Představujeme
Mitsubishi Fuso - Mini popelář
Boris Dacko 03.04.2009 01:33
Test
Pokaždé když sleduji svého synka jak se ráno hrne k oknu aby mohl sledovat práci popelářů, kladu si otázku čím tato vozidla dokáží fascinovat děti obou pohlaví tak ohromujícím způsobem.
Jen těžko si lze představit jejich pochopení pro tuto bezesporu nezbytnou a užitečnou práci. Tak nebo onak, cítil jsem se trochu trapně, když jsem měl předvést svému synkovi popelářský vůz naživo, avšak v provedení mini.
Nejmenší v řadě
Mitsubishi Fuso Canter je sympaťák, a nejen na první pohled. Potěší nadprůměrně příjemným interiérem se skvělou ergonomií a množstvím nápaditých detailů. Výtečný výhled z vozidla a vhodně dimenzovaná zrcátka pak jen potvrzují původní odhad. Za jednoduchou třímístnou budkou se může nacházet ledacos, od valníku až po popelářskou nástavbu, přičemž celý komplet může vážit od 3,5 do 7,5 tuny. A zmínku zaslouží rozhodně i prodloužená kabina, která prostřednictvím čtyř dveří pojme až šest cestujících.
Testované vozidlo neslo označení 3S13, což po dekódování znamená, že se jednalo o 3,5 tunovou verzi s užší kabinou o šírce 1695 mm (větší má 1995 mm) a pod výklopnou ukrývá takřka 130koňový agregát. Co již název nenapoví je rozvor náprav, který v našem případě činil 2500 mm. K dispozici jsou pak také délky 2950 nebo dokonce 3350 mm. Canter s komunální nástavbou Simed měl však zcela jednoznačné poslání a velikost byla v daném případě spíše na škodu.
Vůz byl totiž určen pro sběr komunálního odpadu, přesněji odpadků z pouličních městských košů objemu 110, 120 či 240 l. Pro daný účel disponoval nejen optimálním objemem zásobníku 3,5 m3, ale i ohromnou univerzálností a skvělou manévrovatelností. Při vědomí, že je alternativou pro dosluhující „mulitikáry“ nejrůznějších výrobců až srdce zaplesá. Ohromně tichý čtyřválec chrlí ve srovnání s dosluhujícími vozy pouze nepatrné obláčky emisí s visačkou Euro 4.
S ohledem na prostý fakt, že obsahu nástavby se zbavíme jen stěží, jsme vůz vyzkoušeli pouze prázdný. Jsem si jist, že 240 až 430 kg nákladu jízdní vlastnosti vozidla nezmění nijak zásadním způsobem. Zrovna tak se vsadím, že tento nevelký vůz dokáže bez problému obsloužit třeba i „vaše manželka.“ Ovládání je skutečně velmi snadné, snad jen řazení by mohlo mít přesnější chod. Po zkušenosti s jinými Cantery lze však s jistotou říci, že tužší řazení s nepřesným 1 a 2 stupněm bylo problémem pouze tohoto konkrétního kusu.
Komunální nástavba
Vůz lze opatřit buď ve verzi bez vyklápěče, což znamená, že na obou stranách jsou posuvná dvířka pro ruční vysypávání nádob nebo s vyklápěčem, který je situován na pravé straně, zatímco na té levé jsou opět posuvná dvířka. Vůz lze opatřit i zátěžovou stupačkou s pojistkou do rychlosti 30 km/h nebo na zařazenou zpátečku.
Uvnitř nástavby se nachází i stlačovací zařízení, které je posuvné ve 2/3 délky zásobníku, a to za podmínky uzavření všech dvířek. Stlačovací štít se po ukončení svého chodu vrací do původní polohy zcela automaticky. Pokud jde o bezpečnost, celá obsluha nástavby je možná pouze při spuštěném motoru a odemčení ovládacího panelu klíčem. Na obou stranách jsou pak bezpečnostní odpojovače. Zadní víko je vyklápěcí, přičemž s pohybem nahoru vypomáhají plynokapalinové tlumiče. A aby toho nebylo málo, součásti vozidla může být i mechanismus pro zvedání nástavby pro výsyp do velkoobjemových kontejnerů či velkých svozových vozů. Pohon nástavby je elektrohydraulický, tedy nezávislý na vozidle, objednat lze však i pohon ryze hydraulický od pomocného pohonu.
Canter je technicky vyspělý vůz, který nabízí velmi dobré jízdní vlastnosti. Ačkoliv použitá motorizace slušela vozidlu více než dobře, volit lze i slabší s 81 kW nebo silnější se 107 kW.
Autor: Boris Dacko
Zdroj: Trucker 02/09
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)