Představujeme
Scania R 420 LB 6x24 MLB - Unikát nejen český
Ondřej Horský 03.11.2009 23:40
Test
Výrobci užitkových vozidel sice na trhu v největší míře uplatňují „standardní“ typy, ale dostávají i zakázky hodně specifické. Touto cestou přišla na svět skutečně ojedinělá Scanie...
Postavilo ji severočeské zastoupení švédské automobilky, jemuž předložil objednávku František Štraub z Kamenického Šenova, majitel společnosti Bohemian Smithery Trade. Nechal si ze standardních montážních prvků „poskládat“ vozidlo, jehož obdobu nenajdeme. A nejen v Česku, ale ani jinde v Evropě. Jeho Scania s typovým označením R 420 LB 6x2*4 MLB slouží při manipulaci s kontejnery v depu mezinárodní logistické firmy DPD, která poskytuje standardní i expresní zásilkové služby, jejichž objem v Česku činí více než šest milionů balíků ročně.
Role speciální scanie spočívá v přistavování kontejnerů k některému z mnoha vstupních vrat rozlehlé třídicí haly a po vyložení či naložení jejich převozu na stanoviště vzdálené jen několik desítek metrů. Kontejnerová skříň se transportuje s vytaženými stojinami a pokaždé jinak zatížená. Sedm dní v týdnu, ve dne i v noci, v létě i v zimě. Depo je navýsost moderním překladištěm zásilek přicházejících a odcházejících s adresami zdaleka nejen evropskými.Nahlédněme proto netradičně podrobně do technických údajů o vozidle... Již podvozek je výjimečný, protože majitel uvažoval o nasazení vozidla také do dálkové přepravy. Jedná se o typ L s rámem střední tuhosti (M), snížený (Low Deck) s rozvorem náprav 4900 mm, vzduchotlakovým pérováním a třetí nápravou vlečenou, řízenou a zdvihací (znak náprav 6x2*4). Výška podvozku je proměnná prostřednictvím vzduchotlakové soustavy s dálkovým ovládáním, omezovačem a přesunem zatížení. Nese pomocný zdvihací rám „wekselbrück“ s kapalinovým ovládáním (zdvih 380 mm; zatížitelnost 25 000 kg). Ocelová kola jsou na přední a třetí nápravě obuta do pneu Dunlop 315/60R22.5 SP352, na poháněné druhé SP452. Nádrž paliva z lehké slitiny vlevo o objemu 700 l, vpravo 400 l. Poslední příčka rámu je tažná DB190 se závěsným zařízením Rockinger 40 a nese i závěs pro tandemový přívěs. Největší celková legislativní hmotnost vozidla činí 25 700 kg, soupravy 48 000 kg.Kotoučové brzdy na všech kolech s elektronicky řízeným vzduchotlakovým ovládáním a ABS, odlehčovací výfuková brzda aktivovaná řidičem nebo samočinně. Parkovací brzda působící na kola přední nápravy.
Specifikace vozidla
Hnacím agregátem je osvědčený kapalinou chlazený přeplňovaný řadový vznětový šestiválec DT 1212 420 Euro 4 (největší výkon 309 kW/1900 min-1) s elektronicky řízeným připojováním kompresoru. Akumulátory 12 V/225 Ah s odpojovačem na rámu. Převodovka GRSO 905 se samočinnou řídicí elektronikou Opticruise. Výstup točivého momentu (PTO) EG 625 P závislý na spojce.Budka řidiče řady CR 19 H, zvýšená typu Highline, s čtyřbodovým vzduchovým odpružením a zkrutným stabilizátorem Comfort. Mimořádně bohatou osvětlovací soustavu tvoří xenonové hlavní světlomety se stírači a ostřikovači, vypínatelná výstražná světelná a zvuková signalizace jízdy vzad, přídavné dálkové světlomety ve sluneční cloně, přední světlomety do mlhy, přídavné dálkové světlomety v nárazníku, zpětné světlomety, sedmikomorové sdružené zadní svítilny, osvětlovací rampa na střeše vpředu i vzadu, soustava svítilen pro osvětlení rámu, diodové svítilny osvětlující prostor zámku kontejneru. Konektory pro připojení vnějšího zdroje elektrického proudu o napětí 220 V.
Třímístná budka řidiče se sedadly typu medium s nastavitelným odpružením a vyhříváním, nezávislé topení (2000 W), samočinná klimatizace, elektrické ovládání oken včetně střešního, palubní počítač, displej zobrazující hmotnost nákladu a zatížení náprav, tempomat, radiopřijímač, televizor, vysílačka, handsfree, chladnička, barevné vnitřní osvětlení, displej zobrazující záběr tří kamer s vysokým rozlišením. Vše v bílé barvě firmy DPD a včetně jejího markantního loga.František Štraub říká: „Spousta lidí se na mne dívá jako na blázna, který investoval až příliš velkoryse. Ale já si splnil sen, který vypadal naprosto nereálně. Zabývám se především výrobou a prodejem exkluzivních loveckých nožů, ale kamión je srdeční záležitostí. Když jsem jezdil za ocelí a s noži do Švédska, vedla trasa přes Södertälje a já zatoužil po autu z této slavné továrny. To moje nakonec vyrobili v Nizozemsku - to je ironie osudu.“Svěřujete tak vyšperkované auto zaměstnancům snadno?
„Oni ho neradi půjčují mně! Žárlí neskrývaně. Měl jsem štěstí. Získal jsem dva velmi zkušené řidiče mezinárodní dopravy, kteří hledali něco klidnějšího, bez dlouhých pobytů mimo domov. Ale já taky chtěl, aby za volantem seděli ve vestě Scania, měli hodinky Scania... Vybavil jsem je tak, abych se za ně nejen nemusel stydět, ale abych na ně mohl být hrdý. Nepřekvapí asi, že i vysavač v kabině je značky Scania.“Je to tedy podnikání, nebo koníček?
„Upřímně řečeno, jde o záležitost, která zisková být musí. Byť i jen málo. Ale díky firmě DPD jsem dostal tuhle příležitost (samozřejmě na základě tvrdých smluvních podmínek) a mohl uplatnit svoje snové auto.“Bylo hodně složité jej sestavit? Ne všichni výrobci to dokážou.„Našel jsem skvělého partnera v panu Kopečném ze severočeského dealerství Scanie. Dostal jsem i několik finančně výhodnějších nabídek, občas si říkal, že nějakou tu úpravu bych zvládl vlastními silami, tedy levněji. Ale chtěl jsem stoprocentní Scanii. I za cenu, že to rozhodně nebude levné. Přineslo mi to ale záruku výrobce a dostupnost značkového servisu v celé Evropě. Protože jsem byl stavbě téměř stále přítomen, mohli jsme už v počátku eliminovat problémy. Například mimořádné odběry elektrického proudu nadstandardními spotřebiči a vliv omezovače otáček motoru působily to, že se akumulátory nestačily dobíjet. Moji vizi vzali za svou také lidé ze Scanie a výsledek jejich práce mi dělá radost. I když se některé úpravy nakonec dělaly až v prvních dnech a týdnech nasazení do provozu.“Navymýšlel jste si hodně...
„Většina zajímavostí je zmíněna ve specifikaci. To si fajnšmekři počtou! Vzpomínám na složitost elektrické sítě, nebo osvětlovací soustavy, na deset fanfárových vzduchotlakových houkaček, xenonové světlomety, velkou nezávislou klimatizaci... Pro mne je podstatné, že jsem sice všechno musel patřičně zaplatit, ale když jsem s něčím nebyl spokojen, cena práce úpravy už se na účtu neobjevila. Když jsem pro DPD začal jezdit s bratrovým vozem jiné značky, ten v mnoha směrech nevyhovoval a zastoupení výrobce nebylo schopno ani ochotno akceptovat podobnou objednávku úprav, s jakou jsem přišel do Scanie. Takže záložní stroj teď prodám a nechám si postavit druhou scanii. Možná ještě o hodně unikátnější!“
Zdroj: Trucker 10/09
Autor: Ondřej Horský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)