Představujeme
Scania omniExpress K 400 - Scania řady OmniExpress
22.11.2010 00:01
Test
V květnu letošního roku převzala cestovní kancelář Čedok první dva autobusy Scania nové řady OmniExpress.
Při výběru první český zákazník kladl důraz na bezpečnost, kvalitu a pohodlí, ale i na ekologické parametry vozidel, která s rezervou plní emisní limity normy Euro 5.Autokary budou sloužit zahraničním turistům cestujících po Česku, ale i českým zákazníkům cestovní kanceláře při zájezdech do zahraničí. Špičkový autokar je společným produktem švédské automobilky a finské karosárny LahdenAutokori, která je smluvním partnerem Scanie. Ta v oboru působí od roku 1945, lépe řečeno koncem padesátých let zahájila produkci autobusových karoserií. Smlouvu se švédskou Scanií uzavřela v roce 2005. Má 300 zaměstnanců a její roční produkce je cca 500 vozidel. Takže vedle busů Scania Irizar importér rozšířil nabídku o produkt jiné karosárny, a to, že je z chladného severu neznamená, že design autobusů OmniExpress bude seversky „studený“. O tom, že karoserie zcela plní všechny předepsané bezpečnostní normy nelze pochybovat.
Řada OmniExpress je velmi široká a zahrnuje dvounápravové a třínápravové typy se znakem náprav 4x2 nebo 6x2*4 o celkové délce 11,0 - 14,9 m, o výšce 3400 a 3600 mm, s konfigurací dveří 1-1-0 nebo 1-0-1, poháněné devítilitrovými pětiválci nebo třináctilitrovými šestiválci o největším výkonu od 206 do 353 kW. Volit lze přední nápravu tuhou, nebo s nezávislým zavěšením kol. K dispozici je převodné ústrojí Opticruise sespojkovým pedálem nebo plně samočinné, to znamená bez spojkového pedálu. Karoserie je buď v nízkém provedení 3,40 m pro příměstskou dopravu na kratší vzdálenosti nebo ve výšce 3,60 m s rozměrnými zavazadlovými prostory pod podlahou.
Standardní verze nabízí přepravní kapacitu 49 cestujících + 1 řidič + 1 průvodce, dálkové typy jsou vybaveny chemickým WC a kuchyňkou, televizními monitory, výkonnou klimatizací, prostor řidiče má nezávislou klimatizaci a vytápění. Netrvalo dlouho a získali jsme bus Scania OmniExpress k redakčnímu testu. Šlo o verzi K 400, tj. dvounápravový typ o celkové délce 12 800 m vybavený třílitrovým šestiválcem s výkonem 400 k (294 kW) a novou plně automatizovanou převodovkou Scania Opticruise s integrovaným retardérem. Novinka pro nás byla nová dokonce dvojnásobně, protože jsme se poprvé setkali s produktem finské karosárny Lahden Autokori.
Vedle nové karoserie měl bus také novou, bez spojkového pedálu pracující dvanáctistupňovou převodovku Opticruise (v nabídce ovšem je i Opticruise se spojkovým pedálem a nebo pro některé trhy automatická převodovka ZF). Samozřejmostí je integrovaný retardér Scania, samočinná výfuková brzda, systémy ABS, EBS a ESP. Brzdová soustava je vybavena kotouči na všech kolech, obě nápravy mají vzduchotlaké odpružení. V této třídě busů je dnes i samozřejmostí asistent pro rozjezd do stoupání. Konkrétní bus měl obsaditelnost 49 + 1 pro průvodce a dvě místa pro imobilní cestující. Zavazadlové prostory disponují objemem 9,9 m3/1200 kg. Design busu má výrazný styl, který konstruktéři uplatnili i v interiéru a na pracovišti řidiče. Pokud jde o ergonomii, pak plně odpovídá zásadám uplatňovaným Scanií i v interiéru trucků, tj. řidič musí mít dostatek prostoru, žádné rušivé prvky nesmí rušit jeho soustředění na ovládání vozidla a samozřejmostí je vysoká bezpečnost a minimální únava. Palubní deska je prohnutá do poloviční podkovy, sedadlo je všestranně seřiditelné s možností nastavení odpružení, ve dvou rovinách je nastavitelný i volant. Rozměrné čelní sklo s mohutnými stírači zajišťuje dobré sledování provozu před vozidlem, zatímco o dění vedle a za busem, informují řidiče jednak zpětná zrcadla (výraz zrcátka neodpovídá jejich rozměru) a dále pak couvací kamera s monitorem. Z elektronických pomůcek má řidič konkrétního testovaného busu „k ruce“ ještě adaptivní tempomat ACC, navigační soustavu Blaupunkt Travel Pilot EXV a oddělené vyhřívání/klimatizaci prostoru pro řidiče. Nový přístrojový panel Scania Colour Plus nabízí dostatek informací a je výborně čitelný. Pokud jde o prostor pro cestující, pak konkrétní bus má sedadla s tříbodovými bezpečnostními pásy, zavazadlový/odkládací prostor pod stropem s rozvodem klimatizace (řízený oběh vzduchu, výkon soustavy 32 kW) a bodovým osvětlením. Dle přání klienta nechybí kuchyňský kout Frenzel FOB850 a splachovací WC u zadních schodů. Pohodu cestujícím na palubě „dolaďují“ přehrávač CDPDVD se dvěma monitory a nezávislé topení Webasto 300.
Testovaný bus měl sedadla „obsazena“ plastovými barely s vodou, takže jsme „nevozili vzduch“. Pravda, zavazadlové prostory byly prázdné a „plastoví“ cestující nehlučeli, seděli řádně připoutáni a dokonce nikdo nezcizil ani jeden podšálek pod kelímek na kávu. Naprostá spokojenost v rámci testu patřila práci automatizované převodovky Opticruise s retardérem a konec konců i jejímu sladění s dostatečně výkonným motorem. Řazení bylo zcela plynulé, bez cukání či rázů, stejně tak plně obstálo i odhlučnění. Výkon retardéru s výfukovou brzdou je při správném zacházení takový, že provozní brzda byla použita až při zastavení např. na křižovatce, tj. až v posledních metrech. I jako cestující jsme byli spokojeni. OmniExpress je velmi příjemný bus, a tak se nedivíme Čedoku, že pro kratší turistické cesty si právě tuto verzi vybral do své flotily. Pro dlouhé cesty po Evropě pak samozřejmě lze snížením počtu sedadel zvětšit „životní“ prostor pro cestující či doplnit výbavu o další příplatkové prvky apod..
Zdroj: Doprava a silnice 10/10
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)