Představujeme
Scania – Scania průběžně inovuje
-red- 16.08.2017 10:17
Společnost Scania pokračuje v programu masivního posilování nabídky, který odstartoval minulý rok a zahrnuje uvádění dalších nových služeb a produktů na trh.
Nyní lze začít objednávat novou generaci robustních pětiválcových motorů Scania a první kusy nové verze obytné kabiny řady G. Dále je zaváděna řada nových služeb a produktů podporujících výkonnost, přičemž většina z těchto snah se soustřeďuje na zlepšení produktivity a celkové provozní úspornosti evropských dálkových tahačů a lesnických nákladních vozidel. Společnost Scania nyní nabízí širší rozsah specifikací, což však rozhodně neznamená, že by v průběhu velké zaváděcí akce slevila ze svých cílů.
Kabiny Scania řady G
Nejnovější program kabin, který společnost Scania připravila pro svou novou generaci tahačů, dosahuje nových rozměrů – a to doslova. U nových obytných kabin G20 existuje možnost volby mezi nízkou, normální a vysokou světlou výškou kabiny; tuto možnost jistě ocení ti zákazníci, kteří z nějakého důvodu (hmotnost, výška či nákladnost provozu) chtějí všestrannou kabinu, která je usazena níže na podvozku, a proto nabízí pohodlnější nastupování. Řada obytných kabin G20 se řadí po bok řad R20 a S20, které byly představeny loni. Zaměřuje se na potřeby dálkové vnitrostátní dopravy a cílí na zákazníky, kteří požadují optimální prostor spolu s nejvyšší kvalitou ubytování. „První bude uvedena na trh noční kabina G20 a denní obytné kabiny ji budou následovat později,“ říká Björn Fahlström, viceprezident produktového managementu společnosti Scania Trucks. Kabina G20 je k dispozici ve třech verzích s různými světlými výškami interiéru: nízkou, normální a vysokou (Highline). Světlé výšky byly po srovnání s rozměry řady G v aktuálních řadách PGR ve dvou ze tří případů upraveny. Nízká světlá výška byla ponechána na stejné úrovni a bude dobře vyhovovat potřebám přepravců osobních automobilů; dobře se hodí i pro vozidla se složitější profilací nástavby, pokud vznikne potřeba přepravovat zboží také v prostoru nad kabinou. Vnitřní rozměry verze s normální světlou výškou byly i tak zvýšeny o 10 centimetrů, zatímco u verze Highline je prostor pro hlavu nocležníka nyní o 16 centimetrů vyšší než dříve.
„Bez ohledu na konkrétní specifikaci, kterou si zákazníci pro svou kabinu řady G zvolí, získají ve srovnání s předchozí generací výrazně lepší kvalitu,“ říká Fahlström. „Všechny prvky byly vylepšeny a bez ohledu na základní design jsou zde větší skleněné povrchy, lepší možnost výhledu z vozidla a větší úložný prostor.“ Stejně jako u větších nočních obytných kabin se i v případě kabin G20 nabízí možnost výběru z několika různých konfigurací a ze široké škály možností a příslušenství v takových směrech, jako je pohodlí, úložný prostor a bezpečnost. Výběr možností úložného prostoru je nyní výrazně lepší – především díky světlé výšce, jejíž nové rozměry umožňují vznik úložných prostor v přední i zadní části kabiny dokonce i při běžné výšce střechy. Konfigurace kabin G20 poskytuje také dostatek prostoru pro pohodlné lůžko, pod které lze v několika kombinacích umístit i úložný prostor a chladničku. Společnost Scania vyvinula také speciální držák na tablety, který lze upevnit na palubní desku. Držák je otočný a je také za všech okolností extrémně stabilní. Je zde také „stolní deska“, kterou je možné umístit nad palubní desku a v případě potřeby snadno odmontovat. K dispozici je také napájecí systém a nabíjecí rozhraní o dostatečné kapacitě, přičemž kabina G se může pochlubit až šesti různými výstupy včetně dvou konektorů pro napětí 12/24 voltů a čtyř konektorů USB, které jsou promyšleně rozmístěny na různých místech kabiny. Dalším pokrokovým prvkem je úložný prostor dveřních kapes, do kterého se nyní – stejně jako u řad R a S – vejde typická láhev o obsahu 1,5 litru. Dalším příkladem flexibility a potenciálu pro přizpůsobení osobním preferencím je možnost rozšíření palubní desky o doplňkový panel na pravé straně pro řidiče, kteří potřebují prostor pro velké množství tlačítek – např. pro ovládání funkcí nástavby. Další hodnotnou inovací, která zásadním způsobem ovlivní pracovní prostředí řidiče, je noční zámek Scania, kterým kabiny tahačů mohou být nyní vybaveny.
Volba manuální převodovky
V rámci zaváděcí akce bude u nové generace tahačů Scania poskytnuta možnost volby manuální převodovky. Zákazníci, kteří se pro manuální převodovku rozhodnou, si jistě povšimnou, že krk řadicí páky byl zkrácen a výsledkem je lepší diferenciace jejího chodu. V některých prostředích jsou manuální převodovky stále tou nejpopulárnější volbou a jedním z nich je prostředí řidičů zaměstnaných v lesním hospodářství. Někteří řidiči pracující na odlehlých dřevařských cestách si cení pocitu kontroly nad řazením, jakkoli jej lze docílit také prostřednictvím manuálního nastavení funkce Scania Opticruise. Aby uspokojila uživatele lesnických nákladních vozů a dalších zákazníků, kteří potřebují odolnější vozidla s vyšší úrovní provozuschopnosti, jsou v rámci uvedení této kabiny na trh zaváděny také dvě nové inovace. Jednou z nich je přijímání objednávek na konfigurace 6×4 s ovladatelnými pohyblivými nápravami podvozku, a druhou je možnost objednání nového, robustnějšího nárazníku P40, kterým lze vedle kabin řad R a S nyní nově vybavit také kabinu řady G.
Šest nových motorů Scania Euro 6
Společnost Scania rychle rozšiřuje počet motorů splňujících emisní normu Euro 6, které jsou k dispozici pro novou generaci nákladních vozidel. Oceňované motory s objemem 9 litrů jsou nyní k dispozici v pěti různých variantách, přičemž dva jsou určeny k použití s bionaftou FAME. Do řady motorů přibyl i poslední člen, nejprodávanější verze řady motorů o objemu 13 litrů, model DC13 149, který má výkon 370 k a vačkovou hřídel Miller. Společnost Scania v současnosti vyrábí pro svou novou generaci nákladních vozidel 12 motorů Euro 6. Všechny tyto robustní motory využívají modulární konstrukci a dosahují špičkové hodnoty spotřeby paliva. Nejnovější generace modulárního motoru Scania DC09, řadový pětiválec s vyvažovací hřídelí, se dodává ve třech různých výkonových rozsazích: 280, 320 a 360 k. Po nasazení do některého z nových nákladních vozidel Scania může DC09 získat stejné aktualizace a vylepšení, které jeho sourozenci ze série DC13 získali už v roce 2016. Mezi nové pozoruhodné funkce patří nový software pro řízení motoru a propracované spalovací komory. Chlazení oleje je nyní regulováno termostatem, což přináší úsporu spotřeby paliva na úrovni 1 %, protože olej je možné zahřát i při nižším výkonu a nižších venkovních teplotách. Kromě toho, chladicí ventilátor má nyní větší průměr a je namontován na klikové hřídeli, který ho i přímo pohání, což znamená, že spotřebuje méně energie.
Společným rysem řady motorů DC09 je, že se spoléhají výhradně na turbodmychadla s pevnou geometrií (FGT), stejně jako většina motorů pro novou generaci nákladních vozidel. Na dodatečnou úpravu výfukových plynů proto využívají pouze selektivní katalytickou redukci (SCR). V případě motoru typu 280 k, byla provedena taková vylepšení systému následného zpracování výfukových plynů, která minimalizují potřebu stacionární regenerace při čištění filtru pevných částic. Namísto toho se o čištění automaticky postará vozidlo během jízdy, bez omezení času provozu. Mezi další změny, které přispívají k úsporám paliva, patří zvýšené kompresní poměry z úrovně 18,0:1 na 19,0:1, zvýšený tlak ve válci s maximální hodnotou 190 barů (180 barů pro verzi 280) a efektivnější spalovací komory. Všechny v současnosti vyráběné motory Scania splňující emisní normu Euro 5 a Euro 6 mohou bez ohledu na generaci běžet na hydrogenovaný rostlinný olej (HVO). Zavedení nové řady DC09 znamená i příchod prvních motorů pro nákladní vozidla Scania nové generace, které mohou spalovat alternativní paliva – DC09 320 a DC09 360. Se správnými specifikacemi mohou obě verze spalovat buď naftu, nebo 100% FAME, případně jakoukoliv směs těchto dvou druhů paliva. Jednou podmínkou je, že verze, které lze používat s bionaftou, je nutné udržovat, jako kdyby neustále běžely na bionaftu, i když jinak platí standardní plán údržby. Provozovatelé, kteří v budoucnu očekávají daňové výhody plynoucí z používání biopaliv, si mohou vybrat jeden ze dvou variant Scanie a používat je jako běžné vznětové motory, dokud se neobjeví výhodná příležitost přechodu na bionaftu.
„Při používání čisté bionafty se vždy produkují podstatně nižší emise uhlíku ve srovnání s běžnou naftou,“ říká Lindh. „Míra, ekologičnosti konkrétního nákladního vozidla proto značně závisí na způsobu výroby používaného paliva. Některé typy alternativních paliv, například HVO, mohou znamenat snížení emisí CO2 až o 90 procent. Současné motory 320 a 360 na bionaftu jsou první svého druhu. V budoucnu budou následovat mnohé další motory Scania na alternativní paliva. V základní podobě jsou již všechny vznětové motory Euro 6 značky Scania certifikované pro naftové směsi obsahující až 10 procent bionafty bez jakéhokoli vlivu na údržbu. Dalším motorem, který se nyní dostal do řady motorů Scania určených pro novou generaci nákladních vozidel, je varianta DC13 s výkonem 370 k. Stejně jako varianty 410, 450 a 500 k, další tři jednotky patřící mezi řadové šestiválce o objemu 13 litrů, i model DC13 370 prošel celkovou modernizací s novým systémem řízení motoru a propracovanou hlavou válců. Odteď využívá turbodmychadlo FGT a výlučně systém SCR. Kromě těchto vylepšení, které za typických jízdních podmínek samy o sobě sníží spotřebu paliva o přibližně čtyři procenta, byla nová konfigurace motoru vybavená vačkovým hřídelem Miller.
Motory Euro 6 s velkým objemem a relativně nízkým výkonem vykazují určité riziko vzniku problémů se systémem následného zpracování výfukových plynů, protože motor přirozeně nevytváří dostatek přebytečného tepla, které je potřebné k udržení dostatečně vysoké teploty v systému následného zpracování výfukových plynů. Jedním z řešení tohoto problému může být spalování dodatečného paliva v případě potřeby, což samozřejmě zvyšuje jeho spotřebu. Společnost Scania využila elegantnější řešení. Motor pracuje v Millerově cyklu, což je technologie patentovaná ve Spojených státech v 50.letech minulého století. Vačková hřídel využívá speciální profil pro sací ventily, čímž je během kompresní fáze udržuje otevřené o něco déle, než je běžné. To znamená, že přes motor prochází méně vzduchu, což přispívá ke zvyšování teploty a podporuje funkci systému SCR – to vše bez nutnosti vstřikovat naftu jen kvůli vytváření tepla. „Je to skutečně brilantní a přitažlivé řešení bez významných nevýhod,“ říká Lindh. „Nejlepší ze všeho je fakt, že celková úspora paliva je ještě větší než u výkonnějších 13litrových verzí. Naše vlastní testy potvrzují, že jde o asi čtyři procenta. A to ještě nebereme v úvahu aerodynamické vylepšení nového nákladního vozidla, které se za dobrých jízdních podmínek mohou projevit ve formě dvou procent navíc.
Motory Scania V8
Nová generace motorů V8 společnosti Scania přináší řadu vylepšení, která znamenají významný pokrok z hlediska přínosu zákazníkům. Výrazně vyšší úspora paliva, snížení celkové hmotnosti, nižší náklady na údržbu a opravy i vyšší celková provozuschopnost patří mezi vlastnosti, které ocení každý majitel nákladního vozidla. Za tímto významným vývojovým krokem stojí další dolaďování modulární platformy šestnáctilitrového motoru společnosti Scania spolu se sofistikovaným využitím vyspělých chytrých technologií. Snížení spotřeby vznětového motoru o 7 až 10 procent je znamenité a přichází jako na zavolanou v době, kde nejvyšší prioritou je posun k trvale udržitelným řešením dopravy. Nová generace motorů vychází ze stejného motorového bloku a stejné základní konfigurace jako její předchůdce, ale tím veškerá podobnost končí. Nejvýznamnější změna spočívá v tom, že sběrná potrubí výfukových plynů nyní vedou samostatně až k turbodmychadlu, do jehož turbínové části tak spaliny přicházejí ze dvou směrů, přímo z příslušných řad válců. Systém vešel ve známost pod označením Rotated Twin Scroll FGT (turbodmychadlo s dvojitým šnekovým potrubním rozvodem). Všechny tři motory (verze 730 je výjimkou) používají pro následnou úpravu výfukových plynů výhradně selektivní katalytickou redukci (SCR), což znamená, že motory V8 jsou nyní vybaveny turbodmychadlem s fixní geometrií, které je robustnější a lehčí než turbodmychadlo s geometrií proměnlivou. Turbodmychadlo je nyní osazeno přímo na bloku motoru, mezi řadami válců, a tato poloha mu poskytuje stabilní provozní prostředí, ve kterém je chráněno před vibracemi.
Zásadní změny byly provedeny také na sání a vstřikování. Přívod vzduchu je nyní přímější a konstrukční řešení systému rozvodu paliva využívá tzv. verzi jednoho zásobníku s jednodušším plněním prostřednictvím centrálního vysokotlakého potrubí a s delším systémem rozvodového potrubí, který rovněž umožňuje lepší přístup při opravách a údržbě. Maximální vnitřní tlak v systému rozvodu paliva je nyní v důsledku použití technologie SCR pro následnou úpravu spalin nižší než 1800 barů. Nově vyvinutý vstřikovací systém, ve spolupráci s vysokotlakým čerpadlem XPI s pouhými dvěma písty, dopraví palivo do válců, aby se tam dočkalo vysoké komprese a maximálního tlaku až 210 barů; obě tyto okolnosti jsou důležitým předpokladem omezení spotřeby paliva. Hlava válců, písty, dříky pístů, kliková skříň, kliková hřídel a systém ložisek byly přepracovány tak, aby lépe těsnily a snižovaly tření. Tyto změny společnost Scania provedla v kontextu modulárního systému válcových jednotek, což znamená, že většina součástí je sdílena s ostatními motorovými platformami této společnosti. Nejnovější generace motorů Euro 6 V8 je dodávána ve čtyřech různých výkonnostních kategoriích. Celkové přepracování jejich koncepce a použití nové technologie umožnilo omezení spotřeby paliva o 7 až 10 procent. „Vylepšení v nové generaci V8 se týkají všeho – od nových komponentů, jakými jsou například turbodmychadlo, po optimalizaci takových záležitostí, jako je výběr materiálů pro pouzdra ložisek a další drobné úpravy,“ říká Roger Olsson, vrchní inženýr vývoje motorů Scania V8.
„Implementací chytřejších řešení a lepším prostorovým uspořádáním jsme dosáhli celkového vylepšení a vyšší vytříbenosti, takže výsledek předčil dokonce i naše původně vytyčené cíle. Vše je postaveno na dobře harmonizované souhře mezi hardwarem a softwarem a na lepší kalibraci. A mezi všemi těmito promyšlenými změnami nemohu také nezmínit skutečnost, že se díky nové konstrukci sběrného potrubí výfukových plynů vrací klasický zvuk motoru V8. Není hlasitější, ale je… no, je … „zkrátka tak akorát.“
Všechny čtyři varianty motorů V8 byly navrženy pro emisní normu Euro 6, používají kompaktní, plně integrovaný tlumič výfuku, který se o následnou úpravu spalin stará. Jeho součástí je oxidační katalyzátor, směšovací komora pro aditiva AdBlue, dva filtry pevných částic s krátkým filtrováním a asymetrickými stěnami umožňujícími omezení zpětného tlaku, tři paralelní katalyzátory SCR a tři amoniakové katalyzátory. Navzdory tomu má celá jednotka šířku pouhých 900 milimetrů a nezabírá v podvozku cenný prostor takovým komponentům, jakými jsou např. nádrže. Motorovému programu společnosti Scania v současné době dominuje kultovní motor s výkonem 730 koní a točivým momentem 3500 Nm, který je určen především zákazníkům s nejvyššími požadavky na výkon. V tomto případě se společnost Scania rozhodla pro kombinaci nových technologií a osvědčených řešení, která byla použita v předchozích generacích. Motor o výkonu 730 koní je – stejně jako ostatní tři motory V8 – vybaven tímtéž nově vyvinutým systémem následné úpravy spalin, ale zachovává si variabilní geometrii turbodmychadla a následná úprava spalin u něj spoléhá na použití recirkulace spalin a systému SCR. Motor s výkonem 730 koní je – podobně jako jeho sourozenci – rovněž vybaven vodním čerpadlem, které lze v případě potřeby odstavit. Stejně jako dříve zůstává nicméně vybaven stejným systémem vstřikování a nezměněny zůstaly i některé další pomocné systémy. „Tuto strategii jsme zvolili kvůli široké škále náročných provozních situací, které tak výkonný motor musí zvládat,“ vysvětluje Olsson. „Musí fungovat v extrémně různorodých podmínkách a někdy se musí vypořádat s celkovou hmotností soupravy dosahující 60 či více tun; na zpáteční cestě může vozidlo pro změnu táhnout nenaložený návěs. Zákazníci, kteří potřebují výkon a řiditelnost modelů s motorem o výkonu 730 k, jsou se současným řešením spokojeni a optimálně nízká spotřeba paliva je pro ně jen málokdy stejně důležitá jako pro ty, kdo realizují lehčí přepravní zakázky. Nová verze motoru s výkonem 730 koní však oproti předchozí generaci motorů stejné výkonnostní kategorie nabízí o 5,5 procenta vyšší úsporu paliva, čímž překonává srovnatelný tahač minulé generace.
Převzato z časopisu