Představujeme
Scania – Nová Scania pro distribuci
Jiří Krenar 24.08.2018 06:24
Automobilka Scania zahájila výrobu nové řady nákladních vozidel, určené především pro regionální distribuci zboží.
Ale ono těch novinek je víc. První informace byly obsaženy ve stručných tiskových zprávách, které nám Scania zaslala, a následovalo pozvání do švédského výrobního závodu Scanie v Södertälje na „Test & Drive. Zahájení celé akce bylo tradičně v podvečer v návštěvnickém centru automobilky Scania. Hlavní novinkou večera měla být původně nová řada Scania L, a nová generace CrewCab. Nakonec se ukázalo, že jim budou sekundovat modernizované devíti- a třináctilitrové motory na zemní plyn a zcela nový „malý“ sedmilitrový motor Scania. Nová generace trucků řady Scania byla představována postupně. V první fázi byla pozornost zaměřena na dálkovou přepravu (2016), zatímco druhá fáze (září 2017) patřila stavebním aplikacím. V rámci třetí a poslední evropské fáze se Scania nyní zaměřila na městské aplikace – tj. na dopravní činnosti, probíhající uvnitř, kolem a mezi městy, kde jsou hlavními výzvami aspekty udržitelnosti.
Scania L
Scania nyní vstupuje do třetí fáze uvádění nové generace nákladních vozidel na evropské trhy. Důraz je kladen na městské využití pro distribuční a transportní činnosti uvnitř, kolem a mezi městy, stejně jako pro svoz odpadu a komunální vozidla i záchranné vozy. Městská dopravní řešení zahrnují vše od distribuce např. potravin a svozu odpadu po pokročilé logistické systémy se zaměřením na udržitelnost a efektivitu. Proto byla zahájena výroby řady L. „Dá se říct, že řada L je královským klenotem naší nabídky pro městský provoz,“ říká Henrik Eng, Product Director, Urban, Scania Trucks. „Řada L má přesně ty vlastnosti, které jsou potřeba pro distribuci a aplikace, které probíhají převážně v prostředí měst s velkým provozem, kde se po silnici pohybuje velký počet řidičů. Je zde patrný jednoznačný trend směrem ke kabinám s nízkým nástupem, které byly tradičně využívány převážně pro vozidla na svoz odpadu, ale v současnosti nachází cestu ke stále většímu počtu dalších aplikací,“ vysvětluje Eng. „Před nějakými deseti lety by spousta lidí koukala na sklápěč s kabinou s nízkým nástupem divně, ale brzy budou v některých městech k vidění každý den. Ústupky, které je třeba udělat z hlediska světlé výšky a nájezdových úhlů, jsou vyváženy výhodami pro ty, kteří jezdí převážně ve městech, což jim umožní být blíž úrovni jejich okolí.“
Kabiny řady L jsou vždy 2 metry dlouhé a jsou k dispozici ve třech různých výškách střechy: nízká, normální a vysoká. Pokud si objednáte kabinu s kneelingem (který je automaticky aktivován parkovací brzdou), stačí jeden krok, abyste se do kabiny dostali – samotná výška podlahy je pak kolem 80 centimetrů (do určité míry závisí na výběru pneumatik). Kromě toho, že je nástupní schod umístěný nízko, je zároveň 79 cm široký. Bez kneelingu jsou potřeba dva nástupní schody; výška podlahy pak bude přibližně 93 centimetrů. Obě strany kabiny nabízejí stejnou výšku nástupních schodů. Zároveň je velmi snadné se pohybovat přes kabinu – vyhnete se tak obcházení vozidla – díky spojení před tunelem motoru. Řada L je poháněna modernizovaným 9litrovým motorem Scania, který je k dispozici ve třech různých úrovních výkonu. Během roku 2018 Scania k motorům pro řadu L přidá plynový motor OC09 se dvěma úrovněmi výkonu (pro CNG a LNG). Všechny motory mohou být zkombinovány s automatizovanou převodovkou Scania Opticruise nebo automatickou převodovkou Allison. Další výhodou řady L je, že v jízdním režimu se standardní specifikací stále ještě nabízí přední světlou výšku kolem 24 centimetrů. Radost mají i nástavbáři: nástavba může začínat na pomyslné lince, která vede jen 42 centimetrů za osou přední nápravy. Novinkou je možnost nově si objednat Scania City Safe Window do dveří na pravé straně vozidla ve všech verzích kabin řad P a L. Toto nízko umístěné okno zvyšuje schopnost řidiče zaznamenat zranitelné účastníky provozu, jako jsou děti, cyklisté a chodci v bezprostřední blízkosti vedle vozu. Pokud se ale pro něj rozhodnete, je zde určité technické omezení při otvírání klasického bočního okna dveří.
Nová kabina CrewCab
Scania CrewCab je na trzích po celém světě velmi populární. Nová generace nákladních vozů, která bude rozšířena o ultramoderní verzi CrewCab ve dvou velikostech, jež je založena na kabinách řady P. „Nová Scania CrewCab se vyznačuje tím, že byla navržena s ohledem na modulární systém, což jednoduše řečeno znamená, že nabízí stejnou kvalitu, pohodlí i bezpečnost jako naše ostatní kabiny,“ říká Henrik Eng, Product Director, Urban, Scania Trucks. Vše je charakterizováno flexibilitou a možnostmi pro vyspecifikování posádkové kabiny přesně podle požadavků zákazníků. Scania odhaduje, že doba výroby typického zásahového vozidla by díky posádkovým kabinám nové generace a dalším vlastnostem mohla být zkrácena alespoň o 30 %. Kabiny jsou důkladně připraveny pro vedení elektrických a vzduchových přípojek, k dispozici je řada robustních připojovacích bodů a na rámu vozidla je připravena horní řada otvorů, jež může využít výrobce nástaveb. Prostor pro posádku může být vybaven vším od klimatizace nebo topných systémů, které jsou ovládány manuálně nebo automaticky ve spojení se základním systémem vozidla. Sezení může být zajištěno samostatnými sedadly nebo lavicemi a obě možnosti mohou být vybaveny různými konfiguracemi bezpečnostních pásů, v závislosti na tom, jestli např. má posádka na sobě záchranářské vybavení. Vylepšen byl také nástupní schod a k dispozici pro nástup a výstup je několik jasně viditelných držadel. A možnosti jako Scania City Safe Window, vysoké sání vzduchu, vertikální směr výfuku a různé možnosti pomocných náhonů si můžete objednat přímo z výroby. Jedinečnou a přidanou vlastností všech kabin společnosti Scania je to, že kromě obvyklých crash testů jsou podrobeny také testování nárazu a převrácení v souladu s dřívějšími švédskými předpisy. Nová kabina společnosti Scania je nová skutečně od základu. Je plně začleněna do modulárního systému společnosti a může být vybavena stejnými prvky výbavy jako všechny ostatní kabiny řady P, bez ohledu na to, jestli si vyberete CP28 nebo CP31. Můžete si ji objednat ve dvou různých výškách střechy: nízká (kterou volí většina zákazníků) nebo normální. Kabina pojme až osm lidí, cestujících v pohodlí a bezpečí, které svými vlastnostmi definují nový standard. CrewCab si lze objednat ke všem motorům Scania DC09 a DC13 v kombinaci buď s automatickými převodovkami Allison nebo automatizovanými převodovkami Scania Opticruise. Také o něco větší řešení s elektricky ovládanou třetí nápravou (6x2*4) si lze nyní objednat přímo z výroby.
Nové motory Scania
V rámci nové generace nákladních vozidel Scania bylo dosud představeno patnáct různých motorů Euro 6 s výkonem od 280 do 730 k, náležících do tří různých řad (9, 13 a 16 litrů). Scania nyní navazuje představením čtvrté řady. Nové 7litrové motory DC07 jsou nejmenšími pohonnými jednotkami pro nákladní vozidla, které Scania za několik posledních desetiletí nabízí, a to jak z hlediska zdvihového objemu, tak vnějších rozměrů. Očekává se, že budou součástí poptávky stávajících i nových zákazníků hlavně pro aplikace jako např. distribuce zboží nebo svoz odpadu. „S novou rodinou motorů výrazně rozšiřujeme naši nabídku pro rostoucí počet zákazníků, jejichž hlavním polem působnosti je město,“ říká Henrik Eng, Product Director, Urban, Scania Trucks. „Snížení hmotnosti o 360 kilogramů a výrazné snížení spotřeby paliva splňuje potřeby udržitelných dopravních řešení, která jsou pro rostoucí města typická. Navzdory formátu to však neznamená, že jsme udělali nějaké ústupky ohledně charakteristik, typických pro motory Scania, jako jsou výkon, robustnost a provozuschopnost.“ Nový řadový šestiválec byl vyvinut společně s firmou Cummins, dlouhodobým partnerem společnosti Scania ve vývoji motorů a součástek. Má dobré vlastnosti s nízkými otáčkami a turbodmychadlo s pevnou geometrií. Pro následnou úpravu výfukových plynů pro Euro 6 používá pouze selektivní katalytickou redukci (SCR). „DC07 je založen na dobře známém a robustním šestiválcovém motoru Cummins,“ říká Anna Wingren, Assistant Chief Engineer, Scania R&D. „Navázali jsme na něj akumulovanými znalostmi společnosti z konstrukce pokročilých dieselových motorů a vývoje našich vlastních technologií. Vyvinuli jsme platformu, která nabízí jedinečné vlastnosti pro aplikace, při kterých dopravci nevyžadují vyšší točivý moment než 1200 Nm, který tento motor nabízí.“ Celý motor je vyráběn v motorárně automobilky Scania. Motor dostal zcela novou instalaci turbodmychadla a nová verze také využívá unikátní interně vyvinutý systém následného zpracování výfukových plynů SCR pro snížení emisí NOx. Wingren vysvětluje, že klíčovým momentem projektu bylo rozhodnutí týmu použít vlastní řídicí jednotky Scania pro získání optimálních vlastností a zajištění dokonalé integrace s převodovkou Scania Opticruise a diagnostickým programem SDP3.
Ve stylu typickém pro společnost Scania mají nové motory výkon 162 kW/220 k, 184 kW/250 k a 206 kW/280 k s točivým momentem 100 Nm, 1100 Nm a 1200 Nm. Nejvyšší točivý moment je k dispozici v nízkých otáčkách od 1050 min-1 až do 1600 min-1. A stejně jako jeho větší sourozenci funguje na řídkém oleji s nízkým třením, což přispívá k obdivuhodně nízké spotřebě paliva. Ve srovnání s dobře známou rodinou pětiválcových motorů DC09 je snížení hmotnosti u DC07 velmi výrazné. Činí 360 kilogramů, které mohou být využity ve prospěch nákladu, přičemž ostatní důležité vlastnosti zůstaly stejné. Představení DC07 zároveň znamená, že si nyní můžete objednat kabinu P s nízkým tunelem motoru, což je možné jen díky tomu, že nová pohonná jednotka potřebuje méně místa. Tento rozdíl – tunel motoru, který je o 95 milimetrů níž – znamená, že je kabina viditelně vzdušnější a prostornější. Díky nižšímu tunelu mají zároveň kabiny řady P stejné úložné prostory, jako kabiny G a jsou zde nové možnosti pro uspořádání se zadním úložným prostorem a lůžkem.
Motory na zemní plyn
Představení plynových motorů OC09 a OC13 společnosti Scania značí začátek produktové ofenzivy zaměřené na alternativní paliva pro novou generaci nákladních vozů. Motor OC13 je založen na osvědčených 13litrových motorech Scania DC, jedná se však o nově vyvinutou pohonnou jednotku, která spaluje plyn na bázi Ottova cyklu se zapalovacími svíčkami a úplným spalováním. Zároveň je v rámci nové generace představen také modernizovaný agregát OC09. Zájem o provoz vozidel na bioplyn nebo zemní plyn na trzích po celé Evropě rychle roste v důsledku zvýšené dostupnosti, rostoucí infrastruktury a dobré provozní ekonomiky pro dopravce. Aspekty udržitelnosti jsou samozřejmě také důležit. Ti, kteří jezdí na zemní plyn, dosáhnou snížení emisí CO2 o 15 až 20 %. Plynové motory společnosti Scania jsou založeny na stechiometrickém spalování – tj. na úplném spalování paliva i kyslíku. Spalování je zahájeno pomocí zapalovacích svíček, stejně jako u benzinových motorů, a předmíchání paliva probíhá při vstupu do válců. Nový 13litrový plynový motor pracuje vždy v kombinaci s automatizovanou převodovkou Scania Opticruise. Typ nádrží je vždy důležitým aspektem plynových motorů. Nádrže pro LNG (zkapalněný zemní plyn) a CNG (stlačený zemní plyn) si můžete objednat přímo od společnosti Scania. LNG vždy poskytuje větší dojezd, protože ho lze do vozidla natankovat výrazně více. Plynové motory, které pracují v Ottově cyklu, mají kratší servisní intervaly než dieselové pohonné jednotky. Inženýři společnosti Scania však zavedli několik opatření, s jejichž pomocí dosáhli výrazně delších intervalů. Dnes je to tak životnost svíček, která určuje limity. „Při běžném používání jsme jak pro výměnu zapalovacích svíček, tak pro výměnu oleje stanovili interval 45 000 kilometrů,“ říká Fritzson. „Pro zákazníka to znamená snížení nákladů na údržbu a prodloužení doby provozuschopnosti vozidla.“ Plynový motor OC13 Euro 6 s výkonem 410 koní lze využít pro dálkovou dopravu i stavební segment, a to díky výkonu, který je srovnatelný s dieselovým motorem. Motor zároveň nabízí snížení emisí CO2 o 15–90 %. Nový motor o výkonu 410 koní nabízí 2000 Nm od 1100 do 1400 min-1. To jsou hodnoty úplně srovnatelné s dieselovými motory podobné velikosti. Se zkapalněným zemním plynem (LNG) může typická kombinace s návěsem do 40 tun urazit bez doplňování paliva 1000 kilometrů. Se dvěma nádržemi na LNG může dojezd činit až 1600 kilometrů.
Zatímco svůj debut zažívá OC13, v rámci nové generace nákladních vozidel je v částečně aktualizované verzi představen také OC09. Již před časem Scania začala vyrábět motory, které běžely na bioplyn nebo zemní plyn a splňovaly normy Euro 6. Jedná se o dobře známé řadové pětiválce o objemu 9 litrů, které stejně jako jejich větší příbuzní pracují na bázi Ottova cyklu a mohou fungovat na všechny typy plynových paliv. Aby měl typické vlastnosti motorů společnosti Scania, má tento typ pohonné jednotky neobvykle vysoký točivý moment, díky čemuž je využitelný v řadě různých aplikací. Vzhledem k tomu, že plynové motory jsou obecně tišší než dieselové motory, fungují dobře i v citlivých městských prostředích nejen pro autobusy, ale i pro různé formy distribuce nebo údržby. Všechny tři plynové motory Scania Euro 6 rovněž splňují požadavky standardu PIEK pro omezení hluku, který stanovuje úroveň nejvýše 72 dB (A) v zónách s vysokým rizikem rušení nočního klidu. Používání zemního plynu v nádržích snižuje emise CO2 o 15–20 %, zatímco používání biometanu může znamenat snížení emisí CO2 až o 95 %. Bez ohledu na typ použitého plynu jsou jízdní vlastnosti motorů Scania srovnatelné s tím, co v otázce točivého momentu a výkonu nabízí standardní dieselové motory. Motor Scania OC09 nabízí výkon od 206 kW/280 k do 302 kW/410 k a točivý moment od 1350 Nm po 2000 Nm.
Jdeme za volant
Technické informace včetně přiměřené dávky marketingových záměrů do nás „nalili“ inženýři od Scanie ve dvou dávkách. Jednak hned první večer při prezentaci a pak hlavně druhý den mezi jízdami. Ale teď jdeme už konečně za volant. Vyzkoušeli jsme si jízdu s různými nástavbami, s různými kabinami a s různými motory. A to na polygonu, dále v umělých městských ulicích vybudovaných z plátna také na polygonu a pak v běžném městském provozu v Södertäjle. Pokud jde o kabinu L, vysoce oceňuji nízké nastupování i výhled z vozidla. Pracoviště řidiče je shodné s kabinami S, R a G, takže ergonomicky bezchybné. Tolik propagované spodní okno v pravých dveřích ale u mě budí rozpaky. Vnitřní obložení dveří si zachovalo právě v místě okna praktickou kapsu a stačí tak do ní svisle postavit velkou PET lahev s limonádou a výhled je výrazně omezen. Ale jinak nemám výtek. Vyzkoušeli jsme si – pouze ale na polygonu – i novou CrewCab. V druhé řadě – výborný přístup po sklopném schůdku – je ohromný prostor pro posádku, za volantem pak řídíte standardní Scanii. Konkrétní vozidla měla pohon 4x2, ale před rokem jsem na sněhu řídil i hasičskou Scanii s konfigurací 4x4. V obou případech chválím manévrovací schopnost vozidla i dostatečný výkon motoru.
Nové motory – ať už zcela nový 7litrový agregát, či oba nové „plyňáky“ – jsem si vyzkoušel také v běžném provozu, jak ve Scanii s kabinou L, tak i se sníženou P. Na lehkou městskou distribuci je objem 7 litrů a výkon 220 k dostačující, ale nejspíš tak v Holandsku. V kopcovitém profilu (např. v Praze) by byl nutný výkon alespoň 280 k. A v okamžiku, kdy s naloženým truckem opustíte město, pak v kopcích budete pomalí. Radost mi udělaly oba nové, plynové motory. Nemají sice takovou akceleraci jako klasický diesel, ale záběr je příjemně měkký a v okamžiku, kdy si zvyknete na trochu jiný jízdní styl, začínáte jezdit úsporně a ekologicky. Musím pochválit i převodovku. V hasičských vozidlech byla samočinná převodovka Allison, stejně tak v popelářských vozidlech. Ostatní zkoušené modely, včetně tahačů s jednonápravovým extra lehkým návěsem, měly vždy automatizovanou převodovku Scania Opticruise. K novým motorům i kabinám se v dalších týdnech ještě jistě vrátíme, a věřím, že nejpozději po prázdninách bude v Česku k dispozici i vozidlo na redakční test.
Převzato z časopisu