Představujeme
Scania - Jízda s dlouhou Scanií
Trucker 10.10.2008 00:00
Osmý díl seriálu testů užitkových vozidel Test 7 statečných byl věnován vyzkoušení vlastností soupravy Scania tahač-návěs-návěs. V době od 24. června měli řidiči možnost potkat na dálnici D5 a v jejím okolí speciální dlouhou soupravu měřící 25,25 metrů. Scania spolu s velimskou firmou KOV Velim, časopisem AutoEXPERT a dalšími odbornými časopisy ověřovala možnosti uplatnění těchto dlouhých souprav také na českých silnicích.
„Rádi bychom zjistili, zda lze na českých silnicích využít delší soupravy. Jsme přesvědčeni o tom, že dlouhé soupravy by zlepšily situaci na českých silnicích, zvýšily bezpečnost silničního provozu a zcela nepochybně také snížily množství škodlivých emisí,“ vysvětluje důvody testu Martin Benda, marketingový ředitel Scania CZ. Pro test byl ze Švédska zapůjčen tahač Scania, který tvořil se dvěma návěsy soupravu dlouhou 25,25 metrů.
Pro inspiraci na západ a sever Evropy
V současné době je ve většině zemí EU povolena maximální délka tahače s návěsem 18,75 metrů. Některé státy ale dovolily provoz souprav dosahujících až 25,25 metrů. Například ve Švédsku a Finsku standardně dosahují nákladní vozy s návěsy délky 24 metrů. V Dánsku, Německu, Francii, Španělsku či Holandusku se v současné době testují dlouhé soupravy v běžném provozu.
Švédská nábytkářská společnost IKEA využívá dopravu dlouhých nákladních souprav již několik let. Díky tomu například výrazně snížila počet nákladních vozidel pro převoz svého zboží. Zatímco dříve potřebovala 1260 nákladních vozidel, v současné době využívá pouze 800 dlouhých souprav na přepravu stejného objemu zboží.
Zkušenosti ze zahraničí dokazují, že delší soupravy znamenají menší počet nákladních vozidel na silnicích, méně emisí, větší bezpečnost silničního provozu a zároveň zvýšení přepravní kapacity. Je zajímavé podotknout, že švédští zelení, na rozdíl od našich, projevili obavy nad tím, aby provoz dlouhých souprav nebyl v jejich zemi zakázán nějakou novou směrnicí EU.
Efektivnost a bezpečnost dopravy na prvním místě
Mezi hlavní výhody provozu dlouhých souprav patří efektivnost a zvýšení přepravní kapacity. „Dlouhé soupravy jsou schopné přepravit až o 40 procent více nákladu než běžné osmnáctimetrové soupravy,“ dodává Benda. S tím podle něj souvisí také další znatelné výhody. Umožnění provozu dlouhých souprav by snížilo produkci emisí až o pětinu a také snížilo počet nákladních automobilů na českých silnicích.
„Pro přepravu stejného množství zboží by stačilo využít menšího počtu delších souprav, než jak je tomu v současné době. Například místo tří souprav by v budoucnu stačilo využít pouze dvě,“ argumentuje Benda. Ve Švédsku se například také snížil počet jednotlivých cest až o jednu třetinu, protože stejné množství zboží bylo přepraveno v menším počtu nákladních souprav.
Delší, ale nikoliv těžší
Povolení provozu delších souprav neznamená větší zatížení silnic, protože hmotnost celkového nákladu je rovnoměrně rozložena na všechny nápravy, kterých je u delších souprav více než u současných nákladních automobilů. Dlouhé soupravy také nabízejí širokou nabídku různých kombinací tahačů a souprav, které umožňují několik způsobů optimálního využití přepravních možností.
Technika
Testovali jsme tahač SCANIA L 620 LA 6x4 HNA s motorem o výkonu 456 kW (620 k) s maximálním točivým momentem 1000 Nm. K tahači byly připojeny dva návěsy spojené aktivní dvouosou nápravou s automaticky natáčenými koly v přímé závislosti na natočení kol přední nápravy. Celková délka soupravy činila 25,25 metru. Aby měli řidiči možnost přímého srovnání s běžnou soupravou tahač-návěs, absolvovali stejnou trať testu se soupravou Scania o délce 16,5 metru.
Trasa testu
Obě testované soupravy jezdily na trase Praha - dálniční sjezd na Klatovy - Praha po dálnici D5. Start a cíl každé testovací jízdy byl v sídle Scania ČR v Chrášťanech. Ze sídla Scania v Chrášťanech soupravy vyjížděly přes obce Chrášťany a Rudná na dálnici D5 směrem na Plzeň. Na osmdesátém kilometru D5, na sjezdu na Klatovy, se obě soupravy otočily směrem zpět do Prahy a po krátké přestávce si testovací řidiči vyměnili místa a pokračovali zpět do Prahy, kde na sjezdu u nákupního centra na Zličíně sjeli z dálnice a vraceli se do sídla Scania.
Zejména cesta přes velmi frekventovanou a vytíženou silnici druhé třídy přes Chrášťany a Rudnou a také členitý sjezd a průjezd ve Zličíně byly tvrdou zkouškou manévrovacích schopností testované dlouhé soupravy. Délka jednoho okruhu byla 83 km a testované soupravy jej absolvovaly celkem osmkrát. Kromě toho zvládla „dlouhá“ souprava řadu manipulačních a referenčních jízd v celkové délce přes 400 km. Průměrná rychlost obou testovaných souprav se pohybovala mezi 70 a 73 km/hod.
Zkušební jezdci
Soupravy testovali zkušení řidiči z řad odborných novinářů. Viliam Bujna, Ladislav Černý, Peter Hargaš, Jiří Krenar, Jan Kvartek, Jaromír Martinec, Branko Remek a těchto „Sedm statečných“ doplnil ing. Jiří Kolář z KOV Velim.
Test
Podle vyjádření všech zúčastněných testovacích řidičů je myšlenka uplatnění dlouhých souprav na českých dálnicích reálná. Zvláště jako rychlé a efektivní spojení mezi velkými logistickými centry, která spojují dálnice. Všichni zúčastnění se shodli na tom, že ovládání dvounávěsové soupravy Scania je velice snadné a prakticky se moc neliší od ovládání soupravy o délce 12 nebo16,5 metru. Přivyknout neobvyklé délce soupravy bylo pro zkušené řidiče otázkou několika desítek kilometrů. Pro žádného z nich nebyl problém ani průjezd obcemi Chrášťany a Rudná s velmi hustým provozem.
Jako obdivuhodné hodnotili všichni testovací řidiči snadné manévrování. To se projevilo při průjezdu mezi úzkými ostrůvky parkoviště u benzinové stanice nebo při vjezdu na parkoviště u Scanie s množstvím kamionů a automobilů. Přesto se všem podařilo bez problémů a hlavně na jeden zátah se soupravou otočit do protisměru.
„Je přínosné, že se prokázalo, že tlaky na jednotlivé nápravy jsou nižší, než jsme předpokládali a hlavně nižší než u srovnatelné soupravy běžné délky,“ uvedl ing. Milan Kolář z KOV Velim.Z údajů o spotřebě pohonných hmot vyplývá, že vzhledem k váze přepraveného nákladu se úspora pohonných hmot pohybuje okolo 30 %.
Závěr
Dlouhé soupravy na českých dálnicích by byly vítaným přínosem. Jsou reálné předpoklady, že by mohly přispět k vyšší efektivnosti dopravy objemných nákladů na dlouhé vzdálenosti, k úsporám pracovní síly, ke snížení spotřeby paliva a v neposlední řadě i k větší šetrnosti k životnímu prostředí díky nižší spotřebě a tedy menšímu množství škodlivin ve výfukových plynech.
Přes počáteční obavy z toho, že dlouhá Scania nebude přijímána s pochopením, bylo překvapivé, nakolik pozitivně se všichni, kdo soupravu viděli, vyjadřovali. Test a jeho hlavní aktér, dlouhá souprava Scania, budily zaslouženou pozornost nejen řidičů profesionálů, ale také médií.
Zdroj: Trucker 09/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)