Představujeme
ISUZU/RENAULT – PRACANTI CO OBSTOJÍ I NA DOVOLENÉ
Jiří Krenar 06.02.2019 05:06
Test
Stále se rozšiřující segment terénních pick-upů se dělí na verze určené hlavně na práci a pak na ty „life-stylové“.
Pravdou ale je, že všichni stávající výrobci – ISUZU, FORD /Mazda, Mitsubishi, Fiat, Mercedes-Benz, Nissan, Renault, Toyota a VW (Peugeot do Evropy svůj pick-up nedováží), nabízejí vedle čistě pracovních verzí také verze zaměřené spíše na klientelu, která do terénu zavítá jen svátečně, hlavně ale potřebuje převážet své sportovní nářadí. Ty bývají vybaveny velmi komfortně, karoserie je „vylepšena“ metalickým lakem a nechybí celá řada více či méně praktických chromovaných trubek na korbě i okolo vozidla. Dnes se ale podíváme na dva klasické pick-upy, které dokážou nabídnout „něco mezi“. Takže přes týden spolehlivě odvedou svoji práci na farmě nebo někde na stavbě, ale o víkendu – poté co projedou myčkou – obstojí i při rodinných výletech, nebo prázdninách cestou k moři.
ISUZU D-Max 2.0 D DC 4WD hardtop
Ano, to je z mého pohledu pick-up jak má být, a zvládne jak pracovní využití, tak i „volnočasové“ aktivity. A v tomto segmentu trhu nejde o nějakého „rychlokvašeného nováčka“, nýbrž o značku celosvětově velmi dobře zavedenou pokud jde o lehké užitkové, terénní a nákladní automobily. Tak jako konkurenti, i ISUZU nabízí na českém trhu klasický off-road D-Max s rámovým podvozkem a karoserií pick-up ve třech verzích: dvoumístná kabina Single Cab, prodloužená 2+2 místná Space Cab a nejprodávanější je na našem trhu pětimístná čtyřdveřová Double Cab. Základní dvoumístná verze s karoserií Single Cab je navíc k dispozici i jako podvozek s kabinou určený k dostavbě a to s pohonem 4x2 nebo 4x4.
Pick-up ISUZU míří hlavně do segmentu pracovních vozidel a tak na našich silnicích a polních cestách jej nejčastěji „sedlají“ farmáři, lesáci, energetici, plynaři, stavbaři, servisní čety, ale najdete je také v barvách české armády apod. Začínají si nacházet cestu také na mnohé horské chalupy a boudy, třeba v Krkonoších, kde ještě nedávno spolehlivě sloužil Opel Frontera 4x4. Což je celkem logické, protože ve skutečnosti se jednalo o model ISUZU vyráběný pro GM/Opel. Prostě míří tam, kde všude najdou uplatnění robustní vozidla s pohonem 4x4 s možností aplikace (a to je velmi důležitý moment) různých nástaveb.
K dnešnímu testu jsem převzal D-Max s nejprodávanější karoserií Double Cab, ale v základní výbavě BASIC. Nutno podotknout, že mnohem žádanější jsou vyšší stupně výbavy CUSTOM, PREMIUM nebo PREMIUM+. Takže výbava základní, hodně směřující na pracovní využití vozidla, byla za příplatek vylepšena o plastovou vložku nákladového prostoru a nástavbu hardtop přišroubovanou ke korbě.
Základem D-Maxu je pevný rám a robustní karoserie. Srdcem je nově 2litrový vznětový přeplňovaný motor Euro 6b s mezichadičem plnicího vzduchu, se vstřikovacím systémem Common-Rail a výkonem 120 kW/360 Nm. Ano, D-Max má k dispozici pro všechny verze a výbavy pouze jeden motor s jedním výkonem. Ovšem převodovku můžete mít jak šestistupňovou přímo řazenou, tak šestistupňovou samočinnou. V testovaném vozidle byl šestistupňový „automat“.
Samozřejmostí jsou i vysoké bezpečnostní standardy nového ISUZU D-MAX, které najdeme u moderních pick-upů. Zpevněná kabina, vylepšené ABS s ESC (elektronickou kontrolou stability) a TCS (kontrolou trakce), celkově až 6 airbagů a inteligentní asistent brzdění patří ke standardní výbavě. Základní úroveň výbavy Basic nabídne dostatečný komfort, velmi solidní dílenské zpracování i interiéru a jednoduché, dobře umyvatelné materiály. A jak jsem si v týdenním testu vyzkoušel, i skoro dvoumetrový řidič má za volantem dostatek prostoru a všechny ovládací prvky dobře při ruce. Volant šel seřídit ve dvou rovinách, sedadlo řidiče bylo i výškově nastavitelné. Všechny čtyři okna jsou ovládána elektricky, stejně tak lze elektricky nastavit zrcátka. Nechyběla manuální klimatizace. Výbava basic ale postrádá autorádio o navigaci nemluvě. Nicméně importér využil tzv. „příprav pro rádio“ a za příplatek zabudoval do vozidla klasické autorádio s přehrávačem CD. Volič samočinné převodovky je umístěn „evropsky“ mezi sedadly na středovém tunelu a u něj je i otočný volič konfigurace pohonu. Na suchém, neklouzavém povrchu je samozřejmě k dispozici ekonomický pohon pouze zadní nápravy 2H, jak to začne klouzat, otočíte na 4H a tak je distribuován točivý moment na všechna kola a v „záloze“ je ještě 4L, tedy redukce. Ani v nabídce příplatkové výbavy jsem však nenašel možnost montáže uzávěrky zadního diferenciálu. Otázkou je, zda by byl nutný, protože konkrétní vozidlo mělo off-roadové pneumatiky BF Goodrich Mut-Terrain s hrubým vzorkem. Pravdou ale je, že v letošním velmi suchém létě i podzimu, všechny mé „tajné“ off-roadové trasy, vždy alespoň mokré a s nějakým blátem ve vyježděných kolejích od lesních traktorů, byly letos ztvrdlé a prašné. V druhé řadě sedadel je dostatek prostoru pro dvě dospělé osoby, případně pro tři na kratší cestu. A za sedadla se v pohodě vešla předepsaná výbava.
Jízdní vlastnosti konkrétního vozidla ovlivnily za příplatek namontované pneumatiky BF Godrich Mut-Terrain 255/70 R16 s hrubým vzorkem. Na asfaltu to nebylo „to pravé ořechové“, hlavně při svižné jízdě po dálnici byly dost hlučné, zato na polních cestách či v písečáku se ukázaly v tom nejlepším světle. Jinak tak jako u ostatních pick-upů jízdní vlastnosti na asfaltu plně odpovídají charakteru off-roadového podvozku, tj. tuhé zadní nápravě odpružené listovými pery. Ale stačilo do nákladového prostoru upevnit zátěž o hmotnosti 200 kg a zadní odpružení příjemně „změklo“ a pneumatiky pečlivě kopírovaly povrch vozovky.
Nákladový prostor konkrétního vozidla byl vylepšen o plastovou vanu, která jej chrání před předčasným poškozením a navíc na něj byla namontována prosklená uzamykatelná nástavba hardtop, která chrání přepravované nářadí, zavazadla či materiál před odcizením nebo promoknutím. Nehodí se ovšem pro přepravu sypkých hmot a také nakládání metrů dřeva musí být s ohledem na skleněné díly opatrné. Díky rozměrné nástavba je sice pick-up o něco citlivější na boční vítr, na druhou stranu se domnívám, že je aerodynamicky výhodnější než otevřená korba, takže by měl příznivě ovlivnit spotřebu paliva.
A jak to bylo v testu s průměrnou spotřebou paliva? Za celý týdenní test absolvovaném na zcela suchých vozovkách včetně dálničních úseků D10 a D11, se ustálila průměrná spotřeba na hodnotě 7,9 l/100 km. Ovšem vzhledem k pneumatikám, jejich hrubému vzorku a hlučnosti, jsem na dálnici jel maximální rychlostí 120 km/h. A to bez použití tempomatu, ten není součástí výbavy Basic. Potěšilo mi, že motor není vybaven systémem Stop/Start a normu Euro 6b plní se systémem EGR a filtrem pevných částic.
Dvě věci mě netěšily. První byla absence tzv. „trojbliku“ u směrových světel (blinkrů), na což jsem překvapivě narazil i u čerstvě testovaného lehkého sklápěče Fuso Canter. Obě vozidla jsou z „japonské“ konstruktérské školy. Druhou záležitostí, i když spíše maličkostí je, že do dveřních kapes se nevejde PET lahev o objemu 1,5 l.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Isuzu D-Max 2.0 DC AT Basic
Motor:
Zdvihový objem ... 1898 cm3
Max. výkon ... 120/3600 kW/min-1
Max. točivý moment ... 360/2000–2600 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 3095 mm
Délka/šířka/výška ... 5200/1860/1790 mm
Přední/zadní nájezdový úhel ... 30/22 °
Světlá výška ... 235 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 3000/1005 kg
Hmotnost brzděného přívěsu ... 3500 kg
Rozměry ložné plochy ... 15521530x465 mm
Pneumatiky/rozměr ... BF Goodrich 259/70 R16
Objem palivové nádrže ... 70 l
Cena testovaného vozidla v době testu ... od 656 364 Kč bez DPH
Renault Alaskan 2.3 dCi 190 Intens AT
Kdo ve svém výrobním programu nemá terénní pick-up, jako by nebyl. A tak se objevil pick-up na rámovém podvozku i v nabídce Renaultu a to nikoliv jenom pro Jižní Ameriku či Afriku, ale jako plnohodnotný konkurent již zavedeným modelům na evropském trhu. Ovšem proč za velké peníze vyvíjet nový model, když „v rodině“ už takový máme. A tak zvolil „sdílení techniky“ s Nissanem. Skutečnost je taková, že pick-up Nissan Navara dostal novou masku, změnila se „bižuterie“, a bylo hotovo. Na českém trhu je Renault pick-up s názvem Alalskan s jedinou verzí karoserie, tedy s tou nejprodávanější Double Cab. Pokud jde o motorizaci, k dispozici je vznětový přeplňovaný čtyřválec o zdvihovém objemu 2298 cm3 s výkonem 120 kW/160 k resp. 140 kW/190 k (Twin-Turbo). U výkonnějšího agregátu si můžete vybrat, jestli chcete manuálně řazenou šestistupňovou převodovku, nebo sedmistupňový „automat“. Na výběr jsou také tři úrovně výbavy: Life (startuje na ceně 737 900 Kč bez DPH), Zen a Intens (se samočinnou převodovkou od 889 900 Kč bez DPH). Vždy s pohonem 4x4.
K redakčnímu testu jsem převzal tentokrát vůz s výkonnějším motorem a se samočinnou převodovkou, výbava Intens byla doplněna o metalický lak, uzávěrku zadního diferenciálu (pochvala) a několik dalších drobností. Korba vozidla byla krytá plastovou vanou a důležitým prvkem výbavy byla za příplatek namontovaná krycí uzamykatelná roleta na nákladovém prostoru.
Kdo chce používat Alaskan převážně na práci, asi zvolí základní verzi výbavy Life. Testovaná výbava Intens se sedmistupňovou samočinnou převodovkou sice co do jízdních vlastností či průchodnosti terénem dokáže vše co výbava Life, ale přece jenom si řidič musí dávat pozor, aby nepoškodil jak lité disky kol, tak v kůži vyvedený interiér apod.
Základem konstrukce pick-upu Alalskan je robustní rám, který má vzadu víceprvkovou nápravu a osvědčený pohon 4x4 od Nissanu. Jízdní vlastnosti na silnici jsou velmi solidně „vyladěné“, takže můžete na asfaltu jet hodně svižně, i když na sportovní projíždění ostrých zatáček to opravdu není. A samozřejmě jízdní vlastnosti na silnici ovlivní i zvolené pneumatiky, na našem voze to byly silniční Nokiany WR SUV 255/60 R18. Odpružení je spíše komfortní, výbava na úrovni osobního automobilu, nicméně vozidlo naštěstí neztratilo schopnost zdolávat i náročný terén. Součástí bohaté výbavy Intens je celá řada komfortních prvků, jako jsou tempomat, všechna boční okna ovládaná elektricky, elektricky seřizovaná a sklopná zrcátka, couvací kamera včetně panoramatického kamerového systému (výborný i v náročném terénu, nejen při parkování), vyhřívaná přední sedadla, kožené čalounění s elektricky seřiditelným sedadlem řidiče v 8 směrech, atd. Nechybí dnes všudypřítomné asistenční a bezpečnostní systémy, jako je ESP, asistent pro rozjezd do kopce a sjíždění svahů, tempomat nebo multimediální systém s navigací.
V interiéru nabízí Alaskan dostatek místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadní třímístné lavici (na dlouhé cesty je ale vhodné spíše pro dva „dospěláky“), i když strmost zadního opěradla není zcela ideální, což je ale stejné u pick-upů bez rozdílu značky. Standardní odkládací místa na palubní desce, mezi předními sedadly či v kapsách ve dveřích, jsou doplněna docela velkým – na dvě schránky rozděleným – prostorem pod zadními sedáky. Vejde se tam pohodlně nejen lékárnička, či nářadí, ale také výjimatelné upevňovací prvky z kotevní sady na korbě C-Channel (dodávaná za příplatek). Příjemně silný věnec volantu obšitý kůží padne výborně do ruky, méně radosti mi dělalo množství ovladačů na volantu.
Řadový přeplňovaný čtyřválec 2.3 dCi s výkonem 140 kW/190 k, resp. s největším točivým momentem 450 Nm, plně vyhovuje i naloženému vozidlu a mimo terén to bez problémů stačí na vlečení brzděného přívěsu o celkové hmotnosti až 3500 kg. Nová sedmistupňová samočinná převodovka zvládá jak jízdu na asfaltu, tak i v terénu bez problémů. Trvale jsou poháněna zadní kola, připojitelná jsou kola přední nápravy a to pomocí otočného ovladače před řadicí pákou. Ložná plocha u Alaskanu s karoserií Double Cab má rozměry 1537 x 1560 x 474 mm a přístupná je zadním sklopným čelem, které ale s ohledem na tvar a velikost zadního chromovaného nárazníku lze sklopit pouze do vodorovné polohy.
Na sedadle řidiče jsem měl sice dostatek místa, ale sedadlo by mohlo mít (subjektivní dojem) lepší boční vedení. Řidič si lehce nastaví jak sedadlo, tak i volant (jeho obšití kůží je opravdu příjemné) a má před sebou dobře čitelné standardní kruhové přístroje mezi kterými je umístěn displej palubního počítače. Palubní deska je přehledná, vše v dosahu řidiče. Volič samočinné převodovky je na středovém tunelu, ovladač připojení předních kol, resp. redukce je umístěn před ní, stejně tak jako spínač uzávěrky zadního diferenciálu a spínač asistenčního systému pro sjíždění svahu.
Vznětový přeplňovaný čtyřválec s výkonem 190 koní dává pick-upu dostatečnou hbitost i do městského provozu, a neztratí se ani na dálnici. Při plném zatížení (užitečná hmotnost konkrétního vozidla je 950 kg) a vlečení přívěsu má dostatečný točivý moment, abyste nepatřili na silnici mezi „loudaly“. Zajímavá byla průměrná spotřeba v testu. Standardní jízda po dálnici rychlostí 122 km/h (tempomat) vyžadovala otáčky 2100 min-1 a palubní počítač ukázal spotřebu 7,5 l/100 km. Vše s konfigurací 4x2. Městský provoz si vyžádal průměr těsně pod 9 l/100 km. Pick-up s off-roadovým podvozkem a s délkou přes pět metrů ale není vhodným modelem pro „městskou džungli“. Jednak s ohledem na spotřebu, ale hlavně s problémy s vyhledáním dostatečně dlouhého místa na parkování. Venkovský zkušební okruh jihozápadně od Prahy zvládl Alaskan za 6,8 l/100 km. Vždy při svižném, nikoliv úsporném stylu jízdy.
Problémy jsem měl pouze s krycí roletou na korbě vozidla. Oceňuji, že je uzamykatelná a dokáže ochránit přepravované nářadí, zavazadla apod. před prachem a deštěm, potažmo před nenechavci. Ovšem manipulace se zámkem je otázkou dlouhých tréninků a svým způsobem po celou dobu testu šlo o úkon s nejistým výsledkem.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Renault Alaskan 2.3 dCi 190 Intens AT
Motor:
Zdvihový objem ... 2298 cm3
Max. výkon ... 140/3750 kW/min-1
Max. točivý moment ... 450/1500–2500 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 3150 mm
Délka/šířka/výška ... 5399/1850/1481 mm
Přední/zadní nájezdový úhel ... 29/25 °
Světlá výška ... 225 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 3035/950 kg
Hmotnost brzděného přívěsu ... 3500 kg
Rozměry ložné plochy ... 1537x1560x474 mm
Pneumatiky/rozměr ... Nokian 255/60 R18
Objem palivové nádrže ... 75 + 17 AdBlue l
Cena testovaného vozidla v době testu ... od 889 900 Kč bez DPH
Převzato z časopisu