Představujeme
Scania - Elegance pro těžkou práci
Ondřej Horský 19.09.2011 00:46
Představujeme
Švédská automobilka Scania je nejčastějším dodavatelem techniky pro dopravu těženého dřeva jak v Evropě, tak například v Jižní Americe.
Může totiž lesnickým společnostem nabídnout nejširší sortiment vozidel a postavit speciály doslova na míru. Protože se těžba dřeva odehrává v různorodém prostředí, podstatně se liší i požadavky na charakteristiku vozidel přepravujících kulatinu do míst jejího zpracování. Na jedné straně se vozidla pohybují po kvalitních komunikacích až k místu nakládky, takže nejvhodnějšími typy jsou Scanie pro silniční přepravu.
Široké typové spektrum
Výrobce nabízí sedlové tahače návěsů s dvounápravovými nebo třínápravovými podvozky a znakem náprav 4x2, 4x4, 6x4 i 6x6. Nákladní automobily (provozované většinou s přívěsem a v mnoha zemích i dvěma přívěsy, tedy v soupravách o celkové hmotnosti až 60 000 kg) jsou k dispozici se znakem náprav v širokém spektru od 4x2 až po 8x4. Na podvozky Scania je díky šíři produktové řady velmi snadné instalovat libovolné typy nástaveb pro svoz dřeva. Scania nabízí jak podvozky určené k dostavbě, tak i těžké tahače. Na českém trhu je zjevně nejoblíbenější variantou třínápravový nákladní automobil se znakem náprav 6x6 a hydraulickým nakládacím ramenem ustaveným za budkou řidiče a obsluhujícím tedy pouze vozidlo. Velmi žádán je však také podvozek se znakem náprav 6x4 spojovaný s přívěsem a hydraulickým ramenem instalovaným na zádi vozidla. V tomto případě slouží rameno obsluze ložného prostoru jak na tažném vozidle, tak na přívěsu. Podvozky jsou většinou typu Hard a High, tedy robustní pro velké zátěže. Jejich dimenzování odpovídá faktu, že zatížení je obvykle na limitu a není nijak výjimečné ani přetížení, protože v místě těžby dřeva nelze přesně měřit hmotnost nákladu.
Po technické stránce je to velmi zajímavá skupina vozidel, která zahrnuje mnoho různorodých variant podvozků i nástaveb, od plnopohonových sedlových tahačů návěsů s hydraulickým teleskopickým ramenem situovaným za budkou řidiče, přes těžké soupravy s výkonnými motory používaných na vyvážení dřeva z místa těžby po nezpevněných komunikacích, až po lehké silniční podvozky s přívěsem s co největší užitečnou hmotností pro přepravu dřeva po zpevněných komunikacích. A co je důležité – díky postupné obměně zastaralého vozového parku a velkému růstu těžby dřeva v Česku tento segment každým rokem významně narůstá. V tomto oboru zastoupení švédského výrobce, společnost Scania Czech Republic, úzce spolupracuje se všemi významnými dodavateli lesnických nástaveb, kterými jsou například Doll, Umikov a další. Samozřejmostí je také dlouhodobá spolupráce s renomovanými výrobci hydraulických nakladačů – zejména Epsilon, Palfinger, Loglift a jinými.
Scania si za posledních deset let si v této specifické kategorii přepravy vybudovala přední postavení. Ve většině kontraktů v oboru působí Scania CR jako generální dodavatel celé soupravy. Proto je efektivní spolupráce a výběr kvalifikovaných a spolehlivých subdodavatelů velmi významným faktorem.Jedním z největších uživatelů vozidel v tomto specifickém oboru je akciová společnost Less, která má nyní ve své specializované flotile již více než 35 Scanií upravených pro svoz vytěženého dřeva. Podle ředitele dopravy Jiřího Prchala jsou tato vozidla díky robustnosti, spolehlivosti a také díky nízkým provozním nákladům pro tuto společnost velkým přínosem.
Zdroj: Doprava a silnice 08/11