Představujeme
Scania R620 - Vládce silnic
-GG- 17.09.2007 00:00
K nejsilnějšímu motoru patří nejvyšší a nejprostornější budka Topline; výstup do inovované kabiny po trojici schůdků je dostatečně pohodlný. Výhled z vozu vpřed je vynikající a soustavou elektricky ovládaných a vyhřívaných velkých zrcátek i vzad a do stran. Základem pohodlí řidiče je kvalitní vzduchem odpružené a seřiditelné sedadlo, nastavitelná poloha volantu a ergonomické rozmístění ovladačů. Volant s airbagem je multifunkční, na jeho příčkách jsou umístěna tlačítka audiosoustavy, tempomatu a velmi sofistikované palubní informatiky a diagnostiky. Elektronicky řízených systémů ve vozidle už je tolik, že důkladné školení řidiče je nezbytné.
Například elektronika dovoluje použití bezpečnostních pásů až po zapnutí ovládacích obvodů a naopak za jízdy blokuje ty funkce, jež by odváděly pozornost řidiče. Přeměnu pracoviště na prostor pro odpočinek podporuje odklopný sloupek volantu a sklopná řadicí páka. Pohyb po kabině s téměř plochou podlahou tak není omezen. Lůžko za sedadly je nejen velké, ale i příjemně čalouněné.
Vidlicový osmiválec Scania D16 08 620 plní emisní limity EU4, platné od roku 2005. Scania poprvé zavedla perspektivnější technické řešení SCR s nádrží AdBlue. Po ohřátí motoru a katalyzátoru na provozní teplotu lze využít vysoký točivý moment; rozjezd soupravy je možný i od otáček chodu naprázdno; jízda je naprosto plynulá díky automatizované dvanáctistupňové převodovce. Ovládání je snadné a pedál spojky se používá jen pro rozjezd a zastavení; novinkou je program řazení Scania Ecocruise, jehož základem je tempomat nastavený na rychlosti do 85 km/h. Při jízdě do stoupání se využívá plný výkon motoru, ale pokud rychlost neklesne o více než 20 km/h, pak je po dosažení vrcholu snížen tak, aby vůz nezrychloval. Při jízdě v klesání je naopak aktivován retardér, zpomalující nejméně o 6 km/h, jenž ovšem v úpatí odbrzdí a mírně přidá po dobu 30 až 45 s, což umožňuje plné využití kinetické energie vozidla pro případné další stoupání. Úspora na spotřebě je asi 5 %; nevýhodou je malá časová ztráta (do 20 min) v dálkovém provozu.
Při optimálním odstupňování i vhodném stálém převodu rozvodovky zvládal motor běžná stoupání na oba nejvyšší stupně (malá a velká šestka). Ocenili jsme také kvality brzdové soustavy s kotoučovými brzdami na tahači i návěsu, přičemž ABS, ASR a ESP jsou již samozřejmostí. Elektronický systém propojuje soustavy tak, že při mírném brzdění je v činnosti jen kapalinový retardér, při intenzivnějším se připojuje motorová brzda a nakonec i brzdy v kolech. Zpomalovací brzdy přejímají až 80 % potřeby brzdění, což má zásadní vliv na bezpečnost provozu a dlouhou životnost obložení. Elektronicky řízené systémy a neobyčejně nízká vnitřní hlučnost významně ulehčují práci řidiče.
Měření vnitřní hlučnosti byla provedena v ustálených režimech jízdy. Na nejvyšší rychlostní stupně (XI., XII.) při rychlosti 60 – 90 km/h byla hlučnost v rozmezí 60 až 65 dB. Při maximální akceleraci (XI.) z 50 km/h nepřesáhla 64 dB a při chodu naprázdno byla méně než 50 dB. Měření svědčí o výborném odhlučnění motoru s převodovkou; převládající je hluk od valení pneumatik, daný především kvalitou povrchu vozovky. Pokud v klimatizované kabině nepustíte audiosoustavu, nemluvíte a neotevřete okno, pak zůstanete v tichém království.
Na rozdíl od vlastního měření hlučnosti obstarala za nás elektronika i měření provozní spotřeby v průběhu testu. Průměr na celý test byl 36,3 l/100 km a bez popojíždění na Pražském okruhu dokonce 34,7 l/100 km. Zkušený řidič může dosáhnout spotřeby nižší i o víc než deset procent. Servisní interval nejsilnější Scanie činí v dálkové dopravě 60 000 km.
Zdroj: Automobilrevue 7/07
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)