Představujeme
Scania – Scania R 490 Streamline
Jiří Krenar 18.10.2013 07:25
Nová, modernizovaná Scania Streamline řady R v našem redakčním testu zatím nebyla. Příležitost jsme dostali začátkem září a na českých komunikacích.
Scania Streamline není zcela nový model, jde o „zušlechtění“ již dobře známé řady R resp. G. Vedle mnoha aerodynamických úprav dostala „do vínku“ i motory Euro 6 druhé generace s novou řídicí jednotkou a drobná vylepšení v interiéru. A jen tak mimochodem, kdo se věnuje i historii značky, tak ví, že model Streamline byl v nabídce Scanie již v roce 1991, kdy přinesl nové designové trendy, a zvláště pak celou řadu – v té době nepoužívaných – aerodynamických prvků, které u tehdejšího modelu snížily spotřebu o 4 až 5 %. Současná, druhá generace modelu Streamline je zaměřena u verze R především na dálkovou dopravu, i když efekt jistě přinese i při dopravě na střední vzdálenosti, či v regionálním provozu (tady se uplatní verze G). Hlavní důraz je kladen na spotřebu paliva! Výsledkem inovací je její další redukce o více než fantastických 8 %! Ale nikoli na úkor ostatních provozních parametrů. Již na první pohled nelze přehlédnout velmi pečlivé retuše aerodynamiky budky řidiče, byť se jedná „jen“ o precizaci detailů velmi pohledné karoserie. V aerodynamickém tunelu byly laděny vnější sluneční clony, rohy karoserie (opláštění skeletu po stranách masky chladiče mezi dolním okrajem předního skla a nárazníkem), deflektory a prolisy směrující obtékání vzduchu, malé štítky nad nárazníkovou částí přídě, pouzdra i nosníky zpětných zrcátek a další. Osobně se přiznám, že vzhled Scanie Streamline mě nijak nenadchnul, stávající řada R je elegantnější, osobitější, prostě má větší „šmrnc“. Ale to je zcela a pouze osobní dojem. K důležitým změnám také došlo na hnacím řetězci. Scania jako jedna z prvních nabídla do běžného provozu motory Euro 6, nyní přichází – a to jako zcela první – s jejich druhou generací. Principiálně zůstávají stejné, ale jejich vyladění přineslo inteligentnější software řídicí jednotky, širší funkční rozsah integrované elektronicky řízené soustavy EGR a SCR.
Vyšší úroveň řízení dostala i soustava adaptivního tempomatu využívajícího GPS (Active Prediction). Také druhá generace převodovky Opticruise (dvoupedálová verze) dostala možnost volby provozního režimu Standard, Economy, Power a Offroad (pro řadu G) kroužkovým spínačem na páčce sdruženého ovladače převodovky vpravo pod volantem. První z nich je nastaven pro kompromis mezi požadavky na výkon (i na trase s většími stoupáními) a optimální spotřebu paliva s důrazem na využití točivého momentu; aktivní tempomat pracuje v plném rozsahu podle topografických dat z GPS. Druhý má softwarové priority s preferencí hlediska spotřeby paliva s mírným posunem limitů omezovače rychlosti dolů na 85 nebo až 80 km/h (standard činí 89,5 km/h), odstavena je funkce kickdownu a aktivní tempomat pracuje ve zvláštním režimu. Výkonový režim „Power“ preferuje rychlost i ve strmějších stoupáních, do jisté míry na úkor spotřeby paliva, mění program řazení, zrychluje změny převodového stupně; aktivní tempomat je vyřazen. Zvolený režim zobrazuje svíticí symbol na informačním displeji přístrojového panelu. Převodovka Opticruise je nabízena i ve verzi Basic (základní, jednoduchá). Ta poskytuje funkce Standard a Economy, samočinné řazení, elektrohydraulické ovládání spojky, adaptivní tempomat, omezovač rychlosti na 85 nebo 80 km/h, možnost přímého řazení jen do 50 km/h, bez kickdownu.
V nabídce motorů Scania Euro 6 figurují nyní ve druhé generaci nejžádanější šestiválce o výkonu 370 až 490 koní (13litrové šestiválce ND) a 16litrové vidlicové osmiválce s výkonem 520 až 730 koní. S výjimkou motoru s výkonem 410 k, který plní normu Euro 6 pouze se systémem SCR, ostatní kombinují systém EGR + SCR. Parametry motoru 370 k, nebyly ještě zveřejněny. A teď už k testovanému vozidlu, které přijelo do Prahy na několik dní s plně naloženým třínápravovým prezentačním prototypovým návěsem s řadou aerodynamických prvků (to aby nekazil novému Streamlinu výsledky). Označení R 490 na mohutném „grilu“ avizuje, že namontován byl motor s výkonem 360 kW/490 k s největším točivým momentem 2550 Nm. A protože šlo o „demo“ vozidlo, nedivme se, že mělo jednak vyšší úroveň výbavy, vysokou budku Topline (dvě lůžka) a řadu příplatkových elektronických asistenčních a bezpečnostních prvků, které na kamionech jsou už běžně v nabídce a postupně se objevují i u dražších osobních vozidel. Poprvé byl k dispozici také zcela funkční (už jsou totiž k dispozici mapy Česka) adaptivní tempomat s predikací dle GPS. Samozřejmostí je dvoupedálová převodovka Scania GRS905R 12+2 Opticruise s integrovaným retardérem R 3500. Muži prý velmi rádi grilují (tvrdí sociologové v celé Evropě) a pořádně velký gril s řádnou „flákotou“ masa na něm jim přináší do duše „chlapskou romantiku“. Ženy – socioložky – hned dodávají, že je to machistický styl atd. Tak pokud jde o velikost grilu, Scania Streamline nezklame a potěší jak romantickou duši chlapa, tak i velké množství žen – řidiček trucků, které po Evropě za volantem běžně potkáváte. Ostatní design jsem již okomentoval o pár řádek dříve, tak pojďme za volant.
Jen co vyšplháte do kabiny, zaujmou vás zcela nová špičková sedadla s možností všestranného nastavení. Vedle kůže jsou v nabídce i velurové materiály na potah. Nové, kvalitní materiály jsem našel i na panelech v kabině, inovována byla i lůžka. Modelová řada Streamline má také speciálně upravenou přístrojovou desku, nový audio-systém s navigací, CD přehrávačem, funkci připojení telefonu přes Bluetooth, konektory AUX a USB a také s otvorem pro paměťovou kartu typu SD, která slouží k aktualizaci údajů navigace. A mimochodem, obrazovku lze využít jako monitor pro až šest kamer! Pokud jde o ergonomii, tak – naštěstí – nic nového pod sluncem, špičková úroveň zůstala zachována. Takže seřizuji volant, sedadlo a zpětná zrcátka a vyjíždím zvolna z brány zastoupení Scanie v Chrášťanech. Na pražském okruhu vozidla jenom popojíždějí, takže původně zamýšlený směr na Strakonice pružně měním na Plzeň a zpět. A hned také upravuji zadání na „do Plzně“ s pomocí adaptivního predikativního tempomatu, kdy je v režimu Economy omezena rychlost jízdy na 85 km/h, a zpět tempomat vypínám a jedu na „svou nohu“. Provoz je plynulý, až v úseku od exitu Hořovice/Žebrák se opravuje povrch dálnice, takže je provoz sveden do jediného jízdního pruhu v každém směru a rychlost snížena na 80 km/h. Když u Plzně otáčím, palubní počítač ukazuje průměrnou spotřebu 24 l/100 km. Pravda, nebyl jsem na dálnici nejrychlejší, mnoho kolegů s jinými trucky mě vesele předjíždělo, tempo 85 km/h se v dálničním provozu příliš „nenosí“. Na zpáteční cestě nastavuji verzi Standard a jedu maximální rychlostí, kterou mi dovolí omezovač nastavený na 89 km/h. Na parkovišti v Chrášťanech pak ukazuje palubní počítač průměrnou spotřebu 31 l/100 km při dosažené průměrné rychlosti 72 km/h. Prakticky pouze stoupání z Loděnice na Rudnou převodovka zařadila 11rychlostní stupeň, jinak jsem jel vše na „dvanáctku“. To plně odpovídá výkonu resp. točivému momentu motoru. Necelých pět set koní se pro plně naložený kamion v dálkové mezinárodní dopravě opravdu vyplatí.
Veškeré brždění naprosto v pohodě zvládal retardér případně motorová brzda, a nemusel jsem použít provozní brzdu ani při otáčení u Plzně. A pokud jde o technické údaje, pak celková hmotnost soupravy byla 42 tun. Motor po celou dobu pracoval v optimálním režimu otáček vhodných pro využití točivého momentu, tj. na hranici 1010 min-1. Pravda, nikdy jsem se díky plynulé jízdě s dostatečnou předvídavostí nedostal do situace, kdy bych musel využít podřazení resp. „kickdown“. Při cestě „tam“ jsem ocenil funkčnost nového tempomatu s predikací. Trasu dobře znám a tak jsem byl zvědavý, jak si poradí systém se stoupáním od Loděnice na Beroun a s dalším u Rokycan. Zvládnul situaci naprosto bravurně, včas se před stoupáním rozjel na vyšší rychlost než 85 km/h. Jak jsme se shodli s instruktorem, na zpáteční cestě by tento „autopilot“ dokázal jet úsporněji než já, i když by byl v cíli asi o pár minut později. A ještě musím pochválit velmi dobré odhlučnění interiéru a to nejen od hluku od motoru. Scania R verze Streamline je již v provozu u několika českých dopravců. Má o něco vyšší cenu, než je současná Scania R Euro 6. Na druhou stranu ale Streamline již v základní verzi uživateli poskytuje velkou většinu vrcholných technických a technologických prvků, které jsou ve srovnatelné konkurenční technice k dispozici za nemalé příplatky jako nadstandard, a zvláště při dlouhých trasách bude finanční výhodnost díky úspoře pohonných hmot hodně znatelná.
Převzato z časopisu