Představujeme
Nezničitelná technika – Znovu v Plumlově
-red- 18.10.2013 06:46
Srazy majitelů automobilů jedné značky jsou velmi oblíbené zvláště u kultovních vozidel. K nejznámějším patří malý dvoutakt Trabant, před třiceti lety souputník mnoha řidičů tzv. východního bloku.
Velmi často zesměšňované, ale mnohými doslova milované Trabanty všech provedení se začátkem července začaly hromadit v kempu Žralok u Podhradského rybníka. V režii klubu Trabant Gang Brno se zde 5. – 7. 7. 2013 pořádal IX. sraz uživatelů a obdivovatelů těchto originálních, skoro ve třech milionech kusů vyrobených automobilů, či z dnešního hlediska spíše vozítek, z produkce bývalé NDR (německy DDR). Zvláštní nádech srazu přidával i fakt, že začátkem června zemřel v 91 letech na selhání srdce hlavní konstruktér trabantů Werner Lang. „Otec trabantů“ musel oplývat velkou fantazií a tvůrčí energií, když se dopracoval k takovému řešení problému „lidového vozu“, ale podobné vlastnosti nelze upřít ani jeho „amatérským“ pokračovatelům. Svědčí o tom i tři ukázky, které jsem vybral z mnoha všelijak vyšperkovaných exemplářů.
Trabi Titanik deLuxe
Na dvou vysloužilých surfovacích plovácích je na dřevěné kostře sestavena karoserie z originálních duroplastových dílů. Pohon je šlapací. Používá se pro závody pravidelnosti jízdy dvojic k bójce. Vítězí posádka s nejmenším rozdílem času mezi jízdami tam a zpět.
Skrček
Dvoumístné cabrio, speciál pro dovednostní soutěže konané na malém prostoru, s rozvorem zkráceným o osm set milimetrů, takže nápravy jsou od sebe vzdáleny jen 1220 mm; takové řešení umožňuje doslova kličkování mezi kužely, couvání a parkování se zatáčkami o neuvěřitelně malých poloměrech.
TR 1.3i
Vzhledem klasický Trabant 1.1 (čtyřtakt), ale s motorem dříve VW Golf II 1.3i, nyní snad VW Polo 1.3 GT či dokonce 1.6; maximální rychlost 165 km za hodinu. Zabudovat do trabanta čtyřtakt, a nahradit jím mnohými kritiky vysmívanou „smradlavou a kouřící“ dvoutaktní šestistovku, to byla oficiální snaha konečné fáze výroby tohoto typu před zhruba dvaceti lety; skončila neúspěchem. Zato ten jednoduchý, lehoučký, hliníkový, spolehlivý, dostatečně výkoný a hlavně levný a dobře dosažitelný dvoutakt se dočkal dalšího využití – uplatnil se jako pohonná jednotka rogal, padákových kluzáků a ultralehkých amatérských letadel vůbec. Na srazu v kempu Žralok jsem žádného létajícího trabanta neviděl, ale v letadle zabudovaný jeho motor jsem si vyfotografoval na, jen čtyři kilometry vzdáleném, letišti Aeroklubu Prostějov – Stichovice.
Převzato z časopisu