Představujeme
Scania – Scania R 580 Streamline
Jiří Krenar 30.07.2014 08:03
Scania v jarních měsících letošního roku v podstatě dokončila přechod všech motorů na normu Euro 6 a to včetně šestnáctilitrového osmiválce.
Netrvalo dlouho a český importér nám nabídnul k redakčnímu testu soupravu Scania Streamline s motorem 580 k V8. Obecně vzato, všechny motory Scania Euro 6 poskytují nyní svým uživatelům o něco vyšší výkon resp. točivý moment. Takže současných 580 koní (426 kW) nabízí točivý moment 2950 Nm. Pokud jde o verzi Streamline, tak připomínám, že nejde o zcela nový model. V podstatě to je aero-dynamicky „zušlechtěná“ budka známé řady R resp. G. Vedle celé řady aerodynamických úprav dostala „do vínku“ i drobná vylepšení v interiéru. Současná, vlastně už druhá generace modelu R Streamline je zaměřena především na dálkovou dopravu, i když efekt jistě přinese i při dopravě na střední vzdálenosti, či v regionálním provozu. Ale konkrétní tahač vybavený úžasným osmiválcem zcela jednoznačně míří na dálkové trasy, ten nebude nasazen na distribuci zboží „okolo komína“. Hlavní důraz u Scanie Streamline ať už jde o budku R nebo subtilnější G, je kladen na spotřebu paliva! Výsledkem inovací je její další redukce o více než fantastických 8 %! Na první pohled nelze přehlédnout velmi pečlivé retuše aerodynamiky budky řidiče, byť se jedná „jen“ o precizaci detailů velmi pohledné karoserie. V aerodynamickém tunelu byly laděny vnější sluneční clony, rohy karoserie (opláštění skeletu po stranách masky chladiče mezi dolním okrajem předního skla a nárazníkem), deflektory a prolisy směrující obtékání vzduchu, malé štítky nad nárazníkovou částí přídě, pouzdra i nosníky zpětných zrcátek a další. Osobně se přiznám, že design stávající řady R se mi zdá elegantnější, a má větší „šmrnc“. Ale to je zcela osobní dojem.
K důležitým změnám také došlo na hnacím řetězci. Scania zařadila do výroby – a to jako zcela první – druhou generaci motorů Euro 6. Principiálně zůstávají stejné, ale jejich vyladění přinesl inteligentnější software řídicí jednotky, širší funkční rozsah integrované elektronicky řízené soustavy EGR a SCR. Vyšší úroveň řízení dostala i soustava adaptivního tempomatu využívajícího GPS (Active Prediction). Také druhá generace převodovky Opticruise (dvoupedálová verze) dostala možnost volby provozního režimu Standard, Economy, Power a Offroad (pro řadu G) kroužkovým spínačem na páčce sdruženého ovladače převodovky vpravo pod volantem. První z nich je nastaven pro kompromis mezi požadavky na výkon (i na trase s většími stoupáními) a optimální spotřebu paliva s důrazem na využití točivého momentu; aktivní tempomat pracuje v plném rozsahu podle topografických dat z GPS. Druhý má softwarové priority s preferencí hlediska spotřeby paliva s mírným posunem limitů omezovače rychlosti dolů na 85 nebo až 80 km/h (standard činí 89,5 km/h), odstavena je funkce kickdownu a aktivní tempomat pracuje ve zvláštním režimu. Výkonový režim „Power“ preferuje rychlost i ve strmějších stoupáních, do jisté míry na úkor spotřeby paliva, mění program řazení, zrychluje změny převodového stupně; aktivní tempomat je vyřazen. Zvolený režim zobrazuje svíticí symbol na informačním displeji přístrojového panelu. Převodovka Opticruise je nabízena i ve verzi Basic (základní, jednoduchá). Ta poskytuje funkce Standard a Economy, samočinné řazení, elektrohydraulické ovládání spojky, adaptivní tempomat, omezovač rychlosti na 85 nebo 80 km/h, možnost přímého řazení jen do 50 km/h, bez kickdownu.
V nabídce motorů Scania Euro 6 figurují nyní ve druhé generaci i 16-litrové vidlicové osmiválce s výkonem 520 až 730 koní. Normu Euro 6 plní s pomocí systémů EGR + SCR. Testovaná souprava přijela do Prahy s plně naloženým třínápravovým prezentačním návěsem s řadou aerodynamických prvků (to aby nekazil novému Streamlinu výsledky). Označení R 580 na mohutném „grilu“ avizuje, že namontován byl motor s výkonem 426 kW/580 k s největším točivým momentem 2950 Nm. A protože šlo o prezentační či spíše „demo“ vozidlo, nedivme se, že mělo jednak vyšší úroveň výbavy, vysokou budku Topline (dvě lůžka) a řadu příplatkových elektronických asistenčních prvků, které na kamionech jsou už běžně v nabídce a postupně se objevují i u dražších osobních vozidel. Poprvé byl k dispozici také zcela funkční (už jsou totiž k dispozici mapy Česka) adaptivní tempomat s predikací dle GPS. Samozřejmostí je dvoupedálová převodovka Scania GRS905R 12+2 Opticruise s integrovaným retardérem R 3500.Mohutný přední „gril“ se stal u současných trucků v podstatě nutností, protože systémy použité k dosažení emisní úrovně Euro 6 potřebují hodně chladit! Takže to není nějaký výmysl designérů. Jen co vyšplháte do kabiny, zaujmou vás zcela nová špičková sedadla s možností všestranného nastavení. Vedle kůže jsou v nabídce i velurové materiály na potah. Nové, kvalitní materiály jsem našel i v kabině, inovována byla i lůžka. Modelová řada Streamline má také speciálně upravenou přístrojovou desku, nový audio-systém s navigací, CD přehrávačem, funkcí připojení telefonu přes Bluetooth, konektory AUX a USB a také s otvorem pro paměťovou kartu typu SD, která slouží k aktualizaci údajů navigace. A mimochodem, obrazovku lze využít jako monitor pro až šest kamer! Pokud jde o ergonomii, tak – naštěstí – nic nového pod sluncem, špičková úroveň zůstala zachována.
Seřizuji volant, sedadlo a zpětná zrcátka, ještě zasunout kartu do tachografu a vyjíždím zvolna z brány zastoupení Scanie v Chrášťanech. Vědom si toho, že „pod kapotou“ mám stádo 580 koní, volba trasy je jasná. Po Pražském okruhu nejdříve klesám k Vltavě a pak odbočuji po I/4 na Strakonice. S instruktorem jsme domluveni, že budeme otáčet za Dobříší a pojedeme dvakrát. Poprvé takříkajíc „na nohu“, tj. já budu šlapat na pedál plynu a využívat retardér či motorovou brzdu. Pak si nechám svůj výkon vyhodnotit systémem SDS (Scania Driver Support), v druhém kole se opět otočíme v Chrášťanech, vynulujeme paměť a druhý okruh pojedeme s využitím adaptivního predikativního tempomatu v režimu ECO, kdy je rychlost jízdy striktně omezena na 85 km/h. Výjezd z dálnice D5 na Pražský okruh je překvapivě volný a tak maximální povolenou rychlostí uháním až ke Slivenci, odkud v podstatě bez využití akceleračního pedálu „plachtím“ až k Vltavě (samozřejmě, v klesání v obou tunelech jsem aktivoval retardér), odbočuji na I/4 a opět maximální povolenou rychlostí šplhám se soupravou na Cukrák. Omezení na 50 km/h uprostřed stoupání respektuji, nicméně pak plně využívám úžasný výkon motoru, řadím se do levého jízdního pruhu a doslova bleskově předjíždím několik kamionů i osobních vozidel, která mají s „návratem“ na rychlost 80 km/h (víc v tomto úseku není povoleno) problémy. Hlasitě chválím výkon motoru, instruktor však suše konstatuje, že právě tento úsek se nejvíce podepíše na průměrné spotřebě paliva. Celou trasu až k otočce za Dobříší a vlastně i zpět, jedu rychlostí 85 km/h či lehce nad (dle tachografu), k brzdění využívám pouze retardér či motorovu brzdu a pochvaluji si pohodu za volantem. V cíli prvního kola sice máme (dle palubního počítače) průměrnou rychlost 71 km/h, zato průměrná spotřeba je 38,8 l/100 km. Mimo palubní počítač pak mohu vykázat 18 předjetých kamionů, pouze v klesání od Cukráku k Vltavě jsem byl „převálcován“ starším tahačem konkurenční značky se sklápěcím návěsem, který v místě s omezením rychlosti na 50 km/h doslova „prosvištěl“ v levém pruhu.
Dle konstatování instruktora, na této kopcovité trase by zkušený řidič dokázal být minimálně o jeden litr úspornější a s predikativním tempomatem ušetříme skoro 2 l/100 km i když bude o dva až tři kilometry nižší rychlostní průměr. Bohužel ke konfrontaci již nedošlo, protože od Vltavy až do Chrášťan jsme stoupali proti zvolna poskakující koloně vozidel (ve směru od Vltavy na D1 někde nad Cholupickým tunelem došlo k menší nehodě a tudíž ke kolapsu dopravy) a protože byly i uzavírány tunely, tak jsme druhý okruh na stejné trase vzdali. Vedle výborných jízdních vlastností ve mně osmiválec zanechal příjemný pocit dostatečného výkonu, krásnou zvukovou kulisu i pochvalu pro přesně a plynule řadicí převodovku. Ve stoupání na Cukrák podřazovala při cca 1450 min-1, na nižší převodový stupeň, naopak po „rozjezdu“ z omezení na 50 km/h, řadila „nahoru“ v prudkém stoupání při 1500 min-1, v mírném stoupání při 1300 min-1. Při ustálené rychlosti 85 km/h se ručička otáčkoměru „usadila“ na hodnotě 1050 min-1.
Převzato z časopisu