Představujeme
Obranná technika – Osmikolka Caesar – 155 mm/52 cal. /1
Milan Olšanský 18.07.2017 05:34
Francouzská zbrojovka Nexter Systems spolupracuje s českou automobilkou Tatra Trucks a.s. Jedním z významných výsledků je nová podoba samohybné kanonové houfnice Caesar 8x8 postavená na osvědčeném podvozku vozidel řady Tatra Force.
Česká armáda před krátkým časem oznámila, že plánuje modernizaci několika desítek samohybných kanonových houfnic DANA vzor 77 (plně automatické nabíjení dělené munice ráže 152 mm, vozidlo Tatra 815 8x8 se vzduchem přímo chlazeným motorem T3 uloženým v zadní části) a k tomu chce pořídit kolem dvaceti zdánlivě podobných samohybných houfnic na kolovém podvozku, vybavených hlavní ráže 155 mm NATO v celkové délce 52 kalibrů. V této souvislosti je pro nás extrémně zajímavé letošní představení nejnovější podoby samohybné kanonové houfnice Caesar francouzské zbrojovky Nexter Systems na podvozku Tatra Force 8x8.
Demonstrátor v roce 2015
Když v roce 2015 představili Francouzi na výstavě Defence and Security Equipment International v Londýně nejnovější provedení samohybné kanonové houfnice Caesar (Camion Equipé d’un Systéme d’Artilerie), šlo vlastně o jakýsi technologický demonstrátor, který měl odhalit zákaznický zájem, resp. potenciál oslovit příslušné vojenské a speciální složky, pokud možno co nejvíce zemí. Prakticky šlo o to, že ve zbrojovce vybavili kompletní podvozek Tatra Force 8x8 s originální kabinou Tatra svojí zbraní, která již v té době měla za sebou poměrně solidní zákaznické reference, a dokonce i bojové nasazení. Jakožto zmíněný technologický demonstrátor bylo vozidlo vyrobeno za optimalizovaných nákladů. Takže místo kabiny vlastní konstrukce mělo pouze upravenou kabinu Tatra. Osmikolový Caesar vzbudil zájem, a to nejen díky podvozku vynikajících jízdních vlastností, ale rovněž zvýšenou užitečnou hmotností a tedy i možností nést si sebou vyšší palebný průměr – tedy více granátů a nábojek (střeliva). Nexter Systems tedy seznal, že je vhodné do nabízené zbraně investovat, a pro letošek postavil kompletní samohybnou houfnici Caesar 8x8 155 mm/52 cal. Na použitý podvozek Tatra, který samozřejmě prošel krutými zkouškami a nakonec zvítězil v těžké konkurenci všech ostatních výrobců (MAN, Scania, Renault Trucks, SISU, Iveco), pěli chlapci z Nexteru jen samou chválu. „Podvozek Tatra díky své nezaměnitelné a výjimečné koncepci s tuhou nosnou rourou a nezávisle zavěšenými a odpruženými polonápravami nabízí projektu Ceasar a našim zákazníků zcela nové možnosti. Výrazným způsobem rozšiřuje využití zbraňového systému nejen v oblasti jeho mobility, ale též modularity konstrukce a možnosti využití podstatně zvýšené užitečné hmotnosti při současně lepším poměru výkonu motoru a celkové hmotnosti vozidla. Zmíněné výhody byly rozhodující při našem výběru dodavatele podvozků. Technickými charakteristikami svých produktů, vynikajícími dlouhodobými zkušenostmi a referencemi značka Tatra vynikla nad ostatní konkurenci,“ řekl k výběru dodavatele podvozků Alexander Penley, viceprezident společnosti NEXTER Systems pro regiony Evropa a střední Asie. Takže když se naskytla možnost, neváhal jsem a do francouzské zbrojovky s výrobními prostory v historickém městě Bourges, kde vznikají právě dělostřelecké systémy, jsem osobně vyrazil. Není totiž lepší zkušenosti než té vlastní. Navíc mě k tomu všemu ponoukly ještě další skutečnosti.
V souladu s naší strategií a zkušenostmi
Za prvé: AČR v souladu s dlouhodobou strategií dělostřelecko-taktické přípravy a boje pracuje s doktrínou samohybných houfnic na kolovém podvozku (nikoliv pásovém, taková strategie vycházela z představ konfliktu na rozlehlých východních pláních, kde opravdu není mnoho uměle vytvořených cest) vhodném pro využití v prostoru evropského kontinentu, kde prakticky až na výjimky neexistuje opravdu těžký a neúnosný terén, který by se nedal jednoduše obejít či překonat kolovými vozidly. Za druhé: ČSLA a její nástupkyně AČR (stejně jako některé jiné armády světa – Polská, Azerbájdžánská, Sovětská, Ruská, Lybijská, Egyptská a další) mají dlouhodobé výborné zkušenosti s již výše jmenovanou zbraní Dana vzor 77, což je československá samohybná kanonová houfnice vyrobená jako speciální aplikace vozidel, ve své době zcela nové, modelové řady Tatra 815. Za třetí: moje osobní vojenská specializace mě zavedla ke službě v dělostřeleckém oddílu vybaveném baterií samohybek Dana vzor 77. Nejen, že jsem měl možnost houfnici dopodrobna prostudovat, ale sloužil jsem u ní jako miřič, velitel děla a později jako „počtář“ oddílu – tedy jsem s Danou zažil celou řadu cvičení a ostrých střeleb. Že jsem si s ní také zajezdil, to již bylo nad rámec mých primárních povinností. Ze všech těchto uvedených důvodů mě osobně konstrukce, časové možnosti zaujetí či změny palebného postavení, metodika střelby a účinnost moderní kanonové houfnice Caesar 8x8 velmi zajímala. Mám totiž s čím srovnávat!
Významná síla
Francouzská zbrojovka Nexter Systems je jedna ze tří největších a nejdůležitějších evropských společností svého druhu. V současnosti je součástí zastřešující organizace KNDS. Do ní vstoupila Francie, jako stát, a německá rodina Wegmann. Každá z obou stran vložila svoji stoprocentně vlastněnou společnost: Giat Industries a Wegmann and Co. GMBH. Společně mají obě strany po 50 % podílu v organizaci KNDS Defence Systems tvořené společnostmi KMW a Nexter. KNDS ze 100 % vlastní Nexter a ze 100 % vlastní také KMW. V samotné společnosti Nexter má ovšem Francie k dispozici tzv. zlatou akcii. Francouzská zbrojovka Nexter se v posledních letech proslavila celou řadou úspěšných konstrukcí, ať jde o vrtulníkové střelecké věže THL 20, letecký kanon ráže 30 mm, extrémně zajímavé obrněné (level 5) střelecké věže T40 CTA (Case Telescoped Ammunition) s tzv. karuselovým nabíjením (40 mm střelivo je top level mezi středokaliberní nabídkou 21. století), obrněná vozidla AMX-10RC (6x6), tanky Leclerc, bojová vozidla pěchoty VBCI (8x8), ARAVIS (4x4), TITUS (6x6 – projekt se společností Tatra Trucks) nebo již zmíněné střelivo CTA ráže 40 mm – teleskopické střelivo uzavřené ve válcové nábojce umožňující lepší skladovatelnost, manipulaci, nabíjení, vybíjení a přesnost střelby. K tomu všemu navíc Nexter vyvinul a dostal do stavů armád několika zemí na světě a navíc též posunul do operačního nasazení kanonovou houfnici Caesar ráže 155 mm/52 cal. (délka hlavně 8200 mm, hmotnost hlavně 1850 kg) lafetovanou na kolových podvozcích 6x6 a nyní též 8x8. Právě se systémem Caesar je zbrojovka nadmíru spokojena, protože se ji zavedením houfnice 155 mm s poloautomatickým nabíjením podařilo, podle slov vysokých manažerů: „Vrátit francouzské armádě její původní sílu, rozhodnost a údernost. Prakticky ji dostat na úroveň 21. století“.
Převzato z časopisu