Představujeme
Mercedes-Benz – „Popelář“ na zemní plyn
Jiří Krenar 16.10.2015 05:45
Mercedes-Benz Econic známe již od roku 1998 a vedle klasických vznětových motorů získal již v roce 2002 také agregát spalující zemní plyn.
Econic byl již konstruován pro využití v komunální dopravě, a proto také dostal „do vínku před přední nápravu umístěnou budku s velmi nízko posazenými dveřmi. Ale aby nedošlo k mýlce, že M.B. Econic je určen výhradně jako podvozek pro nástavby určené ke sběru komunálního odpadu. Econic našel díky nízké budce uplatnění i u hasičských sborů jako nosič vysokozdvižných plošin a žebříků, uvidíte ho se speciálními nástavbami na letištích a v řadě německých měst právě s motorem na zemní plyn zajišťuje Econic distribuci zboží se skříňovou nástavbou. A často právě na německých silnicích potkáte Econic i jako tahač lehčích návěsů.
Poslední generace modelu M.B. Econic – tak jako v podstatě celá řada nákladních i lehkých užitkových vozidel značky Mercedes-Benz – absolvovala důkladnou modernizaci. A ačkoliv je model Econic zcela samostatným modelem v řadě Mercedes-Benz, logicky využívá řadu konstrukčních prvků i montážních skupin vyvinutých a vyráběných pro ostatní řady. Jednak to snižuje výrobní náklady, ale také to usnadňuje údržbu, opravy i zásobování náhradními díly a možnost využití sítě značkových servisů. Specifické určení vozidel o celkové hmotnosti 18 000 až 26 000 kg podstatně ovlivnilo jejich koncepci a konstrukci. Jsou stavěna na klasickém robustním žebřinovém rámu s tuhými nápravami se znakem 4x2, 6x4 a 6x2/4 ve dvou verzích rozvoru 3450 a 5700 mm, se standardně instalovaným pneumatickým odpružením, řízením s elektrokapalinovým posilovačem, motorem uloženým podélně nad přední nápravou a pohánějícím kola druhé nápravy a samočinnou převodovkou. Rámy jsou pro rychlou a bezproblémovou montáž různých nástaveb vybaveny standardizovanou soustavou kotevních prvků a předvrtaných otvorů s normovanou roztečí. Tak jako u dalších trucků z řady M.B. i Econic dostal podvozek bohatě vybavený bezpečnostní a asistenční elektronikou. Základem je stabilizační systém ESP poslední generace, povinný protiblokovací systém ABS v kombinaci s protiprokluzovým ASR, za příplatek je montován i asistent rozjezdu do kopce, „hillholder“. Brzdy mají elektropneumatické ovládání.
Econic se vymyká také ostatním vozidlům řady M.B. výrazně krabicovitou, nízkopodlažní budkou pro řidiče a posádkou. Co do rozměrů až nadstandardní zasklení poskytuje řidiči dokonalý výhled do všech směrů. Budka je v nabídce ve dvou verzích: vysoká s vnitřní výškou 1745 mm a snížená s vnitřní výškou 1295 mm. Volitelné je také vnitřní uspořádání, zejména konfigurace sedadel 1+3 nebo 1+2. Na rozdíl od ostatních trucků má Econic elektropneumaticky ovládané rozsáhle prosklené křídlové dveře na straně k chodníku (obdobný systém jako u busů). Rozměr dveří významně usnadňuje nástup i výstup posádky, který je při sběru komunálního odpadu velmi častý.
Ke krátkému redakčnímu testu jsme převzali Mercedes-Benz Econic 2630 NGT (Natural Gas Technology) poháněný novým motorem typu M 936 G Euro 6 spalujícím stlačený zemní plyn a poskytujícím největší výkon 222 kW. Agregát pracuje v zážehovém režimu (s výrazně chudým stochiometrickým poměrem paliva a vzduchu), ale je přímo odvozen od nového vznětového šestiválce OM 936 BlueEfficiency Power generation o zdvihovém objemu 7700 cm3, který poskytuje největší výkon ve třech nabízených úrovních 175/200/220 kW/2200 min-1 a točivý moment 1000/1100/1200 Nm/1200–1600 min-1. Zcela odlišným prvkem je soustava dodatečné očisty výfukových plynů, kterou v tomto případě tvoří trojcestný katalyzátor. Klíčovým efektem je úroveň emisí CO2 o více než 20 % nižší než u vznětové verze, prakticky nulový podíl pevných částic (sazí), ale také významně nižší hladina hluku v celém rozsahu otáček. Ale motor spalující stlačený zemní plyn má i hmotnost menší než stejně výkonný vznětový, delší životnost, podstatně delší servisní intervaly, zejména lhůty výměn motorového oleje. Nádrže paliva obvykle o objemu celkem 600 l tvoří soustava tlakových válců z uhlíkatého kompozitu a montována je i jedna standardní o objemu 100 l určená pro benzin pro případný nouzový dojezd.
Vzhledem ke specifickým podmínkám provozu vozidel na sběr komunálního odpadu nemontuje výrobce do Econicu vlastní osvědčenou automatizovanou převodovku PowerShift, ale nakupuje samočinné planetové převodovky Allison s kapalinovým měničem točivého momentu. V estovaném vozidle byla ta základní šestistupňová. Modernizováno bylo i pracoviště řidiče a místo pro posádku, v konkrétním vozidle v konfiguraci 1+2, tj. řidič a dvě samostatná sedadla pro posádku. Pominu-li nastupování za volant, na můj vkus poněkud úzkými dveřmi po dvou schodech, pak řidič má přiměřeně veliký pracovní prostor (o něco menší než v trucku pro dálkovou dopravu), ale palubní deska i veškeré ovladače jsou ergonomicky dobře řešeny. Řidič má možnost zvolit i rozmístění některých panelů se spínači podle vlastních představ. Multifunkční volant je široce nastavitelný ve dvou rovinách. Bohatě nastavitelné je také odpružené sedadlo, a elektricky seřiditelná soustava zpětných zrcátek. Dodatečně montovaným prvkem na horní části palubní desky je rozměrný monitor (současně ale slouží i jako monitor navigace) předepsané kamery na zadní části nástavby určené pro sběr komunálního odpadu. Dnes již v celu samozřejmostí je účinná klimatizace, klasické autorádio a prostor pro montáž radiostanice pro spojení s dispečinkem. Dnes již méně časté je umístění páčky parkovací brzdy na přístrojový panel vpravo od volantu. Mě osobně vyhovoval na tomto místě – hned vedle tlačítkového voliče samočinné převodovky – mnohem víc, než vpravo vzadu u sedadla. A málem bych zapomněl, ve výbavě nechyběl retardér. Velkoobjemová nástavba Faun Rotopress byla doplněna o univerzální nakladač kontejnerů a sběrných nádob různých velikosti Zoeller. Celková hmotnost vozidla byla zapsána 26 tun.
Pojďme za volant. Dveře řidiče jsou sice klasické, ale jsou užší než u běžného trucku a nastupování vyžaduje trochu jiný „grif“. Seřizuji sedadlo, volant a zpětná zrcátka. Výhled je velmi dobrý a už při vyjíždění z parkoviště importéra oceňuji výhodu řiditelné třetí nápravy s jednoduchou montáží kol. Poloměr otáčení vozidla je tak výrazně menší a nehrozí také poněkud hůře kontrolovaný pohyb (pro méně zkušeného řidiče) velkého zadního převisu nástavby. Palubní přístroje jsou klasické kruhové, dobře čitelné. Samočinná převodovka Allison řadí plynule zhruba při 1200 min-1. Motor je velmi dobře odhlučněn. V rámci testu ovládání vozidla zajíždím do sídliště na pražském Jižním městě. Naštěstí je už dopoledne, takže velké množství řidičů již odjelo do práce a ulice jsou relativně solidně průjezdné. Ale i tak několikrát využívám při manévrování kolegu, který jede se mnou, abych náhodou nepoškodil při zatáčení špatně zaparkované vozidlo. Převodovka pracuje spolehlivě, řadí bez cukání a je vhodně odstupňovaná právě pro činnost ve městě. Při rychlosti nad 70 km/h (dovolil jsem si zamířit mimo město) už je ale vozidlo hlučnější. V podstatě chválím ovládání Econicu, přehlednost palubní desky i jízdní vlastnosti. Nebyl jsem nadšen z úzkých dveří u řidiče i jejich nevelkého úhlu otevírání.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)