Představujeme
Speciální vozidla – T 815-7 jako základ
Milan Olšanský 19.08.2014 07:17
Projekt Titus (Tactical Infantry and Utility System) francouzské státní zbrojovky NEXTER staví na podvozku T-815-7 6x6 s poněkud neobvyklým uspořádáním rozvorů náprav.
Speciální obrněné kolové vozidlo NEXTER Titus vypadá, alespoň z civilního pohledu, poněkud netypicky, nicméně u vojenských speciálů to není zase až taková novinka. Tři nápravy, všechny hnané, první a poslední řízená, rozvory mezi první a druhou a druhou a třetí stejné. To co je pro nás velmi zajímavé je fakt, že zbrojovka NEXTER se snaží zaujmout potenciální kupce vozidlem postaveným na podvozku Tatra modelové řady T 815-7 (zvláštní uspořádání děliče a mezinápravového diferenciálu). Pokaždé je příjemné vidět, že se česká technika prosazuje na světových polích, i když jsou to pole veskrze bitevní či alespoň potenciálně konfliktní.
Tradiční vojenská výroba
Ostatně značka Tatra je s vojenskými zakázkami spojena přímo bytostně. Již jen prvotní impulz k vývoji a výrobě těch produktů, na nichž je dnes bez vyjímky závislá její existence, by býval nebyl možný bez vojenských objednávek. Cynik by si mohl povzdychnout: „ještě, že byla ta Velká válka.“ Ano, první sériově vyráběné nákladní automobily NW TL2 a NW TL4 mířily exkluzivně do armádních služeb. Celá speciální výroba značky Tatra a mnohé modelové řady následně nebo dokonce i původně civilní výroby jsou lemovány úspěchy ve vojenské službě mnoha armád světa. A to tak, že mnohdy speciály Tatra stály proti sobě, na obou, či dokonce všech stranách válečných konfliktů. Pověstné jsou účasti v armádách jak muslimských, katolických tak ultra křesťanských, hinduistických nebo pravoslavných – zkrátka, bez ohledu na vyznání, barvu a rasu, kdo má dost peněz nebo dost známostí, sáhne dříve nebo později po speciálních vojenských Tatrách. A proč? Protože jsou jedinečné – v mnoha ohledech nejlepší – a to především z hlediska zcela unikátní konstrukce podvozku dovolující vozům s různými nástavbami pronikat zcela neochvějně terénem. Většinou takovým, který je pro jiná vozidla neprostupný, anebo alespoň neprostupný za rozumného nasazení.
NEXTER Titus 6x6
Projekt Titus reprezentuje nejmodernější obrněné vozidlo NEXTER. Mělo by navázat na řady obrněných speciálů Leclerc MBT, VBCI a Aravis, které francouzská zbrojovka vyrábí již nějaký pátek a jenž všechny prošly úspěšně bojovým ohněm v mnoha různých ostrých operacích. Multifunkční vozidlo s určením: obrněný transportér pěchoty – APC (až 12 vojáků + 2 členové posádky), velitelský a řídící vůz – CP, podpora útoku–trasovač – FST, zdravotní speciál – AMB, operační speciál pro obydlené oblasti, podpora dělostřelectva – SP 120 MORT, servisní – ENG, recovery, logistický-zásobovací – je postaveno na podvozku Tatra 815-7 6x6. O pohon se stará vznětový šestiválec Cummins ISM s maximálním výkonem 324 kW/440 k Euro V SCR (!!!), jako variantní řešení je připravena zástavba motoru stejné provenience s výkonem 368kW500 k EPA 99. V této souvislosti je třeba vyslovit mírný údiv nad skutečností, že zbrojovka nabízí bojové obrněné vozidlo s motorem vybaveným, sice ne složitým, ale přesto náchylným systémem čištění výfukových plynů za svodovým potrubím. Poněkud to celé odporuje představám o bojeschopnosti takových vozidel, které když už nejsou vybaveny vícepalivovými motory, tak by alespoň měly být schopny běžet na motorovou naftu téměř jakékoliv kvality – a to pravda, u specifikace Euro V nebo EPA 99 zkrátka není vůbec jisté. Snad je to jen nějaká úlitba ultra moderním názorům o čistotě životního prostředí ad absurdum. U opravdových bojových vozidel tomu bude jen ztěžka. O přenos výkonu a točivého momentu na kola všech tří hnaných náprav se stará automatická převodovka Allison. Systém pohonu je vybaven děličem a mezinápravovým diferenciálem, stejně jako osovými diferenciály. Pancíř poslední generace zajišťuje balistickou ochranu Level 2 až Level 4. Vozidlo nabízí též ochranu proti minám 2A/2B až 4A/4B a ochranu proti IED (až do hodnoty trhaviny 150 kg a střepinám odpovídajícím trhavému granátu ráže až 155 mm) – Improvised Explosive Device – neboli podomácku sestrojeným minám vybaveným různými detonačními mechanismy. V rámci originálního konstrukčního systému Nexter SAFEPRO (odpružená podlaha nákladového prostoru, zavěšená sedadla a další) je možno počítat též s ochranou proti zbraním RPG. To vše dává posádce – řidič, střelec a velitel vozu – a vezenému vojsku podstatně vyšší možnost vytrvat na bitevním poli o něco déle. Vnitřní přepravní prostor vozidla má něco přes 14 m3 plus další 4 m3 odkládacích a zavazadlových prostor. Minimální světlá výška vozidla je 280 mm. Vozidlo Titus může být osazeno dálkově ovládanou střeleckou stanicí vybavenou zbraněmi ráže 7,62 mm, 12,7 mm nebo 20 mm, stejně jako granátometem na 40 mm projektily. Stanice je spřažena s termálními senzory poslední generace a laserovým zaměřovačem. V případě nutnosti je možno vozidlo vybavit dalšími dvěma lehkými automatickými zbraněmi umístěnými v zádi nástavby.
Převzato z časopisu