Představujeme
SCANIA PRO KOMUNÁL
Jiří Krenar 04.01.2019 06:34
Technika
V letošním roce trápilo celou republiku vedro a hlavně ohromné sucho, takže případný obchodník s deštěm by měl úžasné obchody.
A zřejmě na obchodníka s deštěm narazil importér Scania, když nás koncem října pozval do Hruškového Dvora u Jihlavy. Nehledejte v tom názvu nějaké kouzelné zaklínadlo, kterým se přenesete do bájného světa kocoura Mikeše z Ladových obrázků. Pointa spočívá v tom, že právě v průmyslové zóně Hruškový Dvůr je značkový servis Scania a právě tam byla připravena prezentace komunálních modelů Scania, dostupných momentálně na českém trhu. Je ovšem záhadou, jak importér dokázal zařídit, že právě ten stejný den pršelo - no to je slabé slovo, spíš lilo – od rána do večera a dálnice D1 se celkem standardně na dvou či třech místech na několik hodin zastavila kvůli dopravním nehodám. Naštěstí kolega znal „zkratku“ přes Pelhřimov, takže na místo jsme dorazili včas.
Scania už celkem dlouhou dobu i na českém trhu nabízí podvozky vhodné pro využití v komunálních službách, i když ve svém výrobním programu nemá vozidla s celkovou hmotností nižší než 18 tun. Takže i na našich stránkách jsme již několikrát nabídli test Scanie s nástavbou pro svoz komunálního odpadu, nebo vozidla s kontejnerovou nástavbou apod. Ale v letošním roce v tomto segmentu zvýšila svoji aktivitu, zřejmě aby tak navázala na své úspěchy v segmentu hasičských speciálů na českém trhu. Ale pojďme se podívat na konkrétní prezentovaná vozidla.
Momentálně největší chloubou Scanie v tomto segmentu vozidel je unikátní zametací vůz, který Scania vytvořila s českou společností Hanes. Poprvé se totiž podařilo spojit hydrostatický pohon s novou generací automatické převodovky Opticruise druhé generace. Vozidlo na podvozku Scania a s nástavbou od společnosti Bucher zamířilo do Hradce Králové. Ale nezůstalo u jediného kusu, hned následné, technicky shodné vozidlo bylo postaveno na podvozku Scania P 250 B4x2NB (první mělo motor s výkonem 250 k a nástavbu OptiFant 8000). Regionální, z mého pohledu velmi krátký podvozek (rozvor 3950 mm, délka zadního převisu 1100 mm) se vzduchovým odpružením a s celkovou hmotností 16 000 kg dostal „do vínku“ v budce CP17L pravostranné řízení, sedmilitrový vznětový přeplňovaný motor DC07 112 250 k Euro 6 a objemově menší zametací nástavbu Bucher CityFan 6000. Unikátní technické řešení pohonu nástavby od motoru Scania zůstalo zachováno. Hned po předváděcí akci zamířilo do Chebu k novému majiteli.
Český importér se ale mohl pochlubit i další premiérou. Představil první Scanii XT s nástavbou na svoz komunálního odpadu, která bude jezdit u nás na Vysočině. Podvozek Scania
G 410 B6x6HZ ze stavební řady XT si zvolily Služby města Jihlava pro svoz komunálního odpadu na Vysočině, kde v zimních měsících klasické komunální podvozky měly problémy se sjízdností zasněžených silnic. Proto padla volba na off-roadový stavební podvozek s rozvorem 4350 mm řady XT s konfigurací pohonu 6x6, odpružený listovými pružinami s celkovou hmotností až 26 000 kg. Na podvozek byla osazena denní budka CG17N, vznětový šestiválcový přeplňovaný motor DC13 141 410 k Euro 6 má největší točivý moment 2150 Nm a o přenos výkonu na hnaná kola se stará automatizovaná dvanáctistupňová převodovka Opticrusie II GRSO905R. Pomocný náhon PTO je typ EG503F. Nástavbu dodala firma MUT Austria.
Jak jsem se přesvědčil na krátkém několikakilometrovém zkušebním okruhu vedeném po silnicích nižších tříd okolo jihlavského letiště, jízdní vlastnosti jsou naprosto jisté, ovládání jednoduché a převodovka řadila doslova „sametově“.
Třetí novinkou na našich silnicích byla Scania L 320 4x2/4. Ve své podstatě novinkou byla hlavně nová nízkopodlažní budka typu L s nízkým nástupem, vyvinutá pro prostředí měst. Ideální je její využití právě v oblasti komunálních služeb, ale i distribuci zboží a materiálu v regionálním či městském provozu. Kabiny řady L jsou vždy 2 metry dlouhé a jsou k dispozici ve třech různých výškách střechy: nízká, normální a vysoká. Pokud si objednáte kabinu s kneelingem (který je automaticky aktivován ruční brzdou), stačí jeden krok, abyste se do kabiny dostali – samotná výška podlahy je pak kolem 80 centimetrů (do určité míry závisí na výběru pneumatik). Kromě toho, že je nástupní schod umístěný nízko, je zároveň 79 cm široký. Bez kneelingu jsou potřeba dva nástupní schody; výška podlahy pak bude přibližně 93 centimetrů. Scania řady L je poháněna modernizovaným 9litrovým motorem Scania, který je k dispozici ve třech různých úrovních výkonu. K dispozici je i plynový motor OC09 se dvěma úrovněmi výkonu (jak pro CNG i LNG). Všechny motory mohou být zkombinovány s automatizovanou převodovkou Opticruise nebo automatickou převodovkou Allison.
Mezi rozměrově větší komunální podvozky patří i další Scania G 360 B6x2/4NM s nástavbou na svoz komunálního odpadu fy.SEMAT. Standardní podvozek s rozvorem 4550 mm s druhou nápravou hnanou a s třetí nápravou zatáčecí dostal pneumatické odpružení obou náprav, budku řady CG17L a vznětový přeplňovaný pětiválec DC09 127 360 k Euro 6 s největším točivým momentem 1700 Nm. Ačkoliv jsem u tohoto vozidla předpokládal použití automatické převodovky Allison, chyba, byla použita automatizovaná dvanáctistupňová převodovka Opticruise GRSO905. Krátký zadní převis a zatáčecí třetí náprava dávají tomuto „popelářskému kolosu“ velmi dobré manévrovací schopnosti.
V době prezentace hodně pršelo, po sněhu ani památky a tak Scania P 370 B4x4HZ s nástavbou na zimní údržbu komunikací od společnosti KOBIT neměla namontovaný čelní pluh. Upřímně řečeno, při našich zkušebních jízdách po okolí Jihlavy by nám jenom překážel a ještě by mohlo dojít k nějaké nehodě. Relativně subtilní truck s celkovou hmotností 18 000 kg, s rozvorem 3950 mm a s off-roadovou konfigurací pohonu 4x4 dostal vedle plně dostačující denní kabiny CP17L k pohonu vznětový přeplňovaný šestiválec DC13 149 370 k Euro 6 s největším točivým momentem 1900 Nm a automatizovanou převodovku Opticruise. Jízda s touto relativně „malou“ Scanií bez pluhu byla přímo potěšením, ať už šlo o pružnost motoru, rychlost řazení či manévrovací schopnosti.
Posledním vozidlem na této malé přehlídce komunálních speciálů Scania byl podvozek Scania P 450 B6x4NB s hákovým nosičem kontejnerů FORNAL. Podvozek s rozvorem 4550 mm měl celkovou hmotnost 26 000 kg, resp. 48 000 kg v soupravě, pneumatické odpružení náprav, denní kabinu CP17N, vznětový přeplňovaný šestiválec DC13 148 450 k Euro 6 a samozřejmě automatizovanou dvanáctistupňovou převodovku Opticruise GRSO905R s retardérem. Není co dodat, protože asi tak by měl vypadat robustní podvozek určený k přepravě velkých kontejnerů, třeba s tříděným odpadem. Výkon motoru je dostatečný, aby zvládnul i jízdu v soupravě, s čímž budoucí provozovatel počítá, protože na konci rámu bylo upevněno tažné zařízení VBG 8500.
Variant komunálních nástaveb jistě může být i víc, ale Scania předvedla v podstatě základní nabídku podvozků s různou konfigurací pohonu náprav, několik typů kabiny i motorů. Takže je z čeho vybírat.
Převzato z časopisu