Představujeme
Mercedes pro pekaře
04.03.2005 00:00
Modernizace, i když pouze v omezeném rozsahu, se týká i modelu M.B. Vario, o kterém výrobce každoročně šíří informaci, že jeho výroba se utlumuje a bude nahrazen modely Sprinter a Atego. A potom tento „útlumový model“ můžeme rok co rok vidět na prestižních autosalonech v Amsterodamu či v Hannoveru. Zájem zákazníků v Evropě o relativně jednoduché, robustní a cenově zajímavé auto totiž nedovoluje výrobci ukončit jeho montáž.
Opravdu velká dodávka Importér Mercedes-Benz Česká republika má na svých webových stránkách model Vario zařazen do kategorie „dodávkové vozy“, ačkoliv je homologován v kategorii N2 tj. nad 3500 kg celkové hmotnosti. Základ vozidla tvoří robustní žebřinový rám, obě nápravy jsou tuhé, vzadu je dvoumontáž pneumatik. Dodáván je buď podvozek s jednoduchou či dvojitou budkou určený k dostavbě (valníky, sklápěče, skříňové nástavby apod.) a nebo furgon (van) se dvěma výškami střechy. V nabídce ale jsou i autobusové podvozky a tahač lehkých návěsů. Celková hmotnost se pohybuje v rozmezí 5990 až 7490 kg a užitečné zatížení od 2475 do 4950 kg. K dispozici jsou dva moderní vznětové motory Euro 3 odvozené z řady Atego s výkonem 100 kW resp. 110 kW disponující max. točivým momentem 520 až 580 Nm (podle aktuální informace výrobce v druhém pololetí letošního roku budou motory u Varia také vybaveny technologií BlueTec plnící normu Euro 4, takže výroba opravdu nekončí). Zákazník si navíc může zvolit jeden ze čtyř nabízených rozvorů. K redakčnímu testu jsempřevzal Mercedes-Benz Vario 615 D se skříňovou nástavbou Hacar s potravinářským atestem dle platných norem EU. Vario – na rozdíl od Atega – má charakteristickou krátkou robustní kapotu, pod kterou je uložen dobře přístupný motor. Čelní partii dominuje mohutný černý „gril“ a rozměrné světlomety sdružené do kompletu s ukazateli směru, které jsou protaženy částečně i do boku.
Budka má čelní sklo pouze s mírným sklonem a jeho velikost avizuje, že řidič bude mít zcela jistě velmi dobrý výhled. Interiér kabiny nabízí dostatek pracovního prostoru jak řidiči, tak případně dvěma spolujezdcům. Palubní deska sice modernizací neprošla, ale z ergonomického hlediska bych jí vytknul pouze dvě věci: pro řidiče – dlouhána – který si musí všestranně seřiditelné a pneumaticky odpružené sedadlo ISRI posunout vzad, jsou hůře dostupné ovladače topení a větrání umístěné ve střední části palubní desky, ale hlavně krycí sklo přístrojového panelu není odstíněné a značně se leskne. Protože posilovač řízení má dostatečný výkon, domnívám se, že řidič má před sebou zbytečně veliký (evidentně z modelu Atego) a neseřiditelný volant s tenkým věncem. Součástí palubních přístrojů je vedle dvou vodorovných řad a dvou sloupců kontrolek (oranžová kontrolka vnějšího osvětlení mě opravdu „nenadchla“ ) i otáčkoměr s vyznačením optimálních otáček, teploměr chladicí kapaliny, palivoměr a dva tlakoměry pro oba okruhy pneumatického brzdového systému. Standardně je montován i tachograf Kienzle. Jak je u mercedesů zvykem, pod volantem je pouze levá páčka určená k ovládání stíračůdálkových světel a ukazatelů směrů. Řazení pětistupňové převodovky umožňuje klasická dlouhá řadicí páka umístěná na podlaze, která ale nevadí řidiči při nutnosti vystoupit z vozidla pravými dveřmi. Vpravo vedle sedadla řidiče je pak ventil parkovací brzdy. Spolujezdci mají k dispozici dvoumístnou lavici, pod kterou je dostatek místa na umístění nejen povinné výbavy. Před spolujezdci je také odkládací schránka a v obou dveřích jsou rozměrné kapsy. V dolní partii dveří jsou pak uzavíratelné schrány, kde je standardně umístěna předepsaná lékárnička (ve dveřích řidiče) resp. nářadí (ve dveřích spolujezdce). Konkrétní vozidlo bylo vybaveno elektrickým ovládáním bočních oken i seřizování vnějších, vyhřívaných zpětných zrcátek. Místo pro montáž autorádia je nad čelním sklem, takže v dobrém dosahu řidiče.
Skříňovou nástavbu dodala východočeská karosárna Hacar. Zadní dvoukřídlé jsou vybaveny aretací, zajišťující je při plném otevření proti pohybu. Boční dvoukřídlé dveře pouze na pravé straně nástavby byly umístěny v její přední polovině. Toto řešení bylo zvoleno s ohledem na dobrou přístupnost k převáženému nákladu.
Jízdní dojmy Osvědčený vznětový motor po krátkém žhavení okamžitě nastartoval. V době testu právě zima lehce ustoupila, takže noční teploty se pohybovaly kolem 0 oC a přes den bylo lehce nad nulou, takže jsem vyzkoušel jak výkon topení (pochvala), tak i stíračů a ostřikovačů (Erna hlásila že stírají). Po zahřátí motoru na provozní teplotu (samozřejmě jízdou ve volném tempu na „půl plynu“, se charakteristické nýtování mírně ztišilo, ale subjektivně se domnívám, že Atego má motor odhlučněn lépe. Výkon motoru je dostatečný i pro plně naložené vozidlo (pečivo jsem nevozil, naložil jsem několik palet s dlažbou a pečlivě je upevnil k šesti zajišťovacím okům v podlaze nákladového prostoru). Plochá křivka točivého momentu při simulování rozvozu po městě umožňovala jen minimální řazení. Konec konců, rozvážkovému provozu odpovídalo i odstupňování přesně pracující převodovky. Jakmile jsem vyjel na dálnici, tak při rychlosti kolem 90 km/h už ručička otáčkoměru vyběhla ze zeleného pole, stoupla samozřejmě průměrná spotřeba a navíc byl v kabině dost velký hluk. Jízdní vlastnosti podvozku Varia jsou dobré, nezáludné a výkon brzd plně vyhovoval i naloženému vozidlu v kopcovitém terénu jihozápadně od hlavního města. Zadní tuhá náprava s dvoumontáží sice u prázdného nákladového prostoru lehounce poskakuje, ale stačilo naložit něco kolem 400 kg a podvozek příjemně zvláčněl. V průběhu testu jsem dosáhnul průměrné spotřeby 15 l/100 km, v případě jízdy po dálnici na delší trase ale spotřeba stoupla o více než jeden litr.
Pojištění Generali pojišťovna Havarijní pojištění. Na riziko havárie (včetně rizika živelních škod, vandalismu, požáru a výbuchu) a odcizení na území celé Evropy při zohlednění současného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Pojistná částka 1 144 000 Kč bez DPH, alternativně pro spoluúčast: Vozidlo bez zabezpečení - 5 procent, minimálně 5000 Kč, celkové roční pojistné - 40 102 Kč. 10 procent, minimálně 10 000 Kč, celkové roční pojistné - 37 277 Kč. Vozidlo se zabezpečením, např. imobilizérem – 5 procent, minimálně 5000 Kč, celkové roční pojistné – 36 092 Kč. 10 procent, minimálně 10 000 Kč, celkové roční pojistné – 33 549 Kč.
Povinné ručení. Alternativně pro produkt: Standard - s limity pojistného plnění 18 milionů Kč u věcných škod a 35 milionů Kč u škod na zdraví, roční pojistné – 16 596 Kč. Plus - s limity pojistného plnění 30 milionů Kč u věcných škod a 60 milionů Kč u škod na zdraví, roční pojistné – 17 260 Kč.
Základní technické údaje - Mercedes-Benz Vario 615 D MOTOR Čtyřdobý kapalinou chlazený vznětový pětiválec s přímým vstřikem paliva OM 904 LA. Zdvihový objem 4249 cm3. Největší výkon 110 kW/3800 min-1, max. točivý moment 580 Nm/1100 min-1. PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ Pětistupňová přímo řazená převodovka ZF 5S-42, trvalý pohon zadních kol, uzávěrka diferenciálu. PODVOZEK + BUDKA Klasický žebřinový rám, obě nápravy tuhé odpružené listovými pery. Brzdy vpředu i vzadu kotoučové. Třímístná ocelová budka s krátkou kapotou. Skříňová nástavba Hacar s potravinářským atestem EU. ROZMĚRY A HMOTNOSTI Délka/šířka/výška jsou 5310/2500/3000 mm. Provozní hmotnost 3760 kg, max. povolená hmotnost 4590 kg. Pneumatiky Michelin Agilis 81 215/75 R 16C. Objem nádrže paliva 70 l. Cena včetně nástavby (Kč bez DPH): 1 144 000
text: Jiří Krenar |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)