Představujeme
ISUZU/MITSUBISHI – PRACANTI DO TERÉNU
Jiří Krenar 09.10.2018 06:18
Test
Na evropském trhu je stále méně modelů kategorie off-road. A tak opravdu „na práci“ zůstává, ba dokonce se rozšiřuje, segment terénních pick-upů.
Pravdou ale je, že všichni stávající výrobci (ISUZU, FORD (Mazda), Mitsubishi (Fiat), Nissan (Mercedes-Benz a Renault), Toyota, VW) nabízejí vedle čistě pracovních verzí také verze „lifestylové“, zaměřené spíše na využití volného času. Dnes se ale podíváme na dva klasické pick-upy japonské provenience. Ten první je ryzí pracovní nářadí, ten druhý se pohybuje na hraně mezi pracovní a volno-časovou verzí. Oba mají dlouhou tradici, vynikají robustností a značnou průchodností terénem.
ISUZU D-Max 2.0 D SC Basic 4WD
Ano, to je z mého pohledu pick-up jak má být, pokud počítáte s jeho pracovním využitím. A v tomto segmentu trhu nejde o nějakého „rychlokvašeného nováčka“, nýbrž o značku celosvětově velmi dobře zavedenou pokud jde o lehké užitkové, terénní a nákladní automobily. A na našich stránkách není poprvé, i když tentokrát je po modernizaci a hlavně s novým motorem.
Tak jako konkurenti, i ISUZU nabízí na českém trhu klasický off-road D-Max s rámovým podvozkem a karoserií pick-up ve třech rozměrech: dvoumístná kabina, prodloužená 2+2 místná a nejprodávanější je na našem trhu pětimístná čtyřdveřová Double Cab. Základní dvoumístná verze s karoserií Single Cab je navíc k dispozici i jako podvozek s kabinou určený k dostavbě a to s pohonem 4x2 nebo 4x4.
Pick-up ISUZU míří hlavně do segmentu pracovních vozidel a tak na našich silnicích a polních cestách jej nejčastěji „sedlají“ farmáři, lesáci, energetici, plynaři, stavbaři, servisní čety, ale najdete je také v barvách české armády apod. Prostě míří tam, kde všude najdou uplatnění robustní vozidla s pohonem 4x4 s možností aplikace (a to je velmi důležitý moment) různých nástaveb. A to je právě případ dnešního testu. Podařilo se nám získat – prakticky přímo z výstavy z pražských Letňan – velmi praktický podvozek s dvoumístnou kabinou a se sklápěcí nástavbou. Na jednu stranu jsem byl nadšený, na druhou pohled na počítadlo ujetých kilometrů signalizoval, že motor je takříkajíc ještě „v záběhu“ a s neposkvrněným, natož škrábnutým či odřeným lakem, dno korby doslova svítilo. Auto bylo zapůjčeno na výstavu od německého dealera a byl zde tedy zásadní předpoklad, že se musí vrátit nepoškozené a nepoškrábané. Na druhé straně základní výbava v úrovni Basic s manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou, vylepšená pouze o sklápěcí nástavbu Henchel a nastavitelné p=pneumatické měchy Bilstein na zadní nápravě, slibovaly, že jde o vozidlo zcela nevhodné pro využití k cestě k moři. Zato pro malou stavební firmu či farmáře „jak vyšité“.
Jen pro připomenutí, ISUZU D-MAX využívá řadu konstrukčních prvků ozkoušených v nákladních vozidlech ISUZU. Takže základem je pevný rám a robustní karoserie. Srdcem je nově 2,0litrový vznětový přeplňovaný motor s mezichladičem plnicího vzduchu, se vstřikovacím systémem Common-Rail a výkonem 120 kW a největším točivým momentem 360 Nm. Ano, D-Max má k dispozici pro všechny verze a výbavy pouze jeden motor s jedním výkonem. Ovšem převodovku můžete mít jak přímo řazenou, tak samočinnou.
Samozřejmostí jsou i vysoké bezpečnostní standardy nového ISUZU D-MAX, které najdeme u moderních pick-upů. Zpevněná kabina, vylepšené ABS s ESC (elektronickou kontrolou stability) a TCS (kontrolou trakce), celkově až 6 airbagů a inteligentní asistent brzdění patří ke standardní výbavě. Základní úroveň výbavy Basic standardní komfort, velmi solidní dílenské zpracování i interiéru a jednoduché, dobře umyvatelné materiály. Základem ale je dostatek prostoru pro řidiče i dobrá ergonomie. Volant šel seřídit ve dvou rovinách, sedadlo řidiče i výškově. Okna ovládaná elektricky, stejně tak lze elektricky nastavit zrcátka. Nechyběla manuální klimatizace. Výbava basic ale postrádá autorádio o navigaci nemluvě.
Řadicí páka je klasicky mezi sedadly na středovém tunelu a u ní je i otočný volič konfigurace pohonu. Na suchém, neklouzavém povrchu je samozřejmě k dispozici ekonomický pohon pouze zadní nápravy 2H, jak to začne klouzat, otočíte na 4H a tak je distribuován točivý moment na všechna kola a v „záloze“ je ještě 4L, tedy redukce. S vhodnými pneumatikami tak D-Max zvládne opravdu i náročný terén. Ani v nabídce příplatkové výbavy jsem však nenašel možnost montáže uzávěrky zadního diferenciálu. Konkrétní vozidlo ale na středovém tunelu ještě mělo dva „ciferníky manometrů a tlačítkem ovládaný kompresor, kterým šlo měnit tuhost měchů odpružení na zadní nápravě. Za sedadla se v pohodě vešla předepsaná výbava i magnetem na zadní stěnu „přilepený“ ovladač sklápěcího mechanismu.
Jízdní vlastnosti konkrétního vozidla ovlivnily za příplatek namontované efektní černé lité disky a pneumatiky BF Godrich All-Terrain 245/70 R16 s hrubým vzorkem. Na asfaltu to nebylo „to pravé ořechové“, zato na polních cestách či v písečáku se ukázaly v tom nejlepším světle. Jinak tak jako u ostatních pick-upů jízdní vlastnosti na asfaltu plně odpovídají charakteru off-roadového podvozku, i když subjektivně jsem měl pocit, že u prázdného vozidla zadní náprava neodskakovala tak, jak je to u těchto pick-upů běžné. Ačkoliv šlo o sklápěč, měl šest rychlostních stupňů, což jsem využil i na dálnici.
Málem bych zapomněl na nástavbu. Elektrické čerpadlo hydrauliky zvedání se sice ovládalo na dostatečně dlouhém kabelu upevněným zcela jednoduchým tlačítkovým ovladačem, ale nejdříve bylo nutné na rámu pod vozidlem bezpečnostním klíčem zapojit elektrický okruh. Korba sklopná do tří stran se sklápí docela svižně. Její součástí je ochranné čelo za zadním sklem kabiny, které je v horní části upraveno na upevnění třeba dlouhých přepravovaných předmětů, trubek, žebříků apod. Na podlaze korby je pak šest robustních jisticích ok. A vlastně ještě jednu část příplatkové výbavy jsem neměl možnost vyzkoušet. Na konec rámu bylo připevněno standardní tažné zařízení ISO 50 (koule), umožňující připojit brzděný přívěs o hmotnosti 2500 kg.
A jak to bylo v testu s průměrnou spotřebou paliva? Za celý týdenní test vesměs absolvovaném na zcela suchých vozovkách, se ustálila průměrná spotřeba na hodnotě 8,7 l/100 km. Až na pár kilometrů v terénu vždy s konfigurací 4x2. Motor není vybaven systémem Stop/Start a emisní normu plní se systémem EGR, takže není na rámu nádržka na AdBlue.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Isuzu D-Max 2.5 SC Basic
Motor:
Zdvihový objem ... 1898 cm3
Max. výkon ... 120/3600 kW/min-1
Max. točivý moment ... 360/2000–2600 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 3095 mm
Přední/zadní nájezdový úhel ... 30/22 °
Světlá výška ... 235 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 3000/1130 kg
Hmotnost brzděného přívěsu ... 2500 kg
Rozměry ložné plochy ... 2600x1900x400 mm
Objem palivové nádrže ... 70 l
Cena testované verze v době testu: ... 741 000 Kč bez DPH
Mitsubishi L200 Double Cab 2,4 DI-D 5AT 4WD Instyle
Mitsubishi L200 se vyrábí od roku 1978. Druhá generace přišla na trh v roce 1986, a třetí generace, která začala sjíždět z výrobního pásu v roce 1995, byla uvedena importérem už i na český trh. Současná generace je již pátá a premiéru měla v roce 2015 a rok později již byla i na českém trhu.
Zákazník má na výběr ze dvou verzí karoserie: Club Cab, která
má za první řadou sedadel ještě dvě nouzové sedačky, zato nabídne větší nákladový prostor o rozměru 1850x1470x475 mm. Druhá karoserie je čtyřdveřová Double Cab (jednoznačně u nás nejprodávanější), nabízí pět standardních míst a korbu o délce 1520 mm. Pro karoserii Club Cab je připraven pouze motor 2.4 DI-D s výkonem 113 kW/154 k, šestistupňová manuálně řazená převodovka a pohon 4WD, tedy všech kol. U verze Double Cab jsou na výběr tři úrovně výbavy: Invite, Intense a Instyle, přičemž od výbavy Intense je k dispozici i motor 2.4 DI-D MIVEC s výkonem 133 kW/181 k, pohon 4WD a vybrat si můžete mezi manuální šestistupňovou nebo samočinnou pětistupňovou převodovkou. Pohon je vždy systém 4WD-Super Select (vypínatelný 4x4 s mezinápravovým samosvorným diferenciálem TORSEN s rozdělením točivého momentu mezi přední/zadní nápravu v poměru 40 : 60). Pohon 4x4 tak lze použít i na pevném povrchu bez poškození, s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu a redukcí 1 : 2,566. Otočný volič pohonu nabízí funkce: 2H – poháněná je pouze zadní náprava, 4H – v případě prokluzu se připojí pohon přední nápravy, 4HLc – pohon všech kol bez redukce ale s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu a 4LLc – pohon všech kol s redukcí, s uzávěrkou mezinápravového diferenciálu.
Speciál Mitsubishi L200 v expediční úpravě jsme měli v testu v DaS 5/2018. A když jsem vozidlo vracel do garáží importéra, všimnul jsem si, že jen o pár míst vedle stojí „dvoustovka“ v takřka sériové výbavě. A tak o několik týdnů později do naší „virtuální“ redakční garáže zaparkovala sériová L200 s výbavou Instyle, tedy s tou nejvyšší, s pětistupňovou samočinně řazenou převodovkou a motorem 2.4 DI-D MIVEC s výkonem 133 kW/181 k.
Pokud jde o bezpečnostní systémy, pak všechny tři úrovně výbavy jsou stejné. Nechybí systém ABS, ASC (aktivní řízení stabilit), elektronicky řízená trakce, brzdný asistent, EBD, asistent rozjezdu do kopce, apod. Nejvyšší úroveň výbavy má ale xenony a LED denní svícení. Ve výbavě pak nechybí elektricky ovládaná zpětná zrcátka i stahování oken, couvací kamera a parkovací senzory a samozřejmě, nejvíce odlišností co do komfortu najdeme v interiéru. Ke koženým sedadlům patří vyhřívání a sedadlo řidiče je i výškově seřiditelné. Spolu s výškově nastavitelným volantem si tak najdete opravdu dobrou polohu jak pro jízdu po dálnici, tak pro práci v terénu. Nechybí automatická klimatizace, tempomat, audiosystém s navigací atd. Součástí nejvyšší výbavy jsou také lité disky kol 17“ a pneumatik 245/65 R17. Konkrétní vozidlo mělo obuty Bridgestony Dueler H/T. Potěší standardně dodávané plnohodnotné rezervní kolo a upevňovací oka na korbě. Nad rámec výbavy Instyle pak byla namontována plastová vložka korby a uzamykatelná lamelová roleta zn. Mountain Top Rall kryjící nákladový prostor.
Konstrukce terénního pick-upu s rámovým podvozkem je klasická, vpředu je odpružení pružinami, vzadu listovými pery. Za příplatek bylo dodáno i tažné zařízení ISO 50 umožňující připojit brzděný přívěs o hmotnosti až 3100 kg.
Potěšilo mě, že přístrojový štít zůstal klasický s kruhovými analogovými přístroji a s displejem palubního počítače mezi nimi. Bohužel, při starém zůstalo i jeho ovládání podivnou tyčinkou trčící mezi přístroji. I vysoký řidič má za volantem dostatek místa, výborná je možnost nastavit si volant ve dvou rovinách a sedadlo i výškově.
Jízdní test tentokrát proběhnul v „období sucha“, které postihlo naši republiku. Takže mimo asfaltové silnice se za „dvoustovkou“ pouze prášilo a vždy zaručené rozbahněné a od lesních traktorů rozježděné úseky lesních cest byly suché a tvrdé jako kámen. Takže jsem všechny – za deště off-roadové – pasáže absolvoval s konfigurací maximálně 4H a test jsem pojal spíše „chalupářsky“, tj. na korbě bylo pár pytlů cementu a nějaké to nářadí.
Na dálnici jsem nastavil na tempomatu rychlost 122 km/h a testovací okruh z Prahy do Liberce, dále přes Bedřichov – Josefův Důl – Smržovku – Tanvald a zpět do Prahy přes Turnov jsem absolvoval za 8,7 l/100 km. Běžný venkovský okruh, vedený po silnicích nižších tříd zvládla Mitsubishi L200 se samočinnou převodovkou a s konfigurací 4x2 za průměr 7,5 l/100 km.
Potěšitelné bylo, že vozidlo absolvovalo skoro 15 000 testovacích kilometrů, přičemž se za volantem vystřídalo velmi mnoho novinářů jak z Česka, tak i ze Slovenska. Co „noha“, to jiný řidič a jiný jízdní režim, zacházení spíše drsné. Přesto vše fungovalo jak mělo, nikde nic nevrzalo, necinkalo. A málem bych zapomněl, motor Mitsubishi L200 není vybaven systémem Stop/Start! A nemá systém SCR, takže ani nehledejte nádrž na AdBlue.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Mitsubishi L200 2.4 DI-D DC Instyle
Motor:
Zdvihový objem ... 2442 cm3
Max. výkon ... 133/3500 kW/min-1
Max. točivý moment ... 430/2500 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 3000 mm
Přední/zadní nájezdový úhel ... 30/22 °
Světlá výška ... 205 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 2910/900 kg
Hmotnost brzděného přívěsu ... 3100 kg
Rozměry ložné plochy ... 1520x1470x845 mm
Objem palivové nádrže ... 76 l
Cena testované verze v době testu: ... od 768 306 Kč bez DPH
Převzato z časopisu