Představujeme
Mitsubishi Fuso Truck & Bus - Japonská tradice
Tom Hyan 24.01.2011 00:45
Představujeme
Japonskou větví užitkových vozů koncernu Daimler AG je tradiční značka Mitsubishi Fuso, která zanedlouho oslaví 80 let existence…
Dlouhá historie podniku je spojena se jménem Mitsubishi, symbolem japonské průmyslové revoluce. Přestože jsou dnes části impéria Mitsubishi rozděleny, většinu podniků nadále pojí znak tří diamantů, ale i hospodářské a finanční svazky. Yataro Iwasaki založil loděnice Tsukuma-Shokai už v roce 1870, o pět let později se poprvé objevilo jméno Mitsubishi (tři diamanty). Už po první světové válce tehdejší šéf Koyota Iwasaki, vystudovaný v Oxfordu, vytvořil holdingovou společnost, předchůdce Mitsubishi Corporation. Rozšířil aktivity vedle stavby lodí také na bankovní služby, těžbu nerostů, chemický průmysl, pojišťovnictví, potravinářství a další obory, mezi nimiž nechyběla výroba automobilů i letadel. Loděnice Mitsubishi Shipbuilding Co., Ltd., zhotovily první osobní automobil Mitsubishi typu A (čtyřválec 1846 cm3/19 k) už v roce 1917, vyráběly je do roku 1921, ale pak se soustředily na užitková vozidla. Typ A je dodnes považován za první japonský továrně vyrobený osobní automobil.
Podle některých údajů se jméno Fuso objevilo už roku 1920 právě na typu A, oficiální zprávy však uvádějí, že první automobil Fuso vyjel z loděnice v Kobe až roku 1932. Byl to velký autobus typu B46 se zážehovým motorem, dvounápravový s dlouhou kapotou. O dva roky později, přesně 11.dubna 1934, vznikla Mitsubishi Heavy Industries (MHI) spojením loděnic s Mitsubishi Aircraft Co. Ltd., později za druhé světové války výrobcem známých stíhacích letounů A6M Zero. Výroba užitkových automobilů se rozběhla ve větším měřítku až ve třicátých letech, po autobusech následovaly nákladní vozy s užitečnou hmotností do 3 t, ale už v roce 1935 se objevil první japonský vznětový motor v nákladním Fuso. Válka omezila výrobu automobilů ve prospěch letadel, po válce vznikla obchodní společnost Mitsubishi Fuso Motors Sales (1949) pro prodej těžších typů 6/7 t, jejichž kapotová koncepce byla inspirována americkými typy. V rámci mnoha poválečných reorganizací produkce užitkových vozů včetně autobusů pokračovala pod hlavičkou různých firem, 1970 vznikla Mitsubishi Motors Corporation, spolupracovala s Chryslerem i Volvem, a nakonec se roku 2003 objevila dnešní Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation (MFTBC), čímž došlo k rozdělení produkce osobních a těžších užitkových vozidel.
Tehdejší DaimlerChrysler získal 43 % na nové MFTBC, Mitsubishi Motors držela 42 % a dalších 15 % patřilo jiným členům skupiny Mitsuibishi. Během let podíl Daimleru vzrůstal až na dnešních 85 %, od roku 2006 je Mitsubishi Fuso součástí skupiny Daimler Trucks (sdružuje značky Mercedes-Benz, Freightliner, Sterling, Western Star, Fuso, Thomas Built Buses a Detroit Diesel) a Daimler Buses (Mercedes-Benz, Setra, Fuso a Orion). MFTBC má v Japonsku čtyři hlavní závody Kawasaki (vývoj, výroba motorů a nákladních vozů), Nakatsu (převodovky), Oye Nagoya (lehké autobusy) a Toyama (střední a těžké autobusy) a jeden z největších zkušebních polygonů na světě pro užitková vozidla Kitsuregawa u Sakury v Tochigi. Kapacita produkce je 200 tisíc ročně, v hospodářské krizi 2009 se však prodalo jen 99 500 vozidel Fuso, zatímco v roce 2006 to bylo ještě 186 577 vozů. Významnou součástí skupiny je portugalský závod v Tramagalu (založeno 1980, nyní 100% dceřiná společnost MFTBC), který dodává známé Cantery pro evropské trhy. Automobily Mitsubishi Fuso se také montují v Turecku (TEMSA), Maroku, Egyptě, Jižní Africe, Keni, Vietnamu, Indonésii, Venezuele a dalších zemích, k nimž záhy přibude Rusko (Canter od KamAZu).
K nejdůležitějším výrobkům patří Canter, známý i z českých silnic, který se vyrábí už v osmé generaci, přičemž první se představila v roce 1963 (Canter T720). Spolu s Isuzu Elf patří k celosvětově nejprodávanějším lehkým nákladním vozům a jeho vývoj pokračuje. Na IAA 2010 v Hannoveru slavila světovou premiéru elektrická verze Canter E CELL, typ 3S13 s celkovou hmotností 3,5 t, akumulátory Li Ion 40 kW.h uloženými v podvozku a trakčním elektromotorem 70 kW, 300 N.m, která ujede 120 km a dobíjí se ze zásuvky napětím 380 V za šest hodin. Největší rychlost je omezena na 80 km/h. Přes tisíc dalších vozů Canter Eco Hybrid jezdí v Japonsku a dalších zemích (mj. v Británii a Irsku), jen v Londýně deset těchto vozidel za dva roky ujelo spolehlivě 350 tisíc km. Japonská verze dostala vznětový motor 96 kW (130 k), evropská 107 kW (145 k), elektromotor o trvalém/největším výkonu 14,5/ 35 kW dává 200 N.m od nulových otáček a spotřeba klesla o 10 až 15 % podle druhu provozu. Akumulátory Li Ion 1,9 kW.h mají životnost nejméně deset let nebo 300 tisíc km. Klasický Canter s celkovou hmotností 3,5 až 7,5 t nyní plní emisní limity EU5/EEV, přeplňované třílitrové dlouhozdvihové čtyřválce ( 95,8 x 104 mm) s čtyřventilovým rozvodem DOHC jsou naladěny na 96, 107 nebo 129 kW (130, 145 a 175 k). V nabídce jsou budky se šířkou 1995 mm (C Series, Comfort), resp. 1695 mm (S Series, Standard). Pro různé nástavby lze volit tři typy rámů. Předností Canteru je nízká hmotnost, takže krátká varianta 7,5 t nabízí rekordní užitečnou hmotnost 5020 kg pro nástavbu a náklad!
Větší typy nákladních vozů Fuso se do Evropy nedovážejí. Patří k nim střední řada Fighter s celkovou hmotností 8 až 20 t a se čtyř nebo šestiválcovými motory a těžká řada Super Great s hmotností přes 15 t a výkonnými řadovými šestiválci nebo vidlicovými osmiválci vlastní konstrukce. Na Tokijském autosalonu 2007 byl představen nový šestiválec pro těžké vozy, vyvinutý ve spolupráci s Daimlerem, a také dvanáctistupňová převodovka Inomat II. Novinkou roku 2010 je první dvouspojková převodovka pro nákladní automobily, šestistupňová Fuso Duonic M038S6, vybavená spojkami v olejové lázni, která spojuje výhody samočinného řazení s hospodárností mechanické převodovky. Rozsáhlá je rovněž nabídka autobusů od malé Rosy na základě Canteru až po velké městské a dálkové typy Aero Star, Aero Midi, Aero King, Aero Queen a Aero Ace, mezi nimiž nechybějí hybridní verze s akumulátory Li Ion. Mitsubishi Fuso je také velkým výrobcem průmyslových vznětových motorů pro nejrůznější použití.
Zdroj: Automobil 12/10
Autor: -TH-
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)