo tak neučinil, byl instruktor od 109 tun vážící soupravy tvořené speciálním tahačem Scania S 730 A8x4/4NB. Za tahač byl připojen extra dlouhý osminápravový návěs Goldhofer (posledních pět náprav řiditelných), naložen byl mohutný bagr CAT a instruktor musel velmi bedlivě hlídat, zda i se soupravou dlouhou 28,5 metru řádně najíždíme do ostrých zatáček zkušebního okruhu na polygonu. Ale i tohle byl důkaz, že s řadou XT Scania představuje modely pro nejnáročnější úkoly, kde jsou rozhodující vlastnosti jako robustnost, produktivita a doba provozu. Dobře to je vidět u běžných stavebních sklápěčů. Silný nárazník vyčnívá 150 milimetrů a společně se spodním krytem motoru a ochrannou mřížkou světlometů poskytuje účinnou ochranu přední části vozidla proti menším nárazům. Nárazník má úhel náběhu kolem 25 stupňů, v závislosti na konfiguraci v rámci výběru pneumatik a podvozku. V kombinaci s krytem podvozku a ochrannou mřížkou světlometů má verze XT obzvlášť robustní a pevný předek, který se snadno vyrovná s jakýmkoli rozumně těžkým nárazem nebo kolizí s objekty bez poškození hlavní konstrukce. Uprostřed se nachází snadno přístupný tažný šroub, který je klasifikován na 40 tun, což uvítáte v případě, že auto musí něco vytáhnout nebo pokud potřebuje pomoc při naložení. Naštěstí nikdo z naší skupiny v rámci jízd na off-road okruhu (velmi nenáročném, zcela suchém a vysypaném hrubým, uválcovaným štěrkem), nevyjel z trati a nepoškodil vozidlo o strom apod.
Motory pro všechny požadavky a aplikace
V rámci nové generace nákladních automobilů Scania bylo doposud představeno třináct různých motorů Euro 6 s výkonem 280 až 730 koní, tvořících tři různé rodiny motorů. V červnu je následovala většina konfigurací náprav a převodovek, potřebných pro přizpůsobení stavebních vozidel, plnohodnotných lesních vozidel („timber truck“) a tahačů pro těžké náklady, kde je kladen důraz na vlastnosti jako je robustnost a produktivita. Bez ohledu na volbu hnacího ústrojí Scania může nyní nabídnout ještě nižší spotřebu paliva, čímž pomáhá zákazníkům položit jeden z nejdůležitějších základních kamenů pro nejlepší možnou celkovou provozní ekonomiku.
Tolik technické představení a teď už jdeme konečně za volant. V podstatě jsme měli k jízdě tři okruhy: zkušební asfaltovou (jednosměrnou) silnici na polygonu Scania, kde mohl jít v podstatě za volant každý, kdo umí řídit osobní automobil, protože až na jednu výjimku všechny přistavené trucky měly automatizovanou převodovku. Držitelé řidičského oprávnění C+E mohli vyjet s několika trucky do běžného silničního provozu. A konečně do třetice byla připravena lehká wof-roadová trať v další sekci polygonu. Nedá mi to, abych nezačal tím, že ve vozidlech XT (ale i v některých silničních automobilech pro stavební sektor) byl u automatizované převodovky Opticruiser II také spojkový pedál. V běžném provozu ale o něm vůbec nevíte. Jeho chvíle nastává v okamžiku, kdy potřebujete s truckem velmi jemně manévrovat, např. couvat k přívěsu apod. Umožňuje mnohem citlivější, či pomalejší pohyb vozidla, než standardní mód „želva“ u automatizované převodovky. U všech verzí budek jsem si pochvaloval jednak precizní dílenské zpracování a pak ergonomické řešení pracoviště řidiče. Výhled byl vždy velmi dobrý (chce to ale pečlivě nastavit sedadlo řidiče), čitelnost přístrojů příkladná. Motory jsou velmi dobře odhlučněny. A jednoznačnou pochvalu zaslouží i automatizované řazení Opticruise II. Jen u dvou vozidel byla ještě manuálně řazená převodovka. Nová generace stavební řady Scania XT se dle mého dojmu opravdu povedla. Ovšem až praktická zkušenost z každodenního provozu na stavbách či při svážení dřeva ukáže, zda konstruktéři ve Scanii někde neudělali chybu.
Převzato z časopisu