Představujeme
Speciální vozidla – Divoká kočka z Izraele
Milan Olšanský 02.06.2015 05:20
Soukromý projekt obrněného vozidla izraelské zbrojovky IMI nese název Wild Cat a je postaven na tatrováckém podvozku modelové řady T 815-7 vybaveném vznětovým motorem Cummins a automatickou převodovkou Allison.
Celá řada lokálních konfliktů probíhajících v poslední době na mnoha místech světa prokázala a stále prokazuje potřebu nových obrněných vozidel, ať již specializovaných na přesun pěchoty či jinak vybavených specialistů nebo sloužící jako velitelské vozy či jinak speciálně upravená mobilní stanoviště. Jednou z největších hrozeb, především v nepřehledných konfliktech typu „demokratických revolucí“ (Alžír, Tunis, Lybie, Egypt, Syrie, Bahrajn a další) nebo „osvobozeneckých bojů, (Irák, Afganistán, Somálsko, Čad, Palestina – Gaza, Ukrajina a další) probíhajících zhusta v zastavěných aglomerací je zásah vozidla reaktivním protitankovým granátem RPG-7, původně vyvinutým v SSSR v roce 1961 a dnes rozšířeným do minimálně 40 zemí světa. Vozidla typu IAV Stryker, BRT, Pandur či jim podobné jsou po zásahu „erpégéčkem“ jednoduše vyřízena – a jejich posádky? No ty mohou probírat své další problémy již jen na nebesích. A co je na tom to nejpikantnější? Cena RPG-7 je vzhledem k ceně vozidla či tanku, který jen trochu solidní zásah vyřadí jednoduše ze hry, zcela zanedbatelná. Navíc pálit z ruční zbraně RPG-7 může kde kdo, třeba zacvičený zemědělec!
Izraelský projekt
Není tedy divu, že se největší izraelská zbrojovka Israel Military Industries, IMI, (a že Izraelci mají milion důvodů vlastnit pobná obrněná vozidla) rozhodla pro soukromý projekt s názvem Wild Cat. Poptala u kopřivnické Tatry funkční dvounápravový plněpohonný podvozek z modelové řady speciálů T 815-7 osazený kapalinou chlazeným přeplňovaným vznětovým šestiválcem Cummins ISLe 325 o maximálním výkonu 239 kW/321 k a samočinnou šestistupňovou převodovkou Allison 3066P. Vybavila ho svařovanou poloskořepinovou nástavbou přístupnou z boku a zezadu. V interiéru je dostatek místa pro tři členy posádky a osm po zuby obzbrojených motostřelců. První prototyp s názvem Alpha byl předveden odborné veřejnosti již před sedmi roky.
Největším tahákem Wild Catu je pokročilé modulové pancéřování, příhodně nazvané Iron Wall, které je schopno dle potřeby poskytnout přídi a bokům vozidla ochranu ve třech stupních. Ty jsou příhodně označeny jako Kit A, který odolá střelám do ráže 7,62 mm, Kit B, který zvládne odrazit či akceptovat střely až do ráže 14,5 mm a Kit C – ten je jednoznačně nejzajímavější. Nejen, že odolá opět střelám ráže až 14,5 mm, ale dokáže si poradit i se zásahem již zmíněného, kultovního, RPG-7. Wild Cat je tak zřejmě jediným dnes nabízeným obrněným vozidlem pěchoty, které se může pyšnit takovou schopností. Pro ještě větší pocit bezpečí a pohodlí může být izraelská Divoká kočka ještě dovybavena mřížovou ochranou. Navíc spodní část vozidla je tvarovaná do písmene „V“, což dává posádce poměrně solidní možnost přežít při zásahu vozidla výbuchem miny či jiných nástražných systémů. Jistým standardem u pancéřových vozidel dnešních dnů je ochrana proti účinkům zbraní hromadného ničení – filtroventilace a klimatizace.
Tatrovácký podvozek
Snad není třeba dodávat, že Izraelská zbrojovka sáhla po podvozku Tatra především kvůli jeho vynikajícím jízdním vlastnostem v těžkém terénu a téměř nezničitelné konstrukci ve formě nosné páteřové roury a nezávisle zavěšených a odpruženým polonáprav. Navíc armáda židovského státu již několik let provozuje, a úspěšně, několik stovek valníků Tatra s podobným typem hnacího traktu. Celková hmotnost Wild Catu je 15 t, maximální však může dosáhnout až 18,5 t. I tak dokáže „kočka“ běžet po silnici maximální rychlostí až 105 km/h. Při 15 t celkové hmotnosti dokáže WildCat na plnou nádrž urazit až 700 km. WildCat je vybaven systémem podhušťování pneumatik, systémem run-flat tyre a nastavitelnou světlou výškou.
Převzato z časopisu