Představujeme
Opel/Volkswagen – Trucky kategorie N1
Jiří Krenar 01.09.2017 05:02
Prodeji nových lehkých užitkových vozidel se v letošním prvním pololetí daří, ve srovnání s tím loňským mírně stoupl.
K dnešnímu redakčnímu testu jsme získali dvě novinky na českém trhu. V prvním případě jde vlastně o zcela nový typ nástavby z produkce tuzemské karosárny na již dobře známém a zavedeném podvozku kategorie N1 a v druhém případě jde o test nové generace oblíbeného modelu.
Opel Movano 2.3 dCi 120 kW L3 Eurobox XXL
Opel Movano patří v Evropě k dobře prodávaným lehkým užitkovým vozům ve svém segmentu. Je to model vyráběný v kooperaci s francouzským Renaultem (model Master), takže absolvoval celkem nedávno také modernizaci. Liší se jak maskou a logem ale také „bižuterií“ v interiéru. Pokud jde o skříňové verze – karoserie van - zákazník si může vybrat ze tří rozvorů, tří výšek střechy a tím pádem také několik objemů nákladového prostoru. Od 8,0 m3 až po skříňové verze o objemu 17,0 m3. Pro menší verze je určen pohon předních kol, pro větší pak pohon zadních kol resp. dvoumontáž kol na zadní nápravě. K dispozici je vždy ve třech výkonech odstupňovaný vznětový přeplňovaný motor 2.3 dCi (110 k, 125 k, 165 k, výkonnější agregáty mají dvě turbodmychadla). Vždy je ve vozidle šestistupňová manuálně řazená převodovka. Zákazníci si ovšem mohou zvolit i podvozek s dvoukabinou a nástavbu dle přání. Přímo z výrobní linky lze objednat valník či sklápěč. Novinkou na českém trhu je velmi lehká skříňová nástavba Eurobox, kterou montuje známá moravská karosárna Paragan. A právě takové vozidlo jsem převzal k běžnému redakčnímu testu.
Karosárna v tuto chvíli má homologaci pro nástavbu na podvozky Renault Master/Opel Movano a „trojčata“ Fiat Ducato/Peugeot Boxer/Citroën Jumper. A to vždy v rozměru XL a XXL. U modelu Opel Movano to činí objem nákladového prostoru 18 m3 resp. 23 m3. Testované Movano FWD mělo rozměr XXL, tj. použit byl podvozek s rozvorem 4332 mm a délka vozidla činí 7107 mm. Délka nákladového prostoru je přitom velkorysých 4461 mm. Vozidlo s celkovou hmotností 3500 kg (N1) poháněl vznětový dvěma turbodmychadly přeplňovaný motor 2.3 dCi s výkonem 120 kW/165 k s největším točivým momentem 360 Nm. Zvolen byl pohon předních kol. Karosárna pro zástavbu vybrala verzi kabiny se dvěma samostatnými sedadly, což umožňuje případnou montáž posuvných dveří mezi kabinou a nákladovým prostorem. Zatímco podvozek již dobře známe, novinkou je nástavba pyšnící se přídomky: „ultralehký, ultrapevný, ultraodolný, ultraobjemný“. Stěny a strop tvoří 25 mm silný panel slepený v kompaktní celek. Podlaha má sílu 20 mm a je opatřena protiskluzovou vrstvou. Veškeré vnější olištování je provedeno hliníkovými lištami. Zadní stěnu tvoří nerezový portál s dvoukřídlými dveřmi s možností uzamčení či fixací křídel dveří v otevřené poloze. Na podlaze jsou 4 páry kotevních ok. Je možné použít i Eurobox IZO pro přepravu potravin či zdravotního materiálu. V nabídce je více jak 25 položek příplatkové výbavy. Nákladový prostor lze variabilně upravit tak, že nad kabinou řidiče je buď prostorná „alkovna“ např. pro vázací popruhy apod., nebo lze celý prostor využít jako lůžko a to díky spací nástavbě Pony. Podstatné pro dopravce je, že vozidlo s objemem nákladového prostoru 23 m3 má celkovou hmotnost 3500 kg s užitečnou hmotností 1200 kg. Takže stačí řidičské oprávnění skupiny B.
A už je nejvyšší čas jít za volant. Výbava byla na solidní úrovni, ale naštěstí neobsahovala extrémně drahé příplatkové doplňky. Ovšem nechyběly systémy ABS/ESP/ASR, dálkové ovládání centrálního zamykání, el. ovládaná zpětná zrcátka i boční okna, výškově seřiditelný volant, audio systém, silnější akumulátor 110AH, manuální klimatizace a komfortní všestranně nastavitelné sedadlo řidiče. Testované vozidlo mělo pod kapotou motor 120 kW/380 Nm se systémem Stop/Start. Nastavil jsem si do vhodné polohy sedadlo i volant, seřídil zpětná zrcátka a otočil klíčkem v zapalování. Interiér kabiny je standardní, takže nabízí dostatek odkládacích míst a to včetně objemných kapes ve dveřích. Z ergonomického hlediska jsem neměl připomínky, vše je při ruce, palubní přístroje jsou dobře čitelné. Výhled z vozidla byl velmi dobrý i na kruhových objezdech. Poté co jsem si ověřil (změřil metrem), že udávaná celková výška vozidla opravdu nepřekračuje 2900 mm, vjel jsem i do pražského centra, a absolvoval jsem bezpečně i známé průjezdy „tunely“ v Letenské ulici, či pod Karlovými lázněmi apod. Ale také jsem si vyzkoušel jízdní vlastnosti na volné silnici a dálnici. Vždyť právě takový malý „truck“ je ideální jako vozidlo na „poslední míli“. Objemná nástavba i díky spoileru nad kabinou překvapivě nekazila dobrou spotřebu vozidla. Tabulkově by měla být kombinovaná spotřeba 7,2 l/100 km, já jsem se dostal na průměr 7,8 l/100 km. Pravdou ale je, že do rozměrové velké plochy nástavby se „radostně“ opírá vítr, takže musíte počítat se značnou citlivostí na boční vítr už při předjíždění např. návěsové soupravy. V rámci příplatkové výbavy bych uvítal couvací kameru. Motor má více než dostatečný výkon a velmi dobře je seřízena i přímo řazená šestistupňová převodovka. Teoreticky by mělo být takové vozidlo využíváno primárně na distribuci zboží „okolo komína“. Ale už možnost lůžka nad kabinou přímo nabízí využití i na dálkové jízdy, zvlášť když zatím řidič nemusí používat tachograf, rychlost vozidla je omezena na dálnici limitem 130 km/h, neplatí se mýtné (v ČR stačí dálniční známka) a servisů je opravdu dost po celé Evropě.
Nový VW Crafter DOKA 35 2,0 TDI 103 kW
O nové generaci Volkswagenu Crafter, který je nyní kompletně dílem konstruktérů VW (předchozí generace, tak jako předchůdce VW LT, pocházela ze spolupráce s automobilkou Mercedes-Benz – model Sprinter) a vyrábí se ve zcela novém závodě v Polsku, jsme toho již napsali dost. Teď ale došlo na standardní redakční test a to verze Crafter DOKA 35 2.0 TDI 103 kW. Myslím, že nejen odborníci z branže, ale i laik lehce rozklíčuje zkratku a pochopí, že šlo o Crafter s celkovou hmotností 3500 kg se vznětovým přeplňovaným dvoulitrovým motorem o výkonu 103 kW s dvoukabinou pro sedm osob a s valníkovou nástavbou. Ideální vozidlo pro servisní či stavební čety, velmi často také využívané u Správ silnic či dálnic. A protože šlo o LUV kategorie N1, na zadní nápravě byla jednoduchá montáž kol. Jen pro úplnost připomínám, že nový VW Crafter nabídne i vozidla kategorie N2 s celkovou hmotností do 5,5 tuny, najde uplatnění dvoumontáž kol.
Ačkoliv ze zkušeností z předváděcích jízd s novým Crafterem vím, že i standardní dvoumístná kabina nabízí dostatek místa za volantem, dvoukabina je v tomto směru doslova luxusní. Takže jsem si velmi pečlivě mohl seřídit ve dvou rovinách volant i své sedadlo (příplatkové „Komfort“). Nová palubní deska je příjemně strohá, tak jak u užitkového vozidla má být. Na druhou stranu na ní nic nechybí, a co je podstatné, veškeré spínače a ovladače jsou tam, kde jsem je očekával. Nic jsem nemusel hledat s návodem v ruce. Vše v dobrém dosahu i řidiče připoutaného bezpečnostním pásem (s výškovým nastavením). Relativně malý volant je v dolní části mírně zploštělý, ale hlavně má příjemně silný věnec, takže padne výborně do ruky. Přístrojový štít je standardní, obsahuje i displej palubního počítače. Elektrické ovládání bočních oken je v základní výbavě. Spolujezdci v první řadě měli k dispozici rozměrnou dvoumístnou lavici s možností sklopit prostřední opěradlo do vodorovné polohy a vytvořit tak praktický stolek s vybráním pro dva poháry kávy. Pod sedákem pak je objemný zavazadlový prostor. Zbývá dodat, že toto dvousedadlo je montováno za příplatek. Ve druhé řadě je čtyřmístná, prostorná lavice, pod jejímž výklopným sedákem je doslova obrovský prostor pro uložení drobnějšího nářadí apod.
Sériová výbava vozidla je docela rozsáhlá, a tak jenom vybírám ty nejpodstatnější záležitosti, kam jistě patří bezpečnostní a asistenční systémy: ABS, ESP, ASR, EDS, EBV, airbag řidiče, -asistent rozjezdu do kopce, dálkové ovládání, halogenové světlomety, multikolizní brzda, prodloužená záruka výrobce 2+2/200 000 km, systém Stop/Start, atd. Za příplatek byla na podvozek namontována valníková nástavba s ochranným rámem za kabinou, ochranné zábrany na bocích podvozku, klimatizace, palubní počítač, audio soustava, tažné zařízení a zadní prosklená stěna. Důležité je, že valníková nástavba o rozměru 2200x2080x400 mm je montována přímo na výrobní lince a je vybavena celkem 8 robustními jisticími oky pro upevnění přepravovaného nákladu. Užitečná hmotnost konkrétního podvozku (dle údajů v OTP) byla 1100 kg. Nedělám si iluze o dodržování tohoto limitu příštím uživatelem. Zvlášť, když tato verze Crafteru je předurčena k jízdám takříkajíc „okolo komína“. K závěsnému zařízení lze ještě připojit brzděný přívěs o celkové hmotnosti 2500 kg.
Takže můžeme otočit klíčkem ve spínací skříňce a protože volant, sedadlo i zpětná zrcátka jsem si již seřídil, řadím první rychlostní stupeň a během několika málo metrů po rozjezdu prázdného vozidla již je zařazena „trojka“. Šestistupňová manuálně řazená převodovka se v průběhu testu ukázala jako velmi dobře odstupňovaná, s přesným řazením. Pohodu za volantem násobí i velmi dobrý výhled z místa řidiče a překvapivě dobře odhlučněný motor. Se zhruba polovičním zatížením jsem absolvoval tradiční testovací okruhy. Venkovská trasa vedená po silnicích nižších tříd, při pečlivém dodržování rychlostních limitů si „vzala“ v průměru 6,1 l/100 km (dle palubního počítače). Dálniční jízda po D 10 s rychlostí udržovanou na limitu 125 km/h (otáčkoměr se ustálil na hodnotě 2300 min-1) si vyžádala průměr 8,9 l/100 km, ale stačilo snížit rychlost na 100 km/h, otáčky poklesly na 2000 min-1, a spotřeba se ustálila na hodnotě 8,3 l/100 km. Při předpokládaném využívání tohoto vozidla v regionálním provozu by tak neměl být problém jezdit v průměru pod 8 l/100 km. Případně připojení přívěsu samozřejmě průměrnou spotřebu navýší nejméně o jeden až dva litry.
Převzato z časopisu