Představujeme
Malý, ale šikovný Getz
16.12.2003 00:00
|
Nabídka v této kategorii je na našem trhu nesmírně široká ve všech obchodních třídách. Novinkou letošního roku v tomto segmentu je malý van Hyundai Getz, který jsme díky laskavosti importéra měli možnost podrobit běžnému redakčnímu testu.
Hyundai Getz míří přímo do středu segmentu, ve kterém je na našem trhu velká konkurence. A dlužno dodat, že se mu daří velmi dobře a u značky Hyundai jde prodejně o naprostou „jedničku“. Vedle moderního evropského designu nabízí tří- a pětidveřové provedení karoserie, kompaktní délku 3810 mm, tři zážehové motory (1,1 SOHC 12V/46 kW, 1,3 SOHC 12V/60 kW a 1,6 DOHC 16V/77 kW) a jeden vznětový 1,5 CRDi/60 kW.
Na platformě malého modelu se podařilo navíc vytvořit velký vnitřní prostor, který je dostatečně komfortní a navíc solidně zkonstruovaný podvozek se zavěšením předních kol na vzpěrách McPherson a vzadu s dvojitou torzní tyčí dávají vozidlu dobré jízdní vlastnosti.
Dvě elegantní karoserie a čtyři motory, to už je dobrý výběr. Importér nyní rozšiřuje nabízenou řadu o verzi N1, která vznikla na bázi třídveřové karoserie. Tato užitková dvoumístná verze je montována až v České republice a míří do segmentu malých vanů s užitečnou hmotností do 600 kg.
A je třeba říci, že i v tomto segmentu „miniužitkáčů“ to nebude mít lehké, protože konkurence je dost velká. Fiat Punto Van (test DaS 2/03), Ford Fiesta Van, Opel Corsa Van, Peugeot 206 XA (test DaS 6/03), Renault Twingo či Clio, nebo Toyota Yaris, to všechno jsou vozidla, se kterými Hyundai Getz na našem trhu musí „bojovat“ o přízeň klientů. My jsme k redakčnímu testu převzali model s nejmenším zážehovým motorem 1,1 SOHC 12V, který disponuje výkonem 46 kW/63 k.
Standardně je montována pětistupňová přímo řazená převodovka, přední brzdy jsou kotoučové, zadní bubnové. Možná si řeknete, že k čistě užitkovému vozidlu by spíše patřil vznětový agregát 1,5 CRDi, ale jak jsem se v průběhu týdenního testu přesvědčil, čtyřválcová jedenáctistovka je velmi dobrou volbou zvláště pro ekonomicky uvažující zákazníky, kteří za nevelké peníze (cena u základní výbavy je 235 000 Kč s DPH) získají motor s příznivou spotřebou paliva, umožňující zvláště v městském provozu dostatečně svižnou jízdu.
A co víc, interiér, tj. pracoviště řidiče je opravdu dobře ergonomicky uspořádáno, nabízí překvapivě hodně místa i pro dvoumetrového muže,má atraktivní styling a už dávno jsou pryč časy, kdy kvalita použitých materiálů i dílenské zpracování u korejských vozidel zaostávalo za evropskými automobilkami.
Konkrétní testované vozidlo bylo s výbavou „Comfort“, kde z praktických doplňků nechybí např. stírač zadního skla s ostřikovačem, airbag řidiče (airbag spolujezdce byl namontován za příplatek), imobilizér, výškově nastavitelný volant, tónovaná skla, otáčkoměr (za příplatek), el. ovládaná okna, ale mechanicky ovládaná vnější zpětná zrcátka a výškově nastavitelné sedadlo řidiče.
Aby mohlo být vozidlo homologováno v kategorii N1, je za sedadly řidiče a spolujezdce pevná dělicí přepážka, v dolní polovině plechová, v horní drátěná, zadní boční okna jsou potažena neprůhlednou fólií a podlaha nákladového prostoru získala zcela rovné dno, pokryté tvrdou gumou ve tvaru vaničky.
Vzhledem k tomu, že přepážka je upevněna za sedadly s dostatečným odstupem, mohl jsem si za volantem najít opravdu pohodlnou polohu, a navíc za sedadlem zůstal ještě překvapivě velký odkládací prostor, např. na tašku, drobný balíček apod., zatímco povinná výbava se vešla za a pod sedadlo spolujezdce.
Navíc jsem ocenil dostatek odkládacích prostor v interiéru, počínaje schránkou před spolujezdcem, přes poličku pod volantem či kapsy ve dveřích až k hlubokým miskám na středovém tunelu, kde nechyběla v poslední době módní vyjímatelná plastová popelnice (poprvé jsem ji viděl ale u nového Renaultu Trafic).
Jestliže pracoviště řidiče si z mého pohledu zasloužilo uznání, určité výhrady jsem měl k úpravě nákladového prostoru, která vznikla až v dílnách importéra. Podlaha z tvrdé gumy se sice velmi dobře uklízí, ale náklad na ní nesmírně klouže.
Upevňovací oka přitom byla překvapivě namontována pouze u zadního čela a navíc nebyla tvořena pevným ocelovým kroužkem, ale jakýmsi plochým „uchem“. Tady se tedy dá ještě něco zlepšit. Do nákladového prostoru se dostanete zadní vzhůru výklopnou stěnou přes práh, který má hranu 650 mm nad vozovkou.
Podlaha nákladového prostoru je pak o 200 mm níže, což ale asi vadit nebude, protože předpokládám, že Getz N1 bude spíše využíván k přepravě většího množství menších předmětů, krabic apod. Disponuje přitom nákladovým prostorem širokým (mezi podběhy) 1000 mm, v nejširším místě 1200 mm, je dlouhý 1100 mm a vysoký 1000 mm.
Zadní víko se otevírá ve velkém úhlu, jeho hrana je 1800 mm nad vozovkou a má rozměry 950 x 800 mm. Plnohodnotná rezerva je umístěna pod podlahou nákladového prostoru.
Po usednutí za volant, nastavení sedadla i upravení výšky volantu a seřízení zrcátek, startuji motor. Má klidný, tichý chod a já si pro jistotu připomínám, že jde o „benziňák“ a proto ho musím udržovat ve vyšších otáčkách, než jsem zvyklý u vznětových agregátů. Ale přizpůsobuji se velmi rychle.
Řazení pětistupňové manuální převodovky je přesné, volant padne dobře do ruky a má dostatečně silný věnec. Brzdy i při ostré jízdě po úzkých okreskách pracují spolehlivě, z místa řidiče je dobrý výhled s omezením šikmo vpravo vzad, tak jak ale je u vanů typické. Trochu mi vadí vnitřní zpětné zrcátko. Vzhledem ke své výšce bych ho zcela určitě oželel.
V průběhu jednoho týdne jsem s maličkým vanem Hyundai Getz N1 ujel přes 700 km, z toho více jak polovinu po městě. Přesto jsem udržel průměrnou spotřebu pod hranicí 6 l/100 km. Jezdil jsem svižně, ale plynule, nikoliv sportovně a s dvoutřetinovým zatížením. Hyundai Getz N1 Servis Záruka: 3 roky bez omezení kilometrů. Servisní intervaly: 15 000 km. Hodina práce ve značkovém servisu (bez DPH): 300 až 600 Kč dle regionu. Ceny vybraných náhradních dílů (bez DPH): čelní sklo 5990 Kč, přední blatník 3489 č, přední nárazník 4900 Kč, zadní nárazník 5080 Kč, přední světlomet (komplet) 3804 Kč, zadní sdružená svítilna 2689 Kč, přední brzdové destičky 1690 Kč. V České republice je 41 značkových prodejců a servisů. Pojištění Česká pojišťovna Havarijní pojištění All risk - proti všem rizikům s platností po celé Evropě- nejnižší pojistné 3765 Kč (sleva za mechanické a aktivní zabezpečení a bezeškodní průběh na 1 až - 3 roky)spoluúčast 20 procent 7298 Kč, spoluúčast 10 procent 8914 Kč, spoluúčast 5 procent 10 947 Kč (vše bez slevy za zabezpečení a bonusu za bezeškodní průběh).
Povinné ručení (Kč/rok) Standard (limit 18/5 milionů Kč) - základní sazba 3468 Kč, sazba s bonusem a bonifikací 2948 Kč. Bonus Exclusive (limit 50/50 milionů Kč)- základní sazba 3650 Kč, s bonusem a bonifikací 2919 Kč. Leasing CAC Leasing Finanční leasing, na 36 měsíců, akontace od 0 do 70 procent, odstupňováno po 5 procentních bodech, periodicita splátek měsíční, zůstatková hodnota 1000 Kč bez DPH. Příklady smluv: Záloha 35 procent – 85 715 Kč, měsíční splátka bez pojištění 5120 Kč/s pojištěním 5540 Kč. Záloha 50 procent – 122 450 Kč, měsíční splátka bez pojištění 3959 Kč/s pojištěním 4427 Kč. Pojištění u Kooperativy – spoluúčast při odcizení 10 procent, minimálně 10 000 Kč, při poškození 10 procent, minimálně 10 tisíc Kč. Základní technické údaje Motor Zážehový řadový čtyřválec umístěný vpředu. Pohon předních kol. Pětistupňová přímo řazená převodovka 5MT. Brzdy vpředu kotoučové s vnitřním chlazením, vzadu bubnové. Zdvihový objem (cm3): 1086 Max. výkon (kW/min-1): 46/5500 Max. točivý moment (Nm/min-1): 94/3200 Rozměry vozidla Rozvor (mm): 2455 Délka/šířka/výška (mm): 3810/1665/1490 Celková/užitečná hmotnost (kg): 1420/400 Objem nákladového prostoru (m3): 1 Poloměr otáčení (m): 5 Max.rychlost (km/h): 150 Kombinovaná spotřeba paliva (l/100 km): 5,8 Objem palivové nádrže (l): 45 text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 11/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)