Představujeme
Mercedes, Scania, Volvo, Man - Bouřlivé dny
-GG- 14.07.2010 00:51
Test
Tomu říkáme vrchol: 2598 koní a 11 950 Nm! Čtyři špičkové modely, každý s přemírou síly. Přesto je radost z každého z těchto silných tahačů zcela jiná.
Jsou neobvyklé téměř stejně jako sníh v červenci. Zatímco jejich bratříčci se 400 nebo 480 koňmi okupují všechna odpočívadla v zemi, tzv. power trucky, dosahující výkonu kolem 600 koní, musíte hledat jako jehlu v kupce sena. Čas od času narazíte v našich zeměpisných šířkách na nejsilnější Scanii, MAN obdobného výkonu je mezi dálkovými tahači na českých dálnicích něco jako Modrý Mauricius mezi poštovními známkami. Mercedes-Benz Actros 1860 LS, MAN TGX 18.680 XXL, Scania R620 a Volvo FH16 700 – čtyři králové silnic. Svůj výkon museli přesto předvést na testovacím okruhu TRUCKERu. Na náročném okruhu v údolí řeky Altmühl dostali všichni ti koníčci – dohromady jich bylo 2598 – příležitost pořádně se proběhnout. Škoda jen, že jsme nemohli překročit 40tunovou hranici celkové hmotnosti jednotlivých vozů. Pod nákladem „pár kil“ se tito obři museli cítit vlastně poněkud nevytížení.
VIDLICOVÝ OSMIVÁLEC PATŘÍ V TÉTO TŘÍDĚ K BONTONU
Nejvyšší zdvihový objem v testu měl MAN. 16,16 litru, rozdělených do osmi válců, je velkým příslibem. V těsném závěsu bylo Volvo se 16,12 litru. Akorát, že Švéd škudlil na počtu spalovacích prostor. Tučný FH se odjakživa spokojil se šesti válci. Ponechme stranou filosofické rozpravy o množství pohybované hmoty a počtu ložisek klikové hřídele - v této třídě se takřka samozřejmě očekává vidlicový osmiválec. Potvrzením této teze jsou Mercedes a Scania. Dva čtyřválcové bloky kombinované pod devadesátistupňovým úhlem na magický počet válců - v případě Mercedesu o objemu 15,93 litru. Scania se svými 15,6 litry nabízí na první pohled nejmenší zdvihový objem, navzdory tomu dosahuje gryf o 22 koní víc než Actros. Je známo, že v managementu společnosti Volvo došlo k pozdvižení, když MAN krátce po uvedení modelu FH16-660 vyrukoval se šestsetosmdesátkou. Volvo dávalo poněkud trucovitě najevo, že i tak je jeho vlajková loď díky točivému momentu 3100 Nm nejsilnějším nákladním vozem. S uvedením modelu FH16-700 byl skandinávský řád vesmíru obnoven. 700 koní představuje špičku v této třídě a současných 3150 Nm ještě více prohlubuje propast mezi Volvem a jeho sokem z Mnichova.
I Scania to, podobně jako MAN, mezičasem dotáhla na maximální točivý moment 3000 Nm. Mercedes Actros tedy jasně zaostává. Poslední místo mu zbylo nejen v závodech o nejvyšší výkon, místo na chvostu mu s pouhými 2800 Nm zůstalo i co se točivého momentu týče. Obecně vzato by ale všechny testované motory dokázaly mnohem víc. Hranice jejich možností jsou však determinovány převodovkami. Kupodivu je to právě Mercedes, kdo do soutěže vstupuje s přímým dvanáctým stupněm. V Mnichově, Södertälje a Göteborgu naproti tomu upřednostňují převodovky Overdrive. Nicméně, všechny testované vozy disponují automatizovanou dvanáctistupňovou převodovkou, která řidičům výrazně usnadňuje práci spojenou s řazením.Analýza testovacích jízd znovu potvrzuje, že veškerá teorie je v praxi k ničemu. Vzato čistě podle výkonnostní hierarchie by musel Actros neustále zaostávat. I Scania by měla mít problémy vyrovnat se TGX a FH16 - to však platí jen v teoretické rovině.
Již v testu modelu R 620 (z března 2010) jste se mohli dočíst, že u Scanie se každý koník počítá dvakrát... A pokud by se vám dvojnásobek zdál být přehnaný, tak je určitě silnější než koníčci z konkurenčních stájí!R 620 nedělá vzdor nominálnímu výkonovému deficitu žádný problém držet krok s MANem, který má o 60 koní víc. A v rozporu s očekáváním, nejsilnější člen kvarteta - Volvo se 700 koňmi – nemá automaticky první příčku. S časem necelých 65,3 minuty na 74,4kilometrovém okruhu je téměř o minutu pomalejší než stejně rychlí závodníci MAN a Scania. Ještě podivuhodnější je skutečnost, že Volvo, i přes 102 koně navíc, nedokáže přesvědčivě předstihnout ani Actros. Nakonec dorazí do cíle o pouhých devět sekund dříve.
Bez oficiálního měření spotřeby můžeme říct aspoň tolik, že podle údajů z palubních počítačů je Mercedes nejšetrnější ze čtveřice. O malinko víc paliva potřebuje Scania i Volvo. O podstatně více nafty spolyká MAN. Protože jsme ale ani v jednom případě nedoplňovali nádrž, je třeba tyto hodnoty brát s určitou rezervou. A kdo se už rozhodne pro vůz se šesti sty a více koňmi, neměl by se nechat vyděsit spotřebou 40 l/100 km při náročném použití.Skvělý výsledek Scanie je vcelku překvapením, protože všechna vozidla mají obdobný převod (celkový převod MAN: 2,62; Mercedes: 2,73; Scania: 2,72; Volvo: 2,70). Neubráníte se domněnce, že má Scania podstatně víc než 620 koní, a že výkon MANu jich dosahuje 720, nikoliv 680.
Při hodnocení motoru rozdělil testující redaktor TRUCKERu Jan Burgdorf dobré známky ve prospěch obou švédských vozů. Pouze reakce Scanie na plynový pedál mu nepřišla až tak dobrá. Šestiválec od Volva skutečně reaguje spontánněji. „MAN je zklamáním především v nízkém rozsahu otáček,“ zaznamenává do protokolu vedoucí testu Gerhard Grünig. Na vidlicovém osmiválci Mercedesu lze nejvýrazněji pozorovat, že překročil svůj zenit: „Teprve při plné zátěži vyleze z jeho výfuku cosi, co by se dalo nazvat zvukem,“ shrnuje své dojmy šéfredaktor německého vydání TRUCKERu Johannes Reichel a jeho kolega Gregor Soller dodává: „Ve srovnání se svými třemi konkurenty jde Actros při jízdě do kopce doslova do kolen!“Na šestiválci značky Volvo se všem jezdcům líbí enormní vlna točivého momentu, na které lze „surfovat“ pohodlně a uvolněně. FH16 si libuje v nízkých otáčkách, nad hranicí 1500 otáček za minutu působí naproti tomu poněkud udýchaně. Přenechá-li řidič výběr na automatizované převodovce I-Shift, vyjíždí Švéd i Kindinger Berg na dvanáctém stupni.Zde se osmiválce značky MAN a Mercedes chovají úplně jinak, každý z jiného důvodu. Mnichovan nechá Tipmatic podřadit, protože to nejlépe vyhovuje jeho sportovnímu založení. U Mercedesu jde spíš o to, že bez otáček by nejspíš začal padat zpět. O 100 koní nižší výkon se ostatně musí nějak projevit.
Celkově se V8 projevily jako točivější, méně udýchané a především elastičtější. Nejlepší balíček sestávající ze spontánního rozjezdu z nízkých otáček, hezkého zvuku, stejnoměrného průběhu výkonu a zdařilé kombinace síly a nízké spotřeby přinesla Scania. V8 značky MAN působí jako motor z těžkotonážních tahačů a sklápěčů Liebherr, zabloudivší do standardního nákladního vozu. Naproti tomu je hnací jednotka Mercedesu bezpochyby skvělá, ve srovnání s ostatními však působí poněkud bezbarvě. A ačkoli se sportovním vozům, jako je Porsche 911 Turbo, daří prosadit s pouhými šesti válci i v konkurenci vidlicových dvanáctiválců Ferrari, šestiválci Volvo se to nějak nepovedlo – i když drží německý V8 v šachu.
Pro FH16 přichází chvíle trumfu při hodnocení převodovek. „I-Shift řadí nejrychleji a nejinteligentněji,“ hodnotí Gregor Soller ve vzájemné shodě s kolegou Grünigem: „Počítač se za všech okolností rozhoduje naprosto správně a činí manuální zásahy ze strany řidiče naprosto přebytečné – nutno říci bohudík, protože řazení Volvo již delší dobu neakceptuje každé řidičovo přání...“
Jan Burgdorf, někdejší řidič z povolání, hodnotil především rozdílné koncepty ovládání automatizovaných převodovek: „Nejhorší řešení nabízí podle mého soudu MAN s otočným voličem umístěným téměř až na podlaze a podivnou, těžce ovladatelnou pákou na volantu s přepínačem mezi automatikou a ručním řazením. Kombinovanou páku na volantu Scanie považuji naopak za zdařilou. I řadicí páka Volva umístěná vedle sedadla plní svůj úkol dobře - ačkoliv zcela nechápu, proč v Göteborgu taky nepoužijí páku na volantu.“ Nejlepší řešení představuje podle mínění profesionálních hodnotitelů Mercedes s řadicí kyvnou pákou umístěnou do konzoly sedadla. „Mercedes má však na můj vkus příliš mnoho dodatečných funkcí, které řidiče jen pletou. Když automatika, tak podle možností konsekventní. Režim vyproštění uvízlého vozidla, prosím. Ale všechny ty funkce Power a tlačítka Eco mi připadají jako příliš mnoho dobrot naráz!,“ dodává Jan Burgdorf.Je-li ovládání řazení Actrosu zdařilé, jeho strategie a rychlost (zatím) nikoliv. „Osmnáctsetšedesátka“ řidiče zas a znova znechutí zbytečným podřazováním už na lehkých stoupáních, místo aby se spolehla na rezervy točivého momentu velkoobjemového motoru.
„Opticruise od Scanie se výrazně zlepšila,“ domnívá se Gregor Soller. „Avšak co se rychlosti řazení týče, ještě stále nestačí ani Volvu ani MANu. Kromě toho mě poněkud rozladilo, že „automat“ i přes výkonové rezervy řadí v určitých situacích stupeň po stupni, místo aby je rozumně přeskočil.“ komentuje Gregor Soller.Na okresní silnici zařadí na nejvyšší, z hlediska spotřeby úsporný stupeň pouze MAN a Volvo. Scania a Mercedes k tomu vyžadují podporu řidiče, „přičemž Mercedes podřadí na jedenáctku při nejmenším odporu,“ stěžuje si šéf testu Gerhard Grünig.
Podrženo a sečteno, zatímco v hodnocení motorů vedou Švédové, v hodnocení převodovek se MANu podařilo vytlačit Scanii z první pozice.A primát se opět posouvá i při hodnocení podvozku. Zde musí Volvo uznat svou porážku s aktivní Scanií. S téměř dokonale vyladěným podvozkem drží „New R“ stopu agilněji než jeho konkurenti. MAN, který je jinak proslulý svým vynikajícím podvozkem, trpí v případě 18.680 příliš těžkou hnací jednotkou spočívající na přední nápravě, ale ještě více v důsledku sice slušivých, ale širokých pneumatik. Vypadají krásně, avšak na úkor přesnosti řízení a za cenu méně pohodlného pérování a nervózního jízdního chování.
PO 14 LETECH JE ACTROS OPRAVDU DOBRÝ VŮZ
V tomto ohledu je Mercedes skutečným překvapením. I nadále je orientován na jízdní komfort a zaujme přímým řízením i zdařilým pérováním. I Volvo nabízí v zásadě přímé řízení a dobrý podvozek - ale především není jeho příď zatížená tolik, jako u konkurentů vybavených V8. Jeho problém spočívá jinde: „Žádný jiný vůz se tolik neklepe a nechvěje,“ říká redaktor Gregor Soller. „Ve srovnání s dalšími třemi je jeho pérování a tlumení skutečně chatrné.“
Skutečným zážitkem je přestoupení z kabiny MANu do Volva. Pocitově ho lze přirovnat k přechodu z tanečního sálu do miniaturního autíčka. Jestli vás potěší přímá přístrojová deska borce z Mnichova nebo upřednostníte na míru střižené řešení Volva, je věcí osobního vkusu a preferencí. Na každý pád nabízejí plně klimatizovaná sedadla MAN nejlepší posezení v našem srovnávacím testu. Osvědčenou kombinaci prostředí orientovaného na řidiče a přiměřeného životního prostoru nabízí – což není žádná novinka – Scania. Špičková ergonomie, celkem slušné materiály, prostor ucházející!I z tohoto srovnání vychází Mercedes jako aristokrat - něco jako limuzína S-Klasse versus GTI, nebo, v případě MANu, S-Klasse versus Audi Q7. Vznešený vzhled MANu přitom působí poněkud nadneseně. V kabině TGX vládne neutěšená umělá hmota. Lesklá známka na volantu vyvedená v klavírovém laku, s designem navazujícím na vzhled mříže chladiče, je značně poškrábaná.
Který z těch čtyř si tedy vybrat, nehrají-li roli peníze? Rozhodnutí je jednoznačné, ne však jednohlasné. Burgdorf, Reichel a Grünig se rozhodli pro Scanii R620: silný motor, na řidiče orientované, kvalitní pracovní místo, vylepšená převodovka Opticruise, vynikající řízení. Gregor Soller byl jediný, kdo hlasoval pro Volvo: „Pro mě je FH16 syntézou přímostí Scanie a pohodlí Mercedesu.“ Dobrovolně a bez mučení ovšem uznal, že kabina Volva nabízí řidiči méně než kabiny XXL, Megaspace a Topline. A zatímco Volvo a Scania vyvinuly své vlajkové lodě s vidinou skutečné účelnosti v rámci skandinávských podmínek a Mercedes drží krok se svým ryzím šarmem luxusní limuzíny, musí MAN na svém vozidle ještě zapracovat, alespoň co se vidlicového osmiválce týče.
Zdroj:Trucker 06/10
Autor: GG