Představujeme
Scania řady R nastupuje
15.06.2004 00:00
|
A jestliže jsme očekávali v označení řady číslici 5, signalizující zcela novou řadu vozidel, pak na masce nyní září typové označení R, charakterizující i nový přístup švédské automobilky k vývoji vozidel. Scania řady R tak navazuje na to nejlepší (65 % komponentů), co nabízela předchozí řada 4 s tím, že přináší velké množství inovačních prvků. A nejde jenom o detaily. Konstruktéři se soustředili na vytvoření ještě lepšího prostředí pro řidiče, zvýšení ekonomičnosti provozu, spolehlivosti, výkonu a to vše při zachování charakteru značky Scania. Úspora hmotnosti Modely řady Scania R prošly řádnou odtučňovací kůrou. Od předchozí řady 4 jsou – dle specifikace – lehčí o 270 kg. Na snížení hmotnosti se nejvíce podílí teční ale pevnější 7 mm silná ocel použitá na rámu (úspora až 90 kg), nové pneumatické odpružení zadní nápravy a lehčí točnice dostupné pro tahače 4x2.
Nové pneumatické odpružení je čtyřprvkové. Jízdní vlastnosti opět byly vylepšeny, protože vrchní „V“ rameno spolu se spodní torzní tyčí a stabilizátorem zajišťují směrovou stabilitu a přesné držení jízdní stopy. Zdvih pérování je 210 mm nahoru a 85 mm dolů. Celková úspora hmotnosti ve srovnání s používaným dvouprvkovým uspořádáním je 40 kg.
Tlakovzdušný okruh řady R využívá nového, elektronicky řízeného kompresoru, který šetří vzduch – a tím i palivo. Systém nepřetržitě monitoruje tlak vzduchu a pokud tlak neklesá k minimální dovolené hodnotě, brání tlakovánív okamžiku, kdy je motor v záběru. „Povolení“ vydá až v okamžiku, kdy motor běží na volnoběh nebo když truck sjíždí kopec. Maličkost, ale může přinést úsporu paliva až jedno procento! Výběr hnacích ústrojí řady R Platformu hnacích ústrojí řady R tvoří vyzkoušené a prověřené jedenácti-, dvanácti- a šestnáctilitrové motory Scania obohacené o nový agregát Euro 4 a novou verzi šestnáctilitrového motoru V8, vyladěného na výkon 500 k. K dispozici je kompletní řada odzkoušených převodovek včetně zdokonaleného systému Opticruise a řídicího systému retardéru. - R340: jedenáctilitrový řadový šestiválec DC11 08, 340 k/1600 Nm - R380: jedenáctilitrový řadový šestiválec DC11 09, 380 k/1800 Nm - R420:dvanáctilitrový řadový šestiválec DC12 14, 420 k/2100 Nm - R420 Euro 4: dvanáctilitrový řadový šestiválec DT 12 11, 420 k/2100 Nm - R470: dvanáctilitrový řadový šestiválec DT12 06, 470 k/2200 Nm - R500: šestnáctilitrový V8 DC16 04, 500 k/2400 Nm - R580: šestnáctilitrový V8 DC16 03, 580 k/2700 Nm Výrobce počítá s nasazením nového motoru V8/500 hlavně na náročné dálkové trasy. Osobně se domnívám, že motor R420 Euro 4 z velké části vychází z agregátu plnicího čtyři rakouské Ekobody, který Scania již v nabídce měla. Používá řídící jednotku Scania pro řízení motoru a vstřikování paliva a je vybaven turbocompoundem a EGR (recirkulace výfukových plynů). Všechny motory lze na přání vybavit elektronicky řízeným ventilátorem chladicí soustavy, který opět šetří palivo a optimalizuje výkon retardéru.
Montovány jsou již ověřené převodovky, v nabídce je i horský převod. K novému motoru R500 je dodávána převodovka GRS900 12+2 v zesílené verzi, aby si poradila s mohutným točivým momentem 2700 Nm. Standardně je vybavena chladičem, k ostatním motorům respektive převodovkám je dodávána za příplatek. Automatizovaný systém řazení Opticruise byl opět zdokonalen a zajišťuje tak nyní rychlejší a citlivější řazení. Nová brzdová soustava Většina modelů řady R je vybavena elektronicky ovládanými kotoučovými brzdami nejnovější generace. Systém EBS byl vylepšen o automatické rozdělování brzdné síly a o kombinované brždění, včetně brždění motorem a retardérem.Všechny tyto změny se podílejí na dokonalejší reakci a lepší zpětné vazbě od pedálu.
Součástí systému elektronicky ovládaných kotoučových brzd je automatické rozdělování brzdné síly mezi automobil a přívěs. Systém je navržen tak, aby snímání zatížení automobilu a přívěsu provedl ihned, jakmile se souprava začne pohybovat.
Princip funkce spočívá v tom, že na celkové brzdné síle se podílí obě části soupravy, tak aby bylo dosaženo maximální stability a rovnoměrného opotřebení brzd. Na palubní desce je spínač, který umožňuje krátkodobě aktivovat brzdy přívěsu, tj. například ověřit zaklesnutí točnice, nebo pohnout posuvnou točnicí při spřahování. Aktivace je progresivní a funguje pouze do rychlosti 4 km/h. U automobilů s tempomatem lze naprogramovat retardér tak, aby udržoval nastavenou odchylku od rychlosti dle tempomatu. Bezpečnost je priorita Nová řada Scania R potvrzuje dobré jméno značky v oblasti bezpečnosti. Nejvyšší prioritou je podpora bezpečné jízdy řidiče prostřednictvím systémů aktivní bezpečnosti. Pokud už k nehodě dojde, pasivní systémy se podílejí na minimalizaci následků.
Proto byl výrazně modernizován interiér vozidla, zlepšil se výhled v několika směrech a to díky upravenému úhlu palubní desky, větší je zpětné zrcátko nad dveřmi spolujezdce, deflektory vzduchu na A.sloupcích napomáhají udržet boční okna čistá, v nabídce u motorů V8 jsou volitelné xenonové světlomety. Nové je řízení i odladění podvozku. Tahače 4x2 s pneumatickým odpružením mohou být volitelně vybaveny programem elektronické stabilizace ESP, systém ABS je standardem.
Už dlouhou řadu let procházejí trucky Scania nárazovými zkouškami, které – tak jak pokračuje výzkum nehod – se rok od roku zpřesňují ale hlavně zpřísňují. A tak jsou u nové řady optimalizovány veškeré plochy v interiéru, sloupek volantu apod., ale i exteriéru, tak aby například čelní srážka s osobním vozidlem měla i pro posádku osobního vozu pokud možno co nejméně destruktivní následky. Nová kabina
Scania R přichází se změněným designem nejen viditelným na přídi vozidla, ale i v interiéru. Nyní jsou v nabídce tři výšky spací budky: běžná spací kabina CR19N, spací kabina se zvýšenou střechou CR19Ha Topline CR19T. Pro dosažení téměř rovné podlahy a pro umožnění proudění vzduchu do chladiče a motorového prostoru je kabina posazena o 70 mm výše.
Výška tunelu je nyní poloviční (145 mm), podlaha téměř rovná a má velký volný prostor uprostřed kabiny. Hlavní lůžko o rozměru 2000x800 mm je kvůli snadnému přístupu umístěno za sedadly. Je jednodílné a je namontováno v běžné výšce k sezení. Pod ním jsou tři velké odkládací schránky přístupné i z venku.
Prostřední schránka je připravena na případnou montáž chladničky. Zcela nově byla designéry a ergonomy připravena palubní deska Scanie R. Je nyní prohnutá a dodává se ve dvou délkách pro různé typy řízení. Díky posunutí dopředu a usazení v jiném úhlu poskytuje řidiči více místa a to i v prostoru nohou.
Všechny spínač jsou v dosahu i připoutaného řidiče, jejich povrch je příjemný na dotek. Sdružený ukazatel zobrazuje pouze podstatné údaje – dominují rychloměr a otáčkoměr, teplota motoru, stav paliva a tlak vzduchu. Zbytek sdruženého ukazatele zůstává tmavý, dokud to není nezbytně nutné. Otáčkoměr má vyznačené dynamické zelené pole, které se rozsvítí pouze tehdy, když se otáčky motoru na delší dobu dostanou mimo ekonomické pásmo.
Nový je i volant, který má po odjištění tlačítkem seřiditelnou výšku i sklon. Na přání jsou v něm integrovány i ovladače dalších funkcí, autorádiem počínaje, přes tempomat a palubní počítač. Ve sloupku řízení jsou dvě páčky, kumulující množství funkcí, během řízení nejčastěji používaných. Pokud je vozidlo vybaveno systémem Scania Opticruise, jsou do pravé páčky integrovány také funkce řazení. Konečně za volantem Součástí prezentace nové řady Scania R, vozidla s novou tváří s řadou technických změn, byly i zkušební jízdy. Novináři s „malým“ řidičským průkazem měli možnost usednou za volant nových kamionů na uzavřeném zkušebním okruhu výrobního závodu ve Södertalje. My ostatní – po kontrole řidičských průkazů – jsme za volanty Scanií R různých typů vyrazili se soupravami na některý ze tří zkušebních okruhů, vedených mírně zvlněnou krajinou jižně od Stockholmu. Měl jsme možnost si vyzkoušet tři vozidla: R380 LB6X2MNA, R420 LA4X2MNA a R580 LA6X2/4MNA twin-steer.
První „třistaosmdesátka“ byl standardní kamion se základní spací budkou CR19N s motorem DC11 09 a s přímo řazenou převodovkou GRS900 12+2. Vpředu odpružení parabolickými péry, vzadu vzduchové. S ohledem na některé novináře, kteří neměly patřičné oprávnění k jízdě se soupravou, by odpojen přívěs a tak jsem se sólo truckem vyrazil na krátký okruh vedený spíše po okraji některých předměstí Stockholmu, tj. plný křižovatek, kruhových objezdů a značným provozem. Výkon motoru byl na plně naložený truck zcela dostačující, ale musel jsem se pečlivě věnovat dalším účastníkům silničního provozu, takže nebyl čas příliš „vychutnávat“ nový design interiéru.
Pak jsem přesednul za volant tahače R420 4x2 s budkou Topline CR19T a s motorem DC12 14. Připojen byl třínápravový návěs, celková délka soupravy byla 16,5 metru, hmotnost 40 tun. Trasa vedená po širokých silnicích II. třídy byla jen mírně zvlněná, přímo řazená dvanáctistupňová převodovka byla velmi přesná a před každou křižovatkou či kruhovým objezdem (i na švédském venkově jich je jako ve Francii) jsem si doslova vychutnával účinný retardér.
A konečně jsem si také mohl vyzkoušet v klidu nastavení všech prvků v interiéru, palubní počítač apod. První seznámení bych shrnul do jediného slova, které jsme na sebe s kolegou při vystupování na parkovišti hned vykřikli: „paráda“.
Jenže čas nám už doslova letěl a tak jsem ještě rychle skočil do „královského“ tahače Scania R580 6x2/4. Připojeny byly dva návěsy, celková délka soupravy 25,5 m a hmotnost 60 tun. Chtěl jsem si vyzkoušet i nově odladěný systém řazení Opticruise, ale ten byl v jiném, již obsazeném tahači a tak jsem řadil všech dvanáct rychlostních stupňů manuálně.
A když 60 tun, tak pěkně po „malých“ rychlostech. Pětsetosmdesát „koní“ jen v pohodě řehtalo kdesi pod kabinou (výborné odhlučnění) a já si ve zpětných zrcátkách hlavně hlídal průjezd zatáčkami a křižovatkami. A že jich na trase bylo jako máku. Točivý moment 2700 Nm a hlavně jeho křivka byly doslova potěšením, až mě v některých pasážích tratě instruktor musel napomínat, abych se moc nerozjížděl. Ale výkonný retardér mě vždy pomohl a chvílemi jsem dokonce i stačil sledovat obrazovku navigačního systému.
Setkání – i když opravdu krátké – s novou Scanií R bylo zážitkem, na který se nezapomíná.
Sériová výroba řady R (nejprve tahače a silniční podvozky) začala v dubnu letošního roku. Předpokládáme, že českou výstavní premiéru (importér na tom pracuje) bude mít na letošním brněnském Autotecu. A už se opravdu moc těšíme, že možná na podzim by mohlo být v k dispozici demonstrační auto na redakční test. text: Jiří Krenar – Södertalje zdroj: Doprava a silnice 5/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)