Představujeme
Scania podporuje nový projekt elektrifikace
-red- 04.10.2018 05:21
Technika
Německá vláda rozhodla o tom, že se bude podílet na spolufinancování výzkumného projektu testování a vývoje elektrifikovaných dálnic – eHighways.
Volkswagen Group Research a společnost Siemens pro tento projekt společně vyvíjejí technologie a hybridní nákladní vozidla dodá Scania. Výzkum je zatím v přípravné fázi a před zahájením výstavby tří různých zkušebních úseků na německých veřejných komunikacích. Elektrická energie bude vozidlům dodávána z nadzemního vedení.
Projekt „Nákladní vozidla pro německé elektrifikované dálnice“ má za cíl snížit emise uhlíku z nákladních vozidel pro dálkovou přepravu. Během let 2019 a 2020 budou vozidla s elektrickým pohonem testována na třech nových německých „eHighways“. Projekt je spolufinancován německou vládou prostřednictvím BMUB - Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti.
Jedna zkušební cesta bude postavena v oblasti Schleswigu-Holsteinu na dálnici A1 poblíž přístavního města Lübeck. Další v Hesensku na A5 jižně od Frankfurtu a třetí pak v Bádensku-Württembersku na silnici B462.
„Scania vidí elektrifikované silnice jako jednu z nadějných technologií pro udržitelnou budoucnost dálkové nákladní dopravy. Elektrifikace vozidel se rychle vyvíjí a díky dopadům na životní prostředí, společnost a náklady, bude hrát důležitou roli při přechodu na přepravní systém bez fosilních paliv,“ říká Claes Erixon, výkonný viceprezident výzkumu a vývoje společnosti Scania.
Náročný výzkumný úkol
Výzkumný projekt řídí společnost Volkswagen Group Research, která přispívá svými zdroji a znalostmi týkajícími se elektrifikace vozidel pro osobní automobily.
V první fázi projektu dodá Scania dva elektrické hybridní prototypy nákladních vozidel s různými pohonnými jednotkami: jeden bude mít baterii s kapacitou 15 kWh, druhý naopak hned několik akumulátorů pro větší kapacitu.
Stejně jako při jízdách elektrických hybridních nákladních vozidel společnosti Scania na elektrifikovaných silnicích ve Švédsku, což je vůbec první veřejný testovací úsek s touto technologií na světě, budou v Německu vozidla Scania vybavena pantografem vyvinutým společností Siemens.
„Scania vstoupí do tohoto nového projektu se všemi zkušenostmi ze Švédska. V Německu budou patřit mezi nejdůležitější zkoumané oblasti analýza a optimalizace koncepce hnacího ústrojí, správa energie, hybridní přenos, stárnutí baterie a nová generace chladicího systému,“ říká Christer Thorén, projektový manažer pro elektrické silniční technologie ve společnosti Scania.
Scania pracuje na několika projektech zaměřených na posun směrem k udržitelnému dopravnímu systému a urychlení pokroku elektrifikace pro městskou a dálkovou přepravu. Společnost Scania se rovněž účastní švédsko-německé vládní iniciativy v oblasti mobility a elektrických silnic. Konkrétní projekty partnerství jako „Nákladní vozidla pro německé eHighways“ jsou dalším důkazem přístupu Scanie k inovacím. Spoluprací s partnery z veřejného a soukromého sektoru se snaží najít co nejkratší cestu a čas pro udržitelný dopravní systém.
Soutěž SCANIA CO2NTROL CUP 2018 má prvního vítěze
Skóre ve Scania Driver Support, přepravní výkon, volnoběh, spotřeba paliva. To jsou hlavní kritéria, podle kterých se jednotlivá vozidla hodnotí. V úvodním měsíci této unikátní soutěže si nejlépe za volantem Scanie vedl Vlastimil Schimmel ze společnosti VELU Trans. Za svůj výkon tak obdrží voucher na zboží z kolekce Scania Truck Gear v hodnotě 150 EUR a je na nejlepší cestě získat také zájezd do Švédska.
Řidiči nákladních vozidel středoevropského regionu Scania CER (Česká republika, Slovensko a Maďarsko) patří podle hodnocení Scania Driver Support mezi nejlepší na světě. Řidiči teď mohou své schopnosti porovnat v přímém souboji s ostatními. Do SCANIA CO2NTROL CUPU se totiž v regionu CER přihlásilo 2181 vozidel. V České republice bylo podáno 758 přihlášek, na Slovensku soutěží 543 vozidel a v Maďarsku pak dokonce 880. Soutěž trvá od června do srpna a každý měsíc je vyhlášen nejlepší řidič z dané země.
V České republice se stal za měsíc červen vítězem Vlastimil Schimmel ze společnosti VELU Trans. „Vůbec jsem to nečekal. Byl jsem v úplném šoku! Dříve jsem jezdil s nákladním vozidlem jiné značky a Scanii mám teprve od dubna,“ popisuje první dojmy Schimmel. A dodává: „spotřeba nám na stejné trase po přechodu na Scanii klesla o téměř 4 litry nafty na 100 km. Doufám, že se mi bude dařit i dál a podívám se do Švédska.“ Pro 3 nejlepší za celé období je totiž připraven zájezd do výrobního závodu společnosti Scania v Södertälje.
Na celém světě je v provozu již více než 350 000 propojených vozidel Scania a údaje z nich získané pomáhají optimalizovat plánování a provoz. V neposlední řadě pak systémy vozidla umožňují řidičům vyhodnocovat jejich styl jízdy, což zároveň vede k efektivnějšímu provozu, nižší spotřebě a emisí. Scania je předním světovým poskytovatelem řešení v oblasti dopravy.
Převzato z časopisu