Představujeme
Nissan – Hbitý sklápěč od Nissanu
Jiří Krenar 17.06.2014 07:19
Velikostí a hmotností patří do kategorie N1, konstrukcí a výkony míří mezi „velké“ trucky.
Je to již několik let, co v Česku skončil úspěšný importér značky Nissan vedený panem Tvardíkem. Jeho činnost převzala nově vzniklá importní společnost ve vlastnictví výrobce, ovšem se sídlem v Budapešti, s polským vedením a s podivným přístupem k užitkovým a nákladním vozidlům. Velmi dobré pozice, které mezi lehkými nákladními vozidly na českém trhu s modely Cabstar a Atleon vybudoval malý tým kolem pana Šedivého, tak nový importér postupně ztrácí a je doslova zázrakem, že ještě tři, možná čtyři prodejci na území Čech a Moravy se takříkajíc „na vlastní triko“ pečlivě starají o tento segment trhu a hájí „barvy značky Nissan“. Ve středních Čechách tak dlouhodobě užitková a nákladní vozidla Nissan (pick-upy, LUV, model Cabstar i Atleon) najdete u společnosti Auto Zrucký v Jenči u Prahy, která nám také ve spolupráci se zastoupením značky v Praze poskytla k redakčnímu testu malý truck Nissan Cabstar 35.14.
Nissan Cabstar v poslední generaci je společným produktem Nissanu a Renault Trucks (model Maxity). Vyrábí se kompletně ve Španělsku jako rámový podvozek s dvoumontáží kol na zadní nápravě určený k dostavbě a to jak s jednoduchou třímístnou, tak i dlouhou „Double Cab“ budkou pro až sedm osob. Celková hmotnost vozidla je od 2,8 do 3,5 tuny a k dispozici jsou rozvory 2500, 2900 a 3400 mm. Pokud jde o motor, montován je vznětový přeplňovaný čtyřválec Nissan YD25k3 Euro 5 se zdvihovým objemem 2500 cm3 s výkonem 90 kW, 100 kW nebo 107 kW. Motor má přímé vstřikování paliva Common-Rail a systémy EGR + katalyzátor + filtr pevných částic. Zatímco nejslabší agregát je doplněn o pětistupňovou přímo řazenou převodovku, další dva pak dostávají převodovku šestistupňovou. K redakčnímu testu jsem převzal Nissan Cabstar 35.14 s rozvorem 2900 mm, na jehož rámu byla přímo na výrobní lince upevněna třístranně sklopná korba Cantonic (přímo z výrobní linky lze objednat i valník nebo skříňovou nástavbu). Tady samozřejmě je možné objednat dostavbu sklápěče až u některého tuzemského nástavbáře (třeba MONTEX), možná i za příznivější cenu. Nikoliv pod kapotou, ale pod kabinou pak byl namontován co do výkonu prostřední motor z nabídky, s výkonem 100 kW/136 k resp. s největším točivým momentem 270 Nm. A k tomu patří šestistupňová přímo řazená převodovka ZF 6S380 K3.
Nissan Cabstar má nezaměnitelnou budku řidiče krabicovitého designu s výrazným logem na masce. Není to z aerodynamického hlediska zcela ideální, na druhou stranu kabina poskytuje dostatečný „životní“ prostor řidiči a jednomu (nouzově dvěma) spolujezdcům. Palubní deska je přehledná, praktická, prostá zbytečných designových „cingrlátek“. Vše je po ruce, v dosahu i připoutaného řidiče. Standardní kruhové přístroje by si ale zasloužily trošku lepší odstínění. V zorném poli jsem ale měl všechny údaje, které by měl řidič evidovat za jízdy. Malý dvouramenný volant dobře padne do ruky, má přiměřeně silný věnec a lze jej solidně seřídit ve dvou rovinách. Sedadlo řidiče mělo příjemný textilní potah, je také dobře nastavitelné, pro dvoumetrového řidiče by ale mohlo mít delší sedák. Těsně pod palubní deskou je pak umístěn krátký joystick-řadicí páky šestistupňové převodovky. Její dráhy jsou krátké a přesné, takže pochvala. Vzhledem k velkému čelnímu sklu mi tentokrát ani nevadilo vnitřní zpětné zrcátko ve výhledu. Ta venkovní – manuálně nastavitelná – jsou opravdu velká, a tak jsem měl neustále dobrý přehled o tom, co se děje za vozidlem. A když už jsme v kabině, tak vlevo u mého ramene v plastovém držáku byl zasunut ovladač elektrohydraulického sklápěcího mechanismu. Ten je navíc jištěn pojistkou pod korbou. Bez zasunutí speciálního klíčku a otočení, mechanismus nejde spustit. Je to jednoduchá ochrana proti nežádoucí manipulaci s korbou. A snad ještě jedna technická záležitost, celá budka je velmi jednoduše – po postupném odjištění dvou západek – sklopná vpřed, takže motor je pro případný servis velmi dobře přístupný.
Startuji motor a řadím první rychlostní stupeň. Ten je opravdu krátký, vyloženě slouží k manévrování vozidla na stavbě apod., také rychle postupuji po převodových stupních tak, jak nabírám rychlost. Nic nebrání tomu uhánět až 130 km/h, snad jenom vír v nádrži. Ale vzhledem k charakteru vozidla je jeho „parketa“ řekněme v komunálních službách, tedy v městském a příměstském provozu, kde velmi rychle dosáhne na povolené rychlostní limity. Městská centra – a hlavně ta historická, ale i průjezdy apod. – tam všude se Cabstar velmi dobře hodí, je totiž široký jenom 1860 mm (bez zrcátek). Oceníte dobré manévrovací schopnosti a mnohý stavebník pak asi „zneužije“ i robustní rámovou konstrukci a dvoumontáž kol na zadní nápravě (EATON ET-D220 s převodem 3,9 se zesíleným pérováním, s diferenciálem s omezením prokluzu) k přetěžování vozidla. Takže trochu technických údajů: užitečná hmotnost podvozku je 1783 kg, po namontování sklopné korby pak je užitečná hmotnost vozidla (včetně řidiče) 1115 kg. Mimochodem, výrobce v technické tabulce uvádí možnost připojení bržděného přívěsu o celkové hmotnosti až 3500 kg, ale tomu se bude motor s výkonem 136 koní asi bránit. Najel jsem v pražských ulicích – v centru – ale i po silnicích nižšího řádu ve středních Čechách (ale i po dálnici) několik stovek kilometrů. Potěšilo mě odhlučnění interiéru – mohl jsem poslouchat rádio s dopravními informacemi – prostor v kabině i dostatek odkládacích míst. S výjimkou dálnice nebyl problém udržet průměrnou spotřebu pod limitem 10 l/100 km. Při délce malého trucku 5460 mm dokonce šlo občas najít i místo k parkování podél chodníku v centru města. Pokud jde o servis, pak výrobce poskytuje záruku na 3 roky nebo na 100 000 km, servisní interval je 40 000 km. Katalogová cena kompletního vozidla je 718 900 Kč s DPH, ale testovací Cabstar byl k dispozici s fantastickou akční cenou 565 000 Kč bez DPH. No nekup to!!!!
Převzato z časopisu