Představujeme
MAN – Návrat na výsluní?
Jiří Krenar 09.01.2015 06:11
Nová modelová řada MAN TGX D38, by měla umožnit návrat bavorské značky do prémiové třídy těžkých a výkonných trucků.
Od uvedení do výroby v roce 2010 si vozidla MAN řady TGX EfficientLine, stavěná s důrazem na úroveň spotřeby paliva, pořídilo na 27 000 uživatelů. Bavorský výrobce nyní upravil osvědčené motory typu D26 stavěné ve výkonovém rozpětí 294–353 kW, vybavil je systémem TopTorque, umožňujícím zvýšení točivého momentu o 200 Nm při jízdě na dva nejvyšší převodové stupně. Ten spolu se zvýšením převodového poměru celého hnacího ústrojí významně přispívá redukci spotřeby paliva.
Nová řada motorů D38
Klíčové novum výrobního programu automobilky přináší agregát D3876 o zdvihovém objemu 15 200 cm3 ve specifikaci Euro VI určený pro vozidla řady TGX ve výkonových verzích 382, 412 a 470 kW. Zásluhou instalace dvoustupňového přeplňování je největší točivý moment 2500 Nm (výkonová verze 382 kW) nyní k dispozici již od 930 min-1 (respektive 2700 Nm/412 kW a 3000 Nm/470 kW). Novou řadu tvoří vozidla s budkami řidiče formátů XL, XLX a XXL, širokým spektrem znaků náprav, tahače návěsů i podvozky s kombinovaným odpružením a 4x2 s pérováním kompletně vzduchotlakovým. Ve verzi 6x4 s poháněnou tandemovou zadní nápravou nabízí TGX D38 vysokou úroveň přenosu točivého momentu při provozu mimo zpevněné komunikace. Se znakem náprav 8x4/4 je k dispozici celková hmotnost až 41 000 kg. Soupravy s tahačem TGX D38 mohou dosahovat celkové technické hmotnosti až 250 000 kg. S převodovkami s přímým převodem, koncipovanými s důrazem na výrazně hospodárný provoz, lze soupravy užívat i v „severském“ formátu 65 000 kg/25 metrů délky. K dispozici jsou však také převodovky s rychloběhem. Pro nejtěžší přepravy o celkové hmotnosti až 250 000 kg jsou vybaveny kapalinovým měničem točivého momentu ve funkci spojky. Vozidla nasazovaná do provozu mimo zpevněné komunikace (stavební řada), nebo smíšeného, mohou být stavěna na standardním nebo středně vysokém podvozku, samozřejmostí jsou robustní ocelové nárazníky. I při přepravě těžkých stavebních mechanismů na nízkých plošinových návěsech si řada TGX D38 poradí i s celkovou hmotností 65 000 kg. Typickým oborem využití jsou sklápěče se znakem náprav 6x4 či 6x6 spřahované s přívěsy, nebo nosiče těžkých kontejnerů, ale také domíchávačů betonových směsí, ale i jeřábových nástaveb.
Pro těžkou přepravu
Nevýkonnější verze s motorem o výkonu 412 a 470 kW využívají kapalinového měniče točivého momentu s převodovkou TipMatic 2. Tato kombinace umožňuje naprosto plynulý rozjezd bez přerušení přenosu točivého momentu o velikosti až 3000 Nm. Možnost jízdy za volnoběžných otáček motoru usnadňuje složitá manévrování a pohyb „plazivou“ rychlostí. Nová výfuková brzda Turbo EVB, ideální pro bezpečnou přepravu extrémně těžkých nákladů, je nabízena s typem TGX D38 pro těžký provoz. Poskytuje brzdný výkon až 600 kW, ale jen minimálně zatěžuje chladicí soustavu.
Motor o zdvihovém objemu 15 200 cm3, podélně nad přední nápravou uložený kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec, využívá konstrukční prvky a pevnostní materiály společné s řadou D20/D26. Třetí generace elektronicky řízeného vysokotlakého vstřikování paliva systémem Common-Rail s pracovním tlakem až 2500 barů, se podílí na snížení spotřeby paliva. Konstruktéři použili klenuté ventily, ve vznětovém motoru poprvé. Řešení zpevňuje talíře ventilů a při řádné funkci je redukováno jejich opotřebení. Ventil zapadá do sedla vždy v ideálním úhlu. Díky tomu stačí jejich seřizování jen při každé druhé výměně motorového oleje. Osm šroubů hlavy válce je instalováno s důrazem na rovnoměrnost jejich utahování. Těsnění pod hlavou válců pak dosahuje životnosti shodné s životností motoru. Posun rozsahu využitelných otáček k nižším hodnotám snižuje spotřebu paliva a zmenšuje opotřebení pohyblivých částí motoru. U typu D3876 se podařilo snížit hmotnost o 160 kg ve srovnání s nejvýkonnějším motorem Euro V, vidlicovým osmiválcem D28, při prakticky identické výkonové úrovni. Odlehčovací brzdění TGX D38 zajišťuje výfuková brzda EVB (Exhaust Valve Brake) o výkonu 340 kW. Volit lze i účinnější Turbo EVB využívající specifického režimu přeplňování a dosahující výkonu až 600 kW. Součinnost výfukové brzdy, retardéru a provozních brzd řídí elektronická soustava BrakeMatic. Intardér nové generace poskytuje točivý moment až 3500 Nm a výkon 500 kW. Elektronické řízení prodlužuje životnost klíčových dílů (zejména brzdových kotoučů a třecích segmentů), zajišťuje jejich rovnoměrnější opotřebení, podstatně zkracuje servisní prostoje.
Nové funkce převodovky šetří palivo
Do všech typových variant TGX D38 jsou instalovány převodovky TipMatic 2 s novými funkcemi podporujícími efektivnost provozu.
Speed Shifting, zrychlené řazení: Mezi třemi nejtěžšími převodovými stupni (10., 11. a 12.) převodovka řadí rychleji. Například při jízdě do stoupání zrychleně řadí dolů – kratší přerušení přenosu točivého momentu znamená i určitou úsporu paliva a eliminuje ztrátu rychlosti.
EfficientRoll: nová funkce je určena pro jízdu na dálnicích a úsecích s mírným klesáním. Aktivuje se samočinně, rozpojí motor a převodovku, nechá vozidlo „plachtit“ bez toho, že by jej odlehčovací brzda zpomalovala. To umožňuje přenést dynamiku jízdy v klesání i na rovinu, nebo do prvotní fáze následujícího stoupání. Dokonce i na úsecích zdánlivě rovných lze šetřit palivo, protože systém reaguje bez zásahu řidiče i na mírný sklon, jenž řidič ani nemusí postřehnout. Navíc mu legislativa nedovoluje vyřadit na neutrál! Převodovka též samočinně řadí, když řidič brzdí nebo akceleruje (nebo pokud tempomat zrychluje, aby dosáhl nastavené rychlosti).
Jízda na volnoběh: využívá točivého momentu v nízkých otáčkách, což usnadňuje pomalou jízdu, přispívá k úspoře paliva v hustém provozu s častým zastavováním/rozjížděním, nebo při průjezdu kruhových objezdů. Pokračuje v pohybu na volnoběžné otáčky motoru, dokud řidič nezačne brzdit.
Tempomat EfficientCruise: sleduje trasu před vozidlem prostřednictvím dat z GPS, s předstihem registruje blížící se stoupání a klesání, přizpůsobí rychlost tak, aby tyto úseky vozidlo projelo s nejnižší spotřebou paliva. Samočinně zvětší točivý moment před stoupáním pro využití kinetické energie; před vrcholem stoupání začne „plachtit“, aby v následujícím klesání pokračovalo setrvačností. V dálkové dopravě přináší úsporu až 6 % paliva bez prodloužení doby dopravy. Ve stoupáních řídí převodovku tak, aby neřadila na nižší stupeň, pokud je zřejmé, že vozidlo dosáhne vrcholu stoupání s využitím právě zařazeného stupně. Tempo a jednu ze čtyř možností rozsahu tolerance rychlosti volí řidič, EfficientCruise poté vypočte a udržuje optimální rychlost pro nejefektivnější zdolání stoupání a využití klesání.
Emergency Brake Assist, podpora nouzového brzdění: předchází kolizi, nebo alespoň zmírní následky nárazu do vozidla jedoucího před vlastní soupravou. Podle statistik patří na 32 % nehod užitkových vozidel právě do této kategorie. Radar v přídi rozpozná pohybující se i statické objekty v jízdním pruhu. Pokud řidič nereaguje na blížící se překážku, zahájí, nezávisle na něm, nouzové brzdění. Je standardně dodáván s elektronickým stabilizačním programem, který ovládá selektivní přibrzďování také kol návěsu.
Lane Guard System, varování před opuštěním jízdního pruhu: zlepšení byla zaměřena na přesnější funkci – kamera monitoruje jízdu ve zvoleném jízdním pruhu přesněji a přispívá tak ještě více k bezpečnosti provozu.
Adaptive Cruise Control, adaptivní tempomat: samočinně přizpůsobuje rychlost jízdy tak, aby byl dodržen bezpečný odstup. Pokud se vzdálenost vzhledem k rychlosti stane nebezpečnou, sníží točivý moment motoru a v dalším kroku aktivuje brzdový systém až do 30 % brzdného výkonu, který má vozidlo k dispozici.
Převzato z časopisu