Představujeme
Elektromobily – Cummins vyťal „políček“ Tesle
Milan Olšanský 24.11.2017 10:06
Automobilka Tesla ohlásila ústy svého zakladatele, majitele a šéfa, že v září 2017 předvede veřejnosti plně elektrický těžký silniční tahač. Nestalo se tak! Naopak v tomto ohledu ji předběhla společnost Cummins.
Arci americkou značku Cummins má snad každý, kdo alespoň něco málo ví, spojenou se vznětovými motory. Jde totiž o největšího nezávislého výrobce dieselů na světě. Jak si tedy vysvětlit, že 31. 8. letošního roku výrobce z „nejnaftovatějších“ představil světu silniční sedlový tahač Cummins AEOS patřící svými technickými a hmotnostními parametry (celková hmotnost do 44 000 liber, tedy 19 952 kg) do třídy těžkých vozidel, pro něž mají v USA vyčleněné označení Class 7, s čistě elektrickým pohonem? Tím největším důvodem bude zřejmě skutečnost, že společnost Cummins vidí ve vzedmuté vlně globálních PR aktivit okolo elektromobilů jistou šanci na byznys. Nebo alespoň se hodlá připravit na to, kdyby to skutečně klaplo. S tím souvisí velmi úzce i fakt, že představitelé společnosti Cummins okamžitě po předvedení kreace AEOS jednoznačně odmítli možnost výroby či jen konečné asambláže takového vozidla. Firma se vidí především v pozici dodavatele kompletního elektropohonu včetně baterií. Této strategii se není co divit – prostě si Cummins nechce nechat ujet vlak.
Sám ho vyrábět nechce
Pro vývoj a stavbu elektrotahače Cummins AEOS se Cummins spojil s jednou z nejpovolanějších společností na světě, s americkou společností Roush Industries, která má své pobočky rozesety po několika světových kontinentech. Specializuje se právě na stavby různých prototypů a navrhování moderních řešení v automobilovém průmyslu. Spojení s Roush Industries také vysvětluje informaci, že by se AEOS nebo jemu velmi podobný elektrotahač mohl dostat na automobilový trh již v roce 2019.
Uvážlivé řešení
Přesto, že Cummins tak skočil, dalo by se říci, rovnýma nohama do světa elektromobilů, je třeba si všimnout, že tak neučinil bez řádné analýzy a vyhodnocení situace. Cummins AEOS je představitel silničních sedlových tahačů určených pro těžkou rozvážku zboží v zastavěných aglomeracích či ještě tak v krátkém meziměstském provozu. Cummins samozřejmě vycházel především z technických možností dnešních elektropohonů. Nechal vybavit AEOS paketem baterií s kapacitou 140 kWh, což by mělo pokrýt potřebu jízdy na vzdálenost cca 100 mil, tedy po našem 160 km. Poté je třeba baterie dobít, a to trvá u 140 kWh dobíjecí stanice právě jednu hodinu. Cumminsův elektrotahač je tak zcela jasně deklarován jako městské řešení. Abych trochu zmírnil senzaci titulku článku a také přiznal Elonu Muskovi a jeho firmě Tesla jejich ambice, je dobré říci, že těžké nákladní vozidlo Tesla s elektropohonem, které nám snad firma představí ještě do konce roku, by mělo mít dojezd na jedno nabití dvakrát až třikrát větší, což by z něj činilo elektromobil s poněkud širšími možnostmi. Ale zpět ke Cumminsu. Představitelé společnosti jsou přesvědčeni, že do roku 2020 zkrátí dobu nabíjení bateriového paketu svého vozu (stejných kapacitních parametrů) na dvacet minut.
Elektrika, ale též aerodynamika
Základem efektivního provozu elektrotahače AEOS není jen elektrický pohon, ale jeho tvůrci kladou velký důraz i na ostatní konstrukční a technologická vylepšení, která mají zásadní vliv na spotřebu. Samozřejmě, že jde například o valivý odpor – tady se uplatní nejmodernější výrobky světových gumařů. V ohnisku zájmu je též aerodynamický odpor vozu jako celku. Při pohledu na AEOS se nejde ubránit myšlence, že si konstruktéři dali na aerodynamice opravdu záležet. Šli dokonce i do takových řešení, jako je absence zpětných zrcátek a jejich nahrazení kamerovým systémem. Zrovna tato záležitost ale nemá oporu v legislativě, a to ani v té americké. Takže, třeba zrovna u skutečnosti, zda zpětná zrcátka ano či ne si budeme muset všichni počkat na to, co vymyslí legislativci, či spíše kým se nechají a jak zlobovat. Nebyl by to Cummins, kdyby také neměl v kapse ještě nějaké další řešení, které by více odpovídalo jeho dosavadnímu podnikatelskému zaměření. Jako alternativu k „alternativnímu elektropohonu“ Cummins nabízí možnost osazení tahače AEOS systémem dieselového motoru pohánějícího elektro generátor jako zdroje pro elektromotor. Tak by mohli případní zákazníci využít výborných efektivních menších spalovacích motorů Cummins a zajistit si dojezd tahače na 300 mil (cca 420 km) k zásuvce při zhruba 50 % emisní škodlivosti v porovnání s klasickým pohonem dieselem. V této souvislosti navíc Cummins ohlásil brzkou světovou premiéru vznětových motorů s převratnými vlastnostmi. Máme se tedy na co těšit.
Převzato z časopisu