Představujeme
Scania – Nová Scania R450
Jiří Krenar 05.04.2017 05:05
Jedním z posledních testovacích trucků, které jsme v závěru loňského roku měli k dispozici, byla nová Scania R450.
Krátce po vyhlášení modelu řady S za „International Truck of the Year“, byla nová generace trucků Scania uvedena i na český trh nákladních vozidel. První byla představena série R a zcela nová řada S. Sérií S představuje Scania nový vrcholový model mezi svými spacími kabinami s rovnou podlahou, který je určen pro mezinárodní dálkovou dopravu a pro nejnáročnější zákazníky. Všechny motory Euro 6 dostupné v rámci nové řady nákladních vozidel Scania, se mohou pochlubit novými systémy řízení motoru a zcela propracovanými montážními řešeními. Větší chladící kapacita nových chladičů umožňuje dodatečně ušetřit v průměru až 3 % paliva. Automobilka navíc zavádí i novou verzi svého 13litrového motoru s výkonem 368 kW/500 koní. Dále se představila nová funkce řazení převodových stupňů, díky čemuž dokáže automatizovaná převodovka Scania Opticruise řadit rychleji a zajišťuje téměř neustálou hnací sílu.
Všechny čtyři 13litrové motory Scania, na čele s novou verzí s výkonem 500 koní, využívají na dodatečnou úpravu výfukových plynů pouze technologii SCR. Motory dosahují výborných výsledků při využívání samostatné technologie SCR a odolného turbodmychadla s pevnou geometrií lopatek. Mezi provedenými změnami lze zmínit propracované spalovací prostory a nové vstřikovače, které přinášejí úsporu 0,2 až 0,5 %. K dalším úsporám přispívá i obecně vyšší pracovní teplota a termostatické chlazení oleje spolu se skutečností, že chladicí ventilátory (které se v některých případech vyznačují zvětšením průměru) jsou nyní poháněny přímo bez použití energeticky náročných převodů. Tím je možné dosáhnout úspory paliva až ve výši 1 %, protože teplota oleje se udržuje na optimální úrovni, a to i při nižším výstupním výkonu a nižších venkovních teplotách. Ve srovnání s úspornými nákladními vozidly pro dálkovou dopravu Scania Streamline s motory Euro 6, se podařilo snížit spotřebu přibližně o 5 %, při zachování všech ostatních parametrů. Důkladných úprav se dočkal i systém adaptivního tempomatu od společnosti Scania. Nyní dokáže pracovat při všech rychlostech až do úplného zastavení.
Tolik jenom krátký úvod k nové generaci trucků Scania. Naše redakce měla zřejmě docela velké štěstí v tom, že těsně před oficiální prezentací v ČR jsme si mohli vyzkoušet Scanii R450 na „českých číslech“ na českých silnicích. Šlo v podstatě o základní verzi bez celé řady příplatkových prvků, která sloužila jako školicí vozidlo a „demo auto“ českým a moravským prodejcům. Nicméně za volant jsem usednul jako jeden z prvních řidičů, protože na tachometru bylo něco málo přes 1000 km, takže vozidlo a hlavně motor nebyl ještě „zajetý“. Nižší výška budky než je u verze „S“ možná vede k zaváhání, zda na dálkovou dopravu zboží po Evropě je model „R“ to „pravé ořechové“. Konkrétní vozidlo mě přesvědčilo o tom, že i skoro dva metry vysokému řidiči kabina plně vyhovuje. Pravda, k dispozici je jenom jedno lůžko za sedadly a nad ním, místo horního lůžka měla testovaná Scania R instalovánu skříňovou sestavu velkorysého formátu. Pod lůžkem pak byly odkládací prostory a chladnička. Moderně „střižená“ palubní deska navazuje na předchozí generaci, pokud jde o přehlednost a výtečnou ergonomii. Ba co víc, z mého osobního pohledu udělali konstruktéři i drobný, ale velmi dobrý krok tím, že červený spínač varovných svítilen přesunuli do středu palubní desky. Vše ostatní zdánlivě zůstalo na svém místě, dokonce i množství satelitních spínačů na středu a příčkách volantu se nezměnilo. Byla také změněna grafika palubních přístrojů, ale nikoliv na úkor přehlednosti. Ale protože jsem za volant usednul za nízkého zimního slunečného dopoledne, konstatuji, že odstínění přístrojů by mohlo být lepší.
A jdeme za volant. Seřizuji sedadlo, volant (jde nastavit ve dvou rovinách), upravuji zpětná zrcátka a vkládám kartu do tachografu. Ještě krátkou páčkou vpravo na palubní desce odjistit ventil parkovací brzdy. Když vyjíždím z brány servisu v Chrášťanech, ještě netuším, že právě nový motor Scania 450 prochází velmi úspěšnými testy u dopravců v Západní Evropě. Ačkoliv automatizovaná převodovka Opticruise umožňuje i manuální řazení rychlostních stupňů, po zkušenostech z prezentačních jízd ve Švédsku plně důvěřuji „automatu“. Mířím na pražský okruh, kde je sice v tuto dopolední hodinu hustý, ale vcelku plynulý provoz a Lochkovským tunelem klesám na velkou dálniční křižovatku k Vltavě. A hned je tu první pochvala pro perfektně fungující retardér, který s přehledem udržuje rychlost soupravy (tahač Scania R 450 a třínápravový naložený návěs Krone) na povoleném rychlostním limitu. Ano, tušíte správně, na křížení okruhu u Vltavy odbočuji na D4 směr Strakonice. S výjimkou krátkého úseku s přechodem pro chodce uprostřed stoupání na Cukrák, kde je omezení rychlosti na 50 km/h, udržuji na tachometru (ani ne tak já, jako adaptivní tempomat) nastavenou rychlost 85 km/h. Zastavuji tradičně u čerpací stanice před odbočkou na Příbram a fotografuji. Potom pokračuji v jízdě zpět na Prahu, ale tentokrát s odpojeným tempomatem. Vysoce oceňuji odhlučnění motoru, perfektní a hlavně velmi rychlé řazení automatizované převodovky a také dostatečnou odezvu od předních kol k volantu. V kabině trucku je opravdu pohoda. Takže pochvala také pro řízení i výhled z místa řidiče. Ani si vlastně moc neuvědomuji, že na minimum byl snížen i aerodynamický hluk. Na jeho potlačení mají podíl i takové detaily, jako jsou tvary stíračů či zpětných zrcátek, technologie zasklení, instalace osvětlovacích prvků, tvary a ustavení deflektorů a v neposlední řadě například minimalizace rozměrů, nebo přímo eliminace technologických spár.
Pokud jde o hnací řetězec, připomínám, že k dispozici jsou nyní dvě skupiny kapalinou chlazených přeplňovaných vznětových motorů se samostatnými čtyřventilovými hlavami válců, vysokotlakým vstřikováním paliva typu XPI a mimořádně účinnými mezichladiči stlačeného vzduchu splňujících s rezervou limity normy EU6. Čtyři výkonové varianty řadových šestiválců o zdvihovém objemu 12 700 cm3 a tři verze vidlicových osmiválců (V 90°) o zdvihovém objemu 16 400 cm3. Všechny motory jsou k dispozici s očistou spalin systémem Only SCR a odlučovačem pevných částic DPF, osmiválce však také se soustavou SCR i EGR a DPF. Zajímavostí je instalace turbodmychadel s pevnými lopatkami stejně jako nové tvary spalovacích prostorů či přepracovaných vysokotlakých injektorů, ale pro V8 je k dispozici variabilní geometrie lopatek. Šestiválce poskytují při brzdění motorem decelerační výkon až 256 kW/2400 min-1, osmiválce dokonce 320 kW/2400 min-1. Na motory navazují zásadně inovované samočinné převodovky Opticruise z produkce vývoje v Södertälje. Nyní byla jejich funkčnost povýšena na druhou - klasické synchronizační kroužky nahradilo bleskové řízené přibrzďování předlohového hřídele. Výsledným efektem je podstatně rychlejší řazení a redukce spotřeby paliva. Díky brzdě předlohového hřídele dokáže převodovka GRS 905 pro dálkovou dopravu řadit nahoru za 0,4 s. Tedy za polovinu původního času. Nadšen z řízení Scanie R450 se vracím do servisu v Chrášťanech a „lovím“ v paměti palubního počítače výsledky mého testu. Testovací okruh jsem zvládnul s průměrnou spotřebou 33 l/100 km. Systém stálého sledování zacházení s vozidlem vyhodnotil mé „plachtění přes horizont“ na 78 %, brždění na 99 %, předvídání vývoje situací v provozu na 100 % a dodržování předepsané rychlosti také na 100 %. Přiznám se, že jsem se pýchou tak nadmul, že jsem při vystupování z vozidla málem upadnul. Zapomněl jsem si totiž odepnout pásy. Takže klasické potvrzení rčení že „pýcha předchází pád“!
Závěrem konstatuji, že i relativně menší verze dálkových tahačů Scania R s motorem 450 dokáže být velmi účinným a efektivním truckem pro bezpečnou a svižnou přepravu nákladů.
Převzato z časopisu